Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kogo potrzebują małopolscy pracodawcy?

Redakcja
Jakie zawody gwarantują dzisiaj pracę i dobre zarobki? - Badania rynku pracy robimy po to, aby przekonać się, jak w danym momencie kształtuje się zapotrzebowanie na kwalifikacje, na zawody, na umiejętności, czyli jakiego pracownika rynek w danym momencie potrzebuje najbardziej - mówi Andrzej Martynuska, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie.

Jakie czynniki są ważne w procesie rekrutacji? Jakie kierunki studiów są najbardziej pożądane w danym roku? - Od pięciu lat obserwujemy to, co się dzieje w edukacji i na rynku pracy w Małopolsce, i wiemy o nim coraz więcej. Wiemy, kogo pracodawcy chcą zatrudniać, jakich kompetencji szukają u przyszłych pracowników - mówi z kolei Adam Biernat, kierownik projektu "Małopolskie Obserwatorium Rynku Pracy i Edukacji". - Po co to robimy? Chodzi o to, aby dopasować to, co się dzieje w edukacji, do potrzeb pracodawców - wyjaśnia.

Geneza projektu

Od wielu lat podkreślano w Małopolsce konieczność podjęcia działań, które umożliwią lepsze rozpoznanie regionalnych problemów rynku pracy oraz dostosowanie działań podejmowanych w ramach sektora edukacyjnego do wymagań stawianych przez współczesną gospodarkę. Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie rozpoczął w kwietniu 2006 r. realizację pilotażowego projektu "Małopolskie Obserwatorium Rynku Pracy i Edukacji".

Projekt miał charakter innowacyjny - w momencie powstania nie miał odpowiedników. Prowadzono badania i analizy, gromadzono, przetwarzano i udostępniano informacje o rynku pracy oraz wypracowywano modelowe rozwiązania w zakresie zarządzania informacją. Działania pilotażowe zakończyły się w grudniu 2007 r.

Działania zrealizowane w latach 2006-2007 stanowiły bazę doświadczeń i zaczątek dla "Małopolskiego Obserwatorium Rynku Pracy i Edukacji", uruchomionego w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Krakowie w 2008 r., a także trzech innych regionalnych obserwatoriów: "Małopolskiego Obserwatorium Polityki Rozwoju", "Małopolskiego Obserwatorium Gospodarki" oraz "Małopolskiego Obserwatorium Polityki Społecznej".

Działania projektu

Dziś "Małopolskie Obserwatorium" może się pochwalić wieloma analizami naukowymi i badaniami, a także internetową biblioteką. Biblioteka gromadzi, opisuje i wskazuje dostęp do umieszczonych w internecie publikacji na temat rynku pracy, edukacji, integracji społecznej i równości szans oraz przedsiębiorczości. Obecnie biblioteka umożliwia bezpośredni dostęp do ponad 900 publikacji wydanych przez organy administracji publicznej (samorządowej i rządowej), agendy rządowe oraz krajowe i zagraniczne instytuty badawcze. Wśród nich znajdują się raporty z badań, analizy, ekspertyzy, biuletyny, podręczniki i artykuły naukowe.

Zebrane opracowania dotyczą przede wszystkim Polski i województwa małopolskiego. Obserwatorium prowadzi także w ramach uruchomionego serwisu internetowego tzw. wizualizację danych. Pozwala to porównywać powiaty i podregiony województwa małopolskiego ze względu na wartości wybranych wskaźników, takich jak wskaźniki rynku pracy (w tym zatrudnienia i bezrobocia), edukacji i wykluczenia społecznego. Porównanie odbywa się poprzez mapy, tabele i wykresy. Ponadto organizowane są konferencje, seminaria i wyjazdy studyjne.

Więcej szczegółów na stronie: www.obserwatrium.malopolska.pl

Prawybory. Kto powinien zostać posłem? Głosuj: Małopolska Zachodnia okręg 12, Kraków okręg 13, Podhale Nowy Sącz okręg 14, Tarnów okręg 15.

Mieszkania Kraków. Zobacz nowy serwis

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska