Menu Region

Kraków: Floriańska drugą najdroższą ulicą Polski [ZDJĘCIA]

Kraków: Floriańska drugą najdroższą ulicą Polski [ZDJĘCIA]

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Gazeta Krakowska

informacja prasowa

6Komentarzy Prześlij Drukuj
Warszawski Nowy Świat zajął 41. miejsce w rankingu najdroższych ulic handlowych świata przygotowywanym corocznie przez firmę doradczą Cushman & Wakefield. W zestawieniu najdroższych ulic w Polsce drugie miejsce przypadło ul. Floriańskiej w Krakowie.

Zobacz także: Nowy kierunek na Uniwersytecie Jagiellońskim - cracovianistykaTrzy najdroższe ulice na świecie od lat pozostają niezmienne. Najwięcej za wynajem lokalu handlowego trzeba zapłacić na nowojorskiej Piątej Alei. Czynsz wynosi tam około 1.392 EUR za metr kwadratowy miesięcznie.
Drugie miejsce w rankingu najdroższych ulic handlowych na świecie zajęła Causeway Bay w Hongkongu, a trzecie Ginza w Japonii. Dzięki zakończonemu właśnie procesowi renowacji, ulica Pitt Street Mall w Sydney, poczyniła największy skok w zestawieniu zajmując czwartą pozycję. Najdroższe w Europie są francuskie Pola Elizejskie z czynszem na poziomie 613 EUR, które zamykają pierwsza piątkę rankingu.

Warszawski Nowy Świat ze stawką 85 EUR za metr kwadratowy zajął 41. miejsce w ogólnoświatowym rankingu. W zestawieniu 10 najdroższych ulic w Polsce drugie miejsce przypadło ulicy Floriańskiej w Krakowie z czynszem 79 EUR, która zepchnęła na trzecie miejsce ulicę Chmielną w Warszawie. Pierwsza dziesiątkę zamykają Aleje Niepodległości w Szczecinie, gdzie zapłacić trzeba jedynie 33 EUR za metr kwadratowy miesięcznie. Poza pierwszą dziesiątką znalazło się wiele znanych polskich arterii komunikacyjnych, jak chociażby ulica Piotrowska w Łodzi, która nie wytrzymała konkurencji z nowoczesnymi galeriami handlowymi znajdującymi się w pobliżu.

"Nowy Świat pozostaje najdroższą ulicą w Polsce. Jest to jednak lokalizacja daleka od ideału. Na jej korzyść działa to, że w ostatnim czasie, w miejsce dominujących do niedawna lokali gastronomicznych, zaczęło tam przybywać najemców handlowych. Modelową ulicą handlową w Polsce, posiadającą atrakcyjną ofertę dla turystów oraz lokalnych mieszkańców, jest za to ulica Szeroka w Toruniu." - uważa Katarzyna Michnikowska, Starszy Analityk z Cushman & Wakefield, firmy doradczej, która przygotowała raport "Najdroższe ulice handlowe świata".

Wzrosty czynszów to ogólnoświatowa tendencja. W niemal dwóch trzecich z przebadanych krajów trzeba płacić więcej, niż przed rokiem. Najszybciej stawki czynszowe idą do góry w Ameryce Łacińskiej i Azji. Na Piątej Alei w Nowym Jorku wzrosły one o prawie 22% w porównaniu do 2010 roku. W Europie jeszcze rok temu czynsze spadały. W tej chwili odnotowują one wzrost, jednak nie tak szybki jak na pozostałych kontynentach.

W Polsce rosną stawki za wynajem nieruchomości handlowych w najlepszych lokalizacjach. Nowy Świat w Warszawie i krakowska Floriańska podrożały o około 2,5%. Według danych Cushman & Wakefield więcej płacić muszą też najemcy w szczecińskich Alejach Niepodległości. Pozostałe lokalizacje, znajdujące się wśród dziesięciu najdroższych ulic w Polsce odnotowały spadki. Należy do nich m.in. ulica Świdnicka we Wrocławiu, czy 3 maja w Katowicach. Czynsz najbardziej zmalał na Chmielnej w Warszawie, o prawie 6,5%.

"Poziom siły nabywczej statystycznego Polaka wynosi zaledwie ok. 40% średniej europejskiej. To, w połączeniu z brakiem odpowiednich nowoczesnych powierzchni handlowych, sprawia, że najbogatsi Polacy po towary luksusowe wciąż wybierają się na ulice Paryża, czy Londynu, a nie Warszawy, czy Krakowa. W przyszłości może się to zmienić. Wpływ na to będzie miało oczywiście tempo rozwoju gospodarki, ale także takie elementy jak rewitalizacja śródmieść polskich miast" - mówi Katarzyna Michnikowska z firmy Cushman & Wakefield.

Stawki za wynajem powierzchni przy głównych ulicach handlowych badane są od 26 lat przez firmę doradczą z zakresu nieruchomości komercyjnych Cushman & Wakefield. Raport "Najdroższe ulice handlowe świata" wydany został po raz dziesiąty. Porównuje on czynsze w najważniejszych 278 lokalizacjach handlowych w 63 krajach.

Zobacz zdjęcia ślicznych Małopolanek! Wybierz z nami Miss Lata Małopolski 2011!

Weź udział w akcji  Chcemy Taniego Paliwa! Podpisz petycję do rządu

Mieszkania Kraków. Zobacz nowy serwis

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
6

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Szkoda tylko, że ta Floriańska jest jak rynsztok

+80 / -59

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ale reprezentacja (gość)  •

Niech Majchrowski i radni przejdą się rano ok. 7.00 tą "reprezentacyjną" ulicą to będą skakć wśród śmieci, resztek jedzenia, sosów, ketchupów, szczyn ludzkich i psich, petów, kubków, butelek i puszek. Zagraniczni turyści z obrzydzeniem patrzą na ten chlew.

skomentuj

odp

+71 / -60

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

as (gość)  •

Majchrowski i radni raczej tego nie robią. W "modzie" jest teraz wolontariat - proponuję, abyś raz w tygodniu od 4:00 usuwał ten chlew na odcinku 10 metrów od Bramy Floriańskiej w kierunku Rynku Głównego, nie używając głośnego sprzętu technicznego (CISZA NOCNA). Z pewnością to będzie bardziej przydatne niż krytyka.

odpowiedzi (0)

skomentuj

odp

+72 / -54

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

antypajacyk (gość)  •

Biorą za to tak duże pieniądze aby miasto było czyste tymbardziej jedna "reprezentacyjna" ulica Krakowa. To jest właśnie wizytówka ich nieróbstwa. Tak poza tym CISZA NOCNA trwa do 6.00. W cywilizowanych krajach 1 h wystarczy firmie miejskiej na posprzatanie ulicy. Wolontariat zaproponuj Majchrowskiemu i radnym. Bo za taką "pracę" nie należy się nawet złamany grosz.

odpowiedzi (0)

skomentuj

odp

+76 / -68

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

r (gość)  •

zgadzam sie, ale wielu zagranicznych turystów ma w tym niestety swoj udział

odpowiedzi (0)

skomentuj

błedy w artykule

+80 / -76

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

r (gość)  •

jak to mozliwe, że floriańska z czynszem 79 euro jest droższa od Nowego Swiata, który kosztuje 85 Euro ????????????????????????????????????????????????????????

odpowiedzi (0)

skomentuj

najdroższe ulice

+97 / -71

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Julian (gość)  •

A na którym miejscu Krupówki około 60 euro za metr...

odpowiedzi (0)

skomentuj