Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz: tajemnica nagrobnej płyty komunisty rozwikłana

Sławomir Wrona
Kontrowersyjny nagrobek Zemanka znajduje się przy głównej alei Starego Cmentarza
Kontrowersyjny nagrobek Zemanka znajduje się przy głównej alei Starego Cmentarza Sławomir Wrona
Krewni Stanisława Zemanka, rozstrzelanego w 1943 roku przez hitlerowców przedwojennego komunistycznego działacza, przyznali, że to oni położyli nową tablicę na jego grobowcu na Starym Cmentarzu w Nowym Sączu. Po naszych publikacjach zgłosili się do prezydenta miasta, wyjaśniając, że stary nagrobek był uszkodzony.

Czytaj także: Historyk żąda zmiany napisu na grobie Józefa Marcelego Zemanka

Treść inskrypcji na nowej tablicy zwróciła uwagę sądeckiego historyka Leszka Zakrzewskiego z Polskiego Towarzystwa Historycznego. W liście do lokalnych redakcji zaprotestował przeciwko fałszowaniu historii. Według napisu na nagrobku, w mogile spoczywa "Żarliwy patriota. Krzewiciel oświaty. Współtwórca sił zbrojnych Polski Walczącej".

Leszek Zakrzewski, opierając się na historycznych źródłach, dowodzi, że Stanisław Zemanek był przede wszystkim przedwojennym komunistycznym aktywistą. Zdaniem historyka, wykładów z marksizmu i leninizmu nie można nazwać krzewieniem oświaty, a przypisywanie Zemankowi zasług w zakładaniu sił zbrojnych Polski Walczącej to po prostu historyczna nieprawda.

- Krewnych Stanisława Zemanka bardzo zabolały te publikacje - mówi prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak. -Nie chcą szumu wokół sprawy i sami zaproponowali, że gotowi są zmienić napis. Ich zdaniem, najlepiej będzie, jeśli szczątki zostaną przeniesione do rodzinnego grobowca.

Prezydent Nowak nie chce oceniać życiorysów ludzi z lat przedwojennych i okupacji hitlerowskiej. - Gdybym miał w rodzinie kogoś, kto został rozstrzelany za to, w co wierzył, to tak jak oni byłbym dumny - mówi. Zastrzega, że Stary Cmentarz nie jest dobrym miejscem na grób Zemanka. Dlatego miasto pomoże w przeniesieniu jego szczątków.

Lekcja historii musi być prawdziwa

Przeniesienie szczątków Stanisława Zemanka do rodzinnego grobowca to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie - zgadza się Leszek Zakrzewski z Polskiego Towarzystwa Historycznego. - Rozumiem rodzinne związki uczuciowe, ale tu nie mówimy o prywatnym grobie, tylko o symbolu w miejscu publicznym, w którym każde słowo jest ważne. My wiemy, kto kim był. Natomiast za sto lat Stary Cmentarz prawdopodobnie będzie traktowany jako miejsce pochówku wyłącznie pozytywnych bohaterów. Musimy teraz zadbać, aby tak było.

Zobacz zdjęcia ślicznych Małopolanek! Wybierz z nami Miss Lata Małopolski 2011!

Kochasz góry?**Wybierz najlepsze schronisko Małopolski**

Urządź się w Krakowie!**Zobacz, jak to zrobić!**

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail

Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska