Menu Region

Kraków: pogrzeb byłego marszałka województwa Marka Nawary...

Kraków: pogrzeb byłego marszałka województwa Marka Nawary [ZDJĘCIA]

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

2Komentarze Prześlij Drukuj
W Krakowie zakończyły się uroczystości pogrzebowe byłego marszałka województwa małopolskiego, jednego z najaktywniejszych polskich samorządowców Marka Nawary. Marka Nawarę, który został pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Rakowickim, żegnali politycy, samorządowcy, przedstawiciele wielu uczelni i instytucji oraz Małopolanie.

Pogrzeb Marka Nawary (ZDJĘCIA)Więcej zdjęćCzytaj także: Marszałek Marek Nawara nie żyje"Swoją drogę krzyżową przeszedł przede wszystkim w ostatnich latach życia" - mówił w homilii bp Tadeusz Pieronek, który przypomniał, że w lutym 2009 r.
Marek Nawara uległ poważnemu wypadkowi na stoku narciarskim w Austrii. "Wprawdzie po długiej rehabilitacji wrócił do czynnego życia publicznego, ale zabolała go bardzo porażka wyborcza. Dziękujemy mu za wszelkie dobro, które uczynił" - powiedział bp Pieronek.

Marek Nawara nie żyje: - Nie potrafię tego zrozumieć - mówi żona marszałka"Całe województwo, Małopolska, z głębokim wzruszeniem przeżywa Twoje odejście. Nasz smutek łączy się z wielką wdzięcznością za wszystko, co zrobiłeś dla naszego regionu. Kościół krakowski dziękuje Ci za Twoją zawsze życzliwą postawę zwłaszcza, gdy była ona szczególnie potrzebna" - napisał w liście odczytanym podczas uroczystości metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Kondolencje przekazali także metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz i biskup tarnowski Wiktor Skworc.

Fotograficzne wspomnienie o Marku NawarzeMarek Nawara zmarł 25 maja. Miał 55 lat. Marszałkiem Małopolski był przez dwie kadencje: 1998-2002 i 2006-2010. Podczas wypadku na stoku narciarskim w Austrii doznał ciężkiego urazu głowy i był utrzymywany w śpiączce farmakologicznej. Z powodu leczenia i rehabilitacji przez dziewięć miesięcy nie mógł pełnić funkcji marszałka. Do pracy wrócił w grudniu 2009 r.

W wyborach samorządowych 2010 r. jego Wspólnota Małopolska nie zdobyła w sejmiku żadnego mandatu.

Marek Nawara. Polityk po przejściachNawara pracę w samorządzie - jak sam mówił - traktował jako służbę i wielką odpowiedzialność. Według współpracowników był ambitny i bardzo wymagający, ale też imponował kompetencją, pracowitością i dyscypliną.

Ukończył krakowską Akademię Górniczo-Hutniczą oraz studia podyplomowe z zarządzania na UJ. W latach 1990-98 był wójtem podkrakowskiej gminy Zielonki, a od 1994 r. przewodniczącym Sejmiku
Samorządowego Województwa Krakowskiego.

W 1993 r. startował do Sejmu z listy Bezpartyjnego Bloku Wspierania Reform (BBWR), mandatu nie zdobył. Został posłem w 1997 r., startując z listy AWS; w listopadzie 1998 r. zrezygnował z mandatu po wyborze na marszałka sejmiku małopolskiego.

Był członkiem Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.

W 2009 r. za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju demokracji i samorządności lokalnej Nawara został odznaczony przez prezydenta RP Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Za szczególne zasługi dla samorządności w Polsce otrzymał w 2001 r. Nagrodę im. Grzegorza Palki (nazywaną samorządowym Oskarem), a w 2010 r. podczas Kongresu 20-lecia Polskiego Samorządu Różę im. Franciszki Cegielskiej.

Sejmik Województwa Małopolskiego pośmiertnie nadał Markowi Nawarze Złoty Medal Honorowy za zasługi dla Województwa Małopolskiego.
2

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Marek Nawara

+169 / -140

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

GM (gość)  •

Z dużym żalem i smutkiem żegnamy Ciebie Marku
Byłeś wspaniałym człowiekiem jako polityk, człowiek, kolega.
Bardzo nam Ciebie będzie brak w Klubie Urzędzie, Wspólnocie Małopolskiej,
w życiu które się toczy dalej ale bez Twojej osoby,
Pamiętać będziemy zawsze o Tobie jako wspaniałym
Człowieku który zaszczepił w Nas wspólne działanie
dla dobra Małopolski. Byłeś inicjatorem
hasła wyborczego z ostatnich wyborów Wspólnoty Małopolskiej
które samo mówi za siebie jak kochałeś swoja pracę politykę, jakim byłeś oddanym społecznikiem kochałeś to co tworzyłeś to co robiłeś.

.. Serce i wiedza dla Małopolski. „
Twoją miłością i sercem była cała Małopolska.

Drogi Marku bardzo będzie nam Ciebie brak.
Całym szacunkiem dla Twojej współmałżonki rodziny.

Łączę się z wielkim żalem z Twoja rodziną, przyjaciółmi i znajomymi i członkami z Wspólnoty Małopolskiej.

,, Nie umiera ten, kto Trwa w Sercach i Pamięci naszej. „Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie
A światłość wiekuista niechaj mu świeci…

Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie
A światłość wiekuista niechaj mu świeci

Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie
A światłość wiekuista niechaj mu świeci

Niech odpoczywa w pokoju wiecznym…

Grażyna M

odpowiedzi (0)

skomentuj

Marszałek Małopolski? - nie ma takiej funkcji

+157 / -122

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Elche (gość)  •

jest - Marszałek Województwa Małopolskiego.

odpowiedzi (0)

skomentuj