18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małopolska: ośmioro spadkobierców odzyskało majątki zabrane przez komunistów

Magdalena Jadach
Przemek Świderski
Maciej Rudziński, wnuk właściciela majątku w Osieku, w pow. oświęcimskim, odzyskał rodzinny pałac po prawie 20 latach walki w sądach. Takich jak on w całej Małopolsce jest niewielu. Zaledwie ośmioro spadkobierców odzyskało majątki zagarnięte przez komunistyczne władze. Obecnie u wojewody małopolskiego toczy się ponad 60 spraw o odzyskanie posiadłości.

Zaraz po II wojnie światowej została przeprowadzona reforma rolna, która zmieniła życie wielu właścicieli majątków ziemskich w całym kraju. Rodzinne posiadłości zostały im odebrane i przekazane na własność państwa. W 2010 roku Trybunał Konstytucyjny uznał, że reforma rolna przestała obowiązywać już w 1958 roku. Dzięki temu potomkowie dawnych właścicieli mają większe szanse na odzyskanie majątku. Do tej pory udało się to członkom ośmiu rodzin.

Zobacz także: Małopolska: PO ogłosiła kandydatów do parlamentu

Maciej Rudziński walczy o majątek swojego dziadka od 1990 roku. Podczas reformy rolnej rodzinne włości zostały rozparcelowane, dlatego trudno teraz odzyskać je w całości. Po 20 latach Rudzińskiemu udało się odzyskać pałac. Klasycystyczna budowla powstała w Osieku w połowie XVIII wieku, potem w latach 30. XIX w. została przekształcona w nietypowym, orientalnym stylu. Pałac był odbierany rodzinie Rudzińskich aż dwa razy. Najpierw przez gestapo, które w czasie II wojny światowej urządziło tam swoją siedzibę, a drugi raz przez władze komunistyczne już po wojnie.

- Będę walczył w sądach o resztę majątku, czyli o ziemię i stawy hodowlane. W sumie to jest prawie 700 hektarów, które dzierżawi teraz Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa - mówi Rudziński. I chociaż udało mu się odzyskać pałac, to budynek stoi zaniedbany, ponieważ właściciel nie ma pieniędzy na remont.

- Nie mam jak sprzedać tego pałacu, wciąż mieszkają tam lokatorzy. Mam związane ręce, a nie stać mnie na tak wielką inwestycję, jaką jest remont - wyznaje Rudziński.

Niewiele może mu pomóc Jerzy Mieszczak, wójt gminy Osiek. - Dobrze się stało, że właściciel odzyskał posiadłość. Gminy nie byłoby stać na utrzymanie takiego zabytkowego budynku - mówi Mieszczak.

Pieniędzy na remont nie ma też właścicielka zespołu pałacowo-parkowego w Jaszczurowej, w gm. Mucharz. W pałacu przez lata mieścił się dom dziecka. Budynek jednak nie był remontowany i popadł w ruinę.

- Dzieci wyprowadziły się w 2003 roku, bo nie dało się tam dłużej mieszkać - tłumaczy Maria Teczel-Zgud, właścicielka majątku. Kobieta walczyła o swój majątek 16 lat i chociaż odzyskała go w 2009 roku, to wciąż nie udało się go wyremontować. - Szukamy inwestora, który nam pomoże. Na razie parter jest naprawiony i przyjeżdżamy tam na wakacje - tłumaczy Teczel-Zgud.

Właścicielom udało się także odzyskać dwór w Bojańczycach, gm. Raciechowice. Budynek jest jednak niezamieszkany. W prywatne ręce przeszedł także majątek ziemski Wysocice, w gminie Gołcza, grunty ziemne w gm. Biskupice oraz majątek ziemski Folwark w krakowskim Chełmie.

Właściciel Zagród Jakubowskich (ziemia i budynki gospodarcze) w powiecie proszowickim na stałe mieszka w Stanach Zjednoczonych. Kiedy wreszcie odzyskał majątek, sprzedał jego część. Zostało mu około 11 hektarów ziemi. Budynek tak zwanej ochronki w Suchej Beskidzkiej, przy ul. Mickiewicza 40 został przeznaczony na sklepy.

Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Wojna kiboli w Nowej Hucie: 14 lat za kratami za śmierć nastolatka?
Sportowetempo.pl. Najlepszy serwis sportowy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska