Kraków: procesja św. Stanisława na Skałkę [ZDJĘCIA]

Kraków: procesja św. Stanisława na Skałkę [ZDJĘCIA]

Aktualizacja:

PAP

Kraków: procesja św. Stanisława na Skałkę [ZDJĘCIA]
1/28
przejdź do galerii

Kraków. Procesja św. Stanisława na Skałkę ©Wojciech Matusik

Prezydent Bronisław Komorowski z małżonką, wicepremier Waldemar Pawlak, przedstawiciele Episkopatu Polski i wierni z całego kraju przeszli w niedzielę w Krakowie w uroczystej procesji z Wawelu na Skałkę. Było to pierwsze ogólnopolskie dziękczynienie za beatyfikację Jana Pawła II i za ubiegłoroczną kanonizację Stanisława Kazimierczyka.
Prezydent Komorowski w rozmowie z dziennikarzami podkreślił, że niedzielna uroczystość była piękna, a sama procesja na Skałkę - to piękna tradycja. "To szczególna okazja, bo to nie tylko obywająca się od wieków tradycyjna procesja w dniu św. Stanisława, patrona Polski, ale to po raz pierwszy także procesja i msza św. związana z dziękczynieniem za beatyfikację Jana Pawła II. Warto pamiętać, że wielki wymiar ponadregionalny tej procesji i uroczystościom na Skałce nadał właśnie biskup Karol Wojtyła.
To wszystko się dziś pięknie połączyło" - powiedział dziennikarzom prezydent RP.

Procesja św. Stanisława na Skałkę [ZDJĘCIA]Według szacunków policji w procesji prowadzonej przez nuncjusza apostolskiego w Polsce abpa Celestino Migliore uczestniczyło ok. pięciu tysięcy osób. Wierni przeszli ze Wzgórza Wawelskiego na dziedziniec klasztoru oo. Paulinów na Skałce.

Podczas procesji niesiono relikwie polskich świętych, m.in. patronów Polski św. Stanisława i św. Wojciecha, a także kanonizowanego w ubiegłym roku, a żyjącego w XV w. zakonnika i kaznodziei św. Stanisława Kazimierczyka oraz relikwiarz w formie otwartej księgi z kroplą krwi błg. Jana Pawła II. Niesiono też pastorał, którego używał Jan Paweł II.

Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz witając zgromadzonych na Skałce podziękował papieżowi Benedyktowi XVI za beatyfikację Jana Pawła II i za wybranie na datę tej uroczystości Niedzieli Bożego Miłosierdzia."Obok św. Wojciecha, patrona ładu hierarchicznego, i św. Stanisława, patrona ładu moralnego, obydwu głównych patronów Polski, błogosławiony Jan Paweł II wyrasta na patrona polskiej wolności, która swój dojrzały wyraz powinna znajdować w naszej jedności i solidarności" - powiedział metropolita krakowski.

Mszy św. sprawowanej przy Ołtarzu Trzech Tysiącleci, w którym obok postaci świętych jest umieszczona także rzeźba przedstawiająca błg. Jana Pawła II, przewodniczył były wikariusz diecezji rzymskiej kard. Camillo Ruini.

"Jan Paweł II w całym swoim życiu i w całej swojej posłudze dał całkowicie siebie samego i w ten sposób stał się prawdziwym gigantem wiary i Kościoła, gigantem historii. Gigantem, ponieważ w nim w pewien sposób stała się widoczna dla wszystkich wielkość Chrystusa" - powiedział w homilii kard. Ruini, który otworzył i przeprowadził proces beatyfikacyjny Jana Pawła II na poziomie diecezjalnym.

Tekst homilii odczytał w jęz. polskim prymas Polski abp. Józef Kowalczyk, a kard. Ruini wypowiedział po polsku kilka zdań z początku i końca swojego wystąpienia.
1 »

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Komorowski u Kaczyńskiego

Poiuyt (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 576 / 396

Relacja z wizyty w krypcie i z procesji na Skałkę z udziałem prezydenta Komorowskiego na www.malopolskatv.pl

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

procesja

vika (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 625 / 449

CIEMNOTA i WRACAJĄCE ŚREDNIOWIECZE.... tyle tylko można powiedzieć....


Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Zanurkuj w Jasnogrodzie!

omat (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 561 / 386

To se droga(i) Viko zanurz dla równowagi głowę w szambie palikocianym. Wtenczas Cię średniowiecze nie dopadnie ino zapach tzw. nowoczesnego państwa gównem i siarką ciągnącego... Miłego nurkowania w...rozwiń całość

To se droga(i) Viko zanurz dla równowagi głowę w szambie palikocianym. Wtenczas Cię średniowiecze nie dopadnie ino zapach tzw. nowoczesnego państwa gównem i siarką ciągnącego... Miłego nurkowania w jasnogrodzianych odmętach ekskrementów... zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

RP papieska Mekka!

Krakus rod@wity (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 624 / 416

Tonący brzytwy się chwyta! W Zachodniej Europie i nie tylko, ludzie nagminnie porzucają religię papieską!
W Polsce politycy wspierają kler katolicki finansowo, gruntowo, i demonstracyjną...rozwiń całość

Tonący brzytwy się chwyta! W Zachodniej Europie i nie tylko, ludzie nagminnie porzucają religię papieską!
W Polsce politycy wspierają kler katolicki finansowo, gruntowo, i demonstracyjną obecnością na uroczystościach religijnych. Mamy połączenie dworu z plebanią. Od dwóch dekad rząd z lewa i prawa rozwinoł regułę pokrywania ze środków publicznych koszt budowy nowych świątyń pod hasłami inwestycji w "muzea", w taki sposób powstaje "Świątynia Optrzności Bożej" w Warszawie oraz kompleks "Centrum JP2 w Krakowie - Łagiewniki. Postawę taką przyjmują wszystkie organy państwa i instytucje publiczne. Władza polityczna szuka oparcia nie w woli obywateli, tyko u kleru katolickiego! Zapewniają wszechobecność symboli religii katolickiej, a zwierzchnikom Kościoła katolickiego okazują wyjątkowy respekt, wręcz czołobitność! POLITYCY od początku pieriestrojki uznali urzędników Watykanu za podporę władzy! Hierarchia Kościoła papieskiego jest w RP filarem ideologicznyn rządów! W efekcie gęstnieje w RP atmosfera religii panującej, oficjalnie "jedynie słusznego świtopoglądu", z jego bezwzględnie obowiązującym kodeksem kanonicznym! Tak się dzieje kiedy religie biorą górę nad polityką państwa! Ave.

zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Podatki

m (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 601 / 397

@ wawelczyk A ja nie chodzę już do szkoły, to dlaczego mam płacić na szkołę? Nie chodzę też do publicznych lekarzy, to dlaczego mam płacić składkę zdrowotną? Odkładam sobie sama kasę na emeryturę,...rozwiń całość

@ wawelczyk A ja nie chodzę już do szkoły, to dlaczego mam płacić na szkołę? Nie chodzę też do publicznych lekarzy, to dlaczego mam płacić składkę zdrowotną? Odkładam sobie sama kasę na emeryturę, to dlaczego mam płacić na ZUS? I można by tak w nieskończoność.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Ktpo placi za ten wyjazd?sprawa wiary jest sprawa prywatna i podatnik nie powinien ponosic kosztow w

wawelczyk (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 605 / 429

a mozde mi na mozg padlo?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

SERDEL UKRADŁEŚ KRZYZ PAŃSKI!

NorvidNH (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 558 / 387

PSYCHO OSZOŁOMY i NARKOTYCZNY SERDEL
Psycho Oszołomy SZYDERCY Z PEŁŁO. Ściema tylko ŚCIEMA! Wyzwaniem DLA NICH jest wmówienie ludziom, że żyje im się lepiej NIŻ ŻYJE. Że nie ma bezrobocia dla...rozwiń całość

PSYCHO OSZOŁOMY i NARKOTYCZNY SERDEL
Psycho Oszołomy SZYDERCY Z PEŁŁO. Ściema tylko ŚCIEMA! Wyzwaniem DLA NICH jest wmówienie ludziom, że żyje im się lepiej NIŻ ŻYJE. Że nie ma bezrobocia dla młodych po studiach,że to najpiękniejszy skok w dobrobyt. I żę lecimy do wielkiej kasy z tonami złota dla każdego. Maszkarony PEŁŁO o otępiałych umysłach robią nas na osła. I idą po naszą kasę i spijając miód nic nie robić dla Polski! Za swoją niesprawność i kalekie wręcz ułomne rządy obwiniają nas wszystkich, A CO JEST TERAZ TO POLSKA PO ICH PEŁO CUDACH Z ROBALAMI OBORNIKOWCA SERDLA I NIESIOŁA NA JOŁOPA PANIE POLOKA!. zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo