W Tarnowie rodzi się bez bólu

  W Tarnowie rodzi się bez bólu

  Paweł Chwał

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  W Łukaszu miesięcznie odbieranych jest ponad sto porodów. Szpitalne sale nie muszą się już kojarzyć pacjentkom z bólem

  W Łukaszu miesięcznie odbieranych jest ponad sto porodów. Szpitalne sale nie muszą się już kojarzyć pacjentkom z bólem ©Paweł Chwał

  Spodziewany ból podczas porodu to główne źródło niepokoju kobiet w ciąży. Stąd wiele tarnowianek i mieszkanek regionu decydowało się urodzić swoje dzieci poza Tarnowem - w klinikach, gdzie stosowane znieczulenie w tym szczególnym przypadku było standardem.
  W Łukaszu miesięcznie odbieranych jest ponad sto porodów. Szpitalne sale nie muszą się już kojarzyć pacjentkom z bólem

  W Łukaszu miesięcznie odbieranych jest ponad sto porodów. Szpitalne sale nie muszą się już kojarzyć pacjentkom z bólem ©Paweł Chwał

  Teraz nie muszą wyjeżdżać do innych miast. Z bezpłatnego znieczulenia mogą już korzystać wszystkie panie rodzące w Szpitalu św. Łukasza. Anna Fijołek jest w ósmym miesiącu ciąży. Będzie to jej pierwsze dziecko. - Chcę rodzić naturalnie, bo ze szkoły rodzenia wiem, że jest to najlepsze rozwiązanie dla dziecka i dla mnie. Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie paraliżujący mnie strach przed bólem - przyznaje.

  Czytaj także: Posłanka PiS z Małopolski pobiła rekord wydatków

  Podobnie wypowiada się wiele przyszłych mam, a te, które mają już za sobą bolesne wspomnienia porodów, niechętnie mówią o kolejnej ciąży i ponownej wizycie na porodówce. Dla Agnieszki, która ma spakowane wszystkie niezbędne rzeczy do szpitala i na dniach spodziewa się narodzin córeczki, już sama świadomość tego, że teraz będzie mogła skorzystać z szybkiego znieczulenia, nastawia ją bardzo optymistycznie do tej wyjątkowej chwili.

  - Musimy pamiętać o tym, że znieczulenie nie eliminuje całkowicie odczuć bólowych, lecz jedynie je łagodzi. Są one niezbędne, by bezpiecznie urodzić dziecko - wyjaśnia Barbara Otfinowska, zastępca ordynatora oddziału ginekologiczno-położniczego w Szpitalu św. Łukasza.

  Przyznaje, że do tej pory główną przeszkodą w podawaniu znieczulenia rodzącym była niewystarczająca liczba anestezjologów. - Teraz jest ich więcej i dlatego mogą częściej uczestniczyć w porodach - tłumaczy. Miesięcznie w Łukaszu rodzi się ponad sto dzieci. Ze znieczulenia podczas porodu korzysta jednak zaledwie co dziesiąta pacjentka.

  - Przede wszystkim sama zainteresowana musi wyrazić na to zgodę, a jednocześnie nie może mieć przeciwwskazań do zastosowania tej formy łagodzenia bólu, jak zaburzenia krzepliwości krwi, choroby kręgosłupa czy infekcja skórna - dodaje Ot-finowska, podkreślając, że ostateczną decyzję o zastosowaniu i momencie znieczulenia zawsze podejmuje lekarz prowadzący poród.

  Znieczulenie podaje się przez cewnik umieszczony w przestrzeni zewnątrzoponowej w lędźwiowym odcinku kręgosłupa. Stosowane przy znieczuleniu substancje nie działają toksycznie na organizm matki ani dziecka. Kobieta ma pełną świadomość, dzięki czemu może aktywnie uczestniczyć w porodzie.
  Decyzja o możliwości skorzystania przez rodzące z bezpłatnego znieczulenia to kolejny krok placówki w stronę pacjentów po uzyskanym w 2010 r. certyfikacie "Szpital bez bólu".

  Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Nowy Targ: kierowca miał aż 4 promile!
  Sportowetempo.pl. Najlepszy serwis sportowy

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bezpłatne znieczulenie

   magnificiencja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 81 / 82

   Ta przecie znieczulenie jest bezpłatne tak jak cięcie cesarskie i o co chodzi

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo