18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polacy mają nową kategorię grzechów: internetowe

(OS)
archiwum Polskapresse
Ze spowiedzią jest tak jak z zakupami. Ludzie czekają z nią na ostatnią chwilę. Przez cały rok mogą być na bakier z Kościołem, psioczyć na niego, ale gdy nadchodzi Wielki Tydzień to karnie potrafią odstać swoje w kolejce przed konfesjonałem - mówi ks. Jarosław Kwiecień.

Według badań statystycznych, co roku do spowiedzi w okresie Wielkanocy przystępuje ok. 70 proc. społeczeństwa. Ale spowiednicy zauważają, że coraz częściej nie zdajemy sobie sprawy z tego co złe.
Czy spowiedź obecna różni się czymś od tej sprzed dziesięciu czy dwudziestu lat?

Cały Kraków ruszył do spowiedzi

- Coraz częściej spowiadamy się z grzechów współczesności. Wraz ze zmieniającą się kulturą zmieniają się przecież techniki grzeszenia - twierdzi ksiądz Marek Bernacki. - Internet jest teraz powszechnie obecnym dobrem. I w związku z tym może nieść zagrożenie przez negatywne treści, które proponuje. Grzechem jest też - według spowiedników - niedozwolone korzystanie z telefonu komórkowego. - Przecież jadąc samochodem i rozmawiając przez komórkę można narazić innych na duże niebezpieczeństwo - wylicza ksiądz Bernacki.

"Grzechy internetowe" są zresztą bardzo popularne. - Coraz częściej do konfesjonału przychodzą panowie spowiadający się z wizyt na stronach "z obrazkami" - dodaje ksiądz Kwiecień. - Kiedyś tego w kościele nie było. Podobnie jest z dopalaczami. Jeszcze dwa lata temu młodzi ludzie nie traktowali tego jak grzech, tylko jako środek pobudzający, podobny do kawy czy herbaty. Teraz to się zmieniło - dodaje kapłan. Spowiednicy zauważają, że ostatnio coraz bardziej zamazuje się w naszym społeczeństwie pojęcie, że coś może być grzechem. - Mówi się: pomyłka, błąd, mniejsze zło. To pojęcie grzechu nie jest takie ostre jakie być powinno.

Jak długo trwa dziś spowiedź? Czasem opowiada ją przez dwie minuty, czasem dwie godziny - odpowiada ks. Grzegorz Strzelczyk. Kobiety podczas spowiedzi chcą obudować swoją historię, a panowie są bardziej konkretni, zwięźli - to kolejne wnioski spowiedników.

Czytaj także: Gdzie i za ile zrobić zakupy wielkanocne? Sprawdzamy ceny
Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Zabił syna ciosem w klatkę piersiową!
Sportowetempo.pl. Najlepszy serwis sportowy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska