Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Slow turism pod Tatrami [ZDJĘCIA]

.
W pogoni za kolejnymi miejscami, które koniecznie musimy zobaczyć, często zapominamy, że kwintesencją podróżowania nie jest pochłanianie kilometrów i zaliczanie kolejnych atrakcji, ale spędzenie takiej ilości czasu w jakimś miejscu, by po prostu lepiej je poznać. W obecnych czasach dochodzi do tego także odpoczynek i relaks. Słowackie Podtatrze można przejechać w kilka godzin z jednego końca na jego drugi koniec, ale żeby je lepiej poznać, trzeba tu przyjechać co najmniej na tydzień.

Tatry Wysokie fascynują i przyciągają turystów już od dobrych dwustu lat. Ich słowacka część jest znacznie rozleglejsza i pod wieloma względami ciekawsze niż dużo mniejsze powierzchniowo polskie Tatry. Tu wznoszą się wszystkie najwyższe wierzchołki, tu skupiają się najdziksze i najbardziej odludne doliny, tutaj też w końcu łatwiej spotkać przedstawicieli rzadkiej wysokogórskiej flory i fauny. Można też znacznie skuteczniej odpocząć – szlaki nie są tak zatłoczone i nawet w środku lata można w niektórych miejscach wędrować prawie w samotności.

Oczywiście pierwszym pomysłem, jaki przychodzi do głowy, to wycieczka w góry. Najlepszymi punktami wyjścia są trzy znane kurorty – Tatrzańska Łomnica, Smokowiec i Szczyrbskie Jezioro. Wychodzą z nich w góry liczne szlaki, a najpopularniejszym celem wycieczek są górskie schroniska, których w sumie jest tu 13. Kilka z nich jest szczególnie godnych uwagi. Schronisko pod Rysami, otwarte tylko w lecie, to najwyżej położona chata w Tatrach – nieco poniżej najwyższego wierzchołka Polski. Inny warty odwiedzenia obiekt to Zbójnicka Chata, położona w Dolinie Staroleśnej. W sąsiedniej dolinie – Pięciu Stawów Spiskich – stoi Chata Teryho, najwyżej położone w Tatrach schronisko całoroczne (2015 m n.p.m.). Stawy, nad którymi stoi, bywają zamarznięte jeszcze na początku lipca.

Z Tatrzańskiej Łomnicy można wyjechać koleją linową na szczyt Łomnicy, drugi najwyższy w Tatrach. Dla zwykłych turystów jest to jedyna droga dostania się na tak wysoki wierzchołek – inne drogi dostępne są dla taterników lub z przewodnikiem wysokogórskim. Pobyt na szczycie trwa około 50 minut – wystarczająco dużo, by przyjrzeć się dokładnie granitowym kolosom i wypić kawę w małej kafejce znajdującej się w budynku stacji kolejki. Z kolei ze Smokowca warto wybrać się na krótką wycieczkę do Wodospadów Zimnej Wody. Jest to zespół niewysokich, ale potężnych i bardzo zasobnych w wody siklaw, jakie Zimna Woda tworzy na progach skalnych doliny o tej samej nazwie. Wodospady rozciągają się na długości 1,5 kilometra, z rozpiętością pionową około 250 metrów.

Zupełnie innych doznań dostarcza Szczyrbskie Jezioro. Jest to nie tylko nazwa popularnej wśród turystów miejscowości w Tatrach Wysokich, ale przede wszystkim nazwa górskiego stawu, nad którym rozłożyły się zabudowania tego kurortu. Dookoła stawu biegnie spacerowa ścieżka o długości około 2 kilometrów – przejście jej to przyjemny, 45-minutowy spacer z widokami na odbijające się w tafli wody szczyty. Inną atrakcją jest możliwość popływania po jeziorze łódkami, których przystań znajduje się przy południowym brzegu stawu – z tej perspektywy miejsce to wygląda zupełnie inaczej. Stąd też można wyruszyć na Rysy i Krywań.

Tatry można poznawać, nie tylko chodząc po górach, ale chłonąc także mnóstwo doznań, które czekają na turystę na dole. W Tatrzańskiej Łomnicy kusi ogród roślin tatrzańskich, w którym w ciszy i spokoju można sycić zmysły kolorami i wonią wysokogórskich kwiatów. Zupełnie niepowtarzalnym przeżyciem jest masaż tatrzańskim drewnem. Ten specjalny zabieg z użyciem drewna sosny i świerków ma działanie detoksykacyjne, działa przeciwko opuchnięciom i poprawia ukrwienie skóry.

Leżące na południe od Tatr Wysokich równoległe do nich pasmo Tatr Niskich, mimo swojej nazwy, posiada mnóstwo wysokich i dzikich szczytów, z których roztaczają się dalekie panoramy. Na szczyty najłatwiej dostać się z Doliny Demianowskiej, w której górnej części leży znany zimowy kurort Jasna. W lecie zamienia się on w spokojną osadę, zagubioną wśród lasów i gór, znakomite miejsce, by odpocząć od trudów pracy i uciec od cywilizacji.

Z Jasnej można wędrować po górach licznymi szlakami, ale można też spokojnie wjechać na szczyt Chopoka i zaznać odpoczynku w panoramicznej restauracji, skąd – pijąc pyszną kawę czy naturalny sok – podziwiać można górską okolicę. Stąd można też grzbietem wędrować na najwyższy szczyt całego pasma – Dziumbir, lub też zejść piechotą w dolinę, z widokiem na pobliskie samotne szczyty.

Dolina Demianowska znana jest jako miejsce, gdzie znajdują się jedne z najpiękniejszych jaskiń na Słowacji. Demianowska Jaskinia Wolności stanowi część ogromnego podziemnego systemu krasowego w Dolinie Demianowskiej pod Niskimi Tatrami. Zdobią ją wyjątkowe nacieki, dzięki czemu zaliczana jest do najpiękniejszych jaskiń w Europie. Liczne komory i sale jaskiniowe o przepięknym wystroju kalcytowym dodatkowo upiększa podziemny bieg rzeczki Demianówki. Zupełnie innego rodzaju atrakcje oferuje Demianowska Jaskinia Lodowa. Niesamowite wrażenie sprawia zwłaszcza dolna część jaskini z licznymi lodowymi naciekami i wodospadami. Jaskinia rozciąga się na czterech poziomach, a jej ogólna długość wynosi prawie 2,5 kilometra.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska