Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wysypisko śmieci w Balinie będzie istniało kolejne 30 lat? [WIDEO]

Magdalena Balicka
W Balinie przy składowisku śmieci powstała instalacja przetwarzania odpadów za 40 mln zł. Choć dzięki niej mniej śmieci trafi na wysypisko, miejscowi boją się nawału tirów i odoru spalin.

WIDEO: Powstała instalacja przetwarzania odpadów

Autor: Magdalena Balicka, Gazeta Krakowska

Od kilku lat mieszkańcy podchrzanowskiego Balina, osiedla Kąty w Chrzanowie oraz Byczyny w Jaworznie narzekają na przykry odór wydobywający się z wysypiska śmieci w Balinie. Liczyli, że uda im się doprowadzić do jego zamknięcia, bo było mocno przestarzałe. Tymczasem właśnie powstała tam instalacja przetwarzania odpadów, która przedłuży żywotność wysypiska o co najmniej 30 kolejnych lat.

Ten odór nas wykańcza
Miejscowych nie przekonują argumenty, że warta 40 mln instalacja zredukuje aż o 70 procent ilość odpadów trafiających na składowisko, a co za tym idzie w efekcie zmniejszy smród, bo to dla nich może być odczuwalne dopiero za kilka lat. Na razie ludzie boją się, że ich osiedla rozjeżdżą do reszty tiry wypchane śmieciami.
Piotr Gładysek mieszka ok. kilometra od śmietniska. - To jest taki obrzydliwy zapach, że nieraz nie da się ust otworzyć, by odetchnąć, bo zbiera na wymioty - mówi.

- Najgorzej jest, gdy popada deszcz i zapach z wysypiska paraliżuje całe osiedle. Śmierdzi nawet w Chrzanowie - przekonuje pan Marian z Balina. Dodaje, że w lecie, gdy temperatura sięga 30 stopni Celsjusza jego rodzina nie wychodzi do ogrodu. - Zamykamy szczelnie okna i włączamy wiatraki. Inaczej nie da się wytrzymać - dodaje.
Pan Wiesław z os. Kąty już zauważył, że od ulicy Krakowskiej zaczęło kursować więcej ciężarówek niż zwykle. - Są wyładowane śmieciami. Rozjeżdżają nasze drogi. Huk jest straszny, a co najgorsze, stwarzają niebezpieczeństwo na drodze, bo tu same wąskie jezdnie - przekonuje mężczyzna. Dodaje, że droga nie jest dostosowana do takiej ilości ciężkich samochodów.

130 tys. ton rocznie
Przemysław Deda, szef Międzygminnego Związku "Gospodarka Komunalna" w Chrzanowie, które zarządza składowiskiem, przyznaje, że nowa inwestycja wiąże się z większą ilością ciężkich samochodów. Sortownia będzie obsługiwać teren zamieszany przez 180 tys. ludzi. - Niestety o budowie drogi alternatywnej nie ma na razie mowy. To dodatkowy koszt rzędu nawet kilku milionów złotych, na który nas nie stać - zaznacza. Dodaje, że instalacja jest supernowoczesna i bezpieczna dla środowiska.

- Odpady będą zagospodarowywane, surowce odzyskiwane, w wyniku czego na składowisku będzie deponowana znacznie mniejsza ilości odpadów i to w formie neutralnej dla środowiska - zaznacza Deda. Dodaje, ze inwestycja pozwoli przedłużyć funkcjonowanie składowiska w Balinie co najmniej o 20 lat. Jednak na górę śmieci trafi tylko 30 procent tego co do tej pory i to w dodatku mniej "trujące" otoczenie.

Powstałe z przetworzonych odpadów paliwo trafi głównie do cementowni. Instalacja będzie przetwarzać ok. 130 tys. ton odpadów rocznie. Po uzyskaniu statusu Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych (RIPOK), co najprawdopodobniej stanie się jeszcze w tym miesiącu, do sortowni zaczną trafiać zmieszane odpady komunalne z zachodniej Małopolski oraz miasta Jaworzna.

Zobacz także: Nowoczesna instalacja mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów w Balinie oraz Instalacja MBP w liczbach

Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Youtubie, Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić!
Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska