Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarnów. Niezwykłe odkrycie. Zobacz, co kryła ziemia przy Rynku [WIDEO, ZDJĘCIA]

Paweł Chwał
Odkopali twierdzę, która miała bronić Tarnów przed Turkami. Fortyfikacje postawił jeszcze hetman Jan Tarnowski.

WIDEO: Ciekawe znalezisko w centrum Tarnowa

Autor: Paweł Chwał, Gazeta Krakowska

Dobrze zachowane pozostałości twierdzy obronnej, nazywanej też tarnowskim barbakanem, który miał chronić miasto od wschodu przed najazdem Turków, odkopano przy placu Morawskiego, 100 m od Rynku.

Pochodzące z XVI-wieku ceglane mury znajdowały się 10 cm pod powierzchnią placu, na którym przez wiele lat funkcjonował dziki parking. - Samochody jeździły m.in. po górnym tarasie murów, na których - za czasów hetmana Jana Tarnowskiego - ustawione były armaty, wycelowane w stronę Pilzna. W razie zagrożenia, w każdej chwili mogły zostać odpalone i użyte przeciwko nieprzyjacielowi, który chciałby zaatakować miasto - mówi Eligiusz Dworaczyński, tarnowski archeolog.

Na stosunkowo niewielkiej przestrzeni dokopano się pozostałości dwóch bastei, czyli niskich baszt o murach grubych na ponad trzy metry, które połączone były tunelem.

- Musiał być na tyle szeroki, aby mogły poruszać się nim konie ciągnące armaty i kule do nich - mówi Dworaczyński. Jak dodaje historyk Kazimierz Bańburski, basteje stanowiły uzupełnienie fortyfikacji obronnych miasta i klasztoru Bernardynów, które istniały w tym miejscu znacznie wcześniej. - Ich upadek zaczął się po potopie szwedzkim, kiedy okazało się, że tego typu rozwiązania obronne nie są już w stanie skutecznie bronić miasta przed nowoczesną artylerią - zauważa.

Ostatecznie zasypano je ziemią w XIX w. Eligiusz Dworaczyński przekonuje, że przy stosunkowo niedużych nakładach można by zrekonstruować basteje. - Miasto zyskałoby dzięki nim nową atrakcję turystyczną - twierdzi. W Urzędzie Miasta nie zapadły na razie żadne wiążące decyzje w tej sprawie.

Badania zlecono, aby ustalić ogólny stan fortyfikacji. - Po ich zakończeniu odbędzie się spotkanie z konserwatorem zabytków i będą podejmowane decyzje co do dalszych losów tego terenu - wyjaśnia Agnieszka Hulska z biura prasowego magistratu.

Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Youtubie, Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić!
Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska