Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz. II LO i elektryk najlepsze

Redakcja
Urszula Kornaś (pierwsza z lewej), Miłosz Kulig i Sabina Gwóźdź, absolwenci I LO w Nowy Sączu odetchnęli z ulgą. Wczoraj odebrali świadectwa dojrzałości. Maturę zdali znakomicie.
Urszula Kornaś (pierwsza z lewej), Miłosz Kulig i Sabina Gwóźdź, absolwenci I LO w Nowy Sączu odetchnęli z ulgą. Wczoraj odebrali świadectwa dojrzałości. Maturę zdali znakomicie. Alicja Fałek
Maturzyści z jedynki i dwójki oraz elektryka i ekonoma to sami prymusi. Nie zdały jednostki. Najsłabiej wypadły odzieżówka, gdzie maturę oblało 65 proc. uczniów i kolejówka - 80 procent.

- Sto procent z matematyki i 97 procent z chemii! Lepszych wyników nie mogłam sobie wymarzyć - nie kryje radości Sabina Gwóźdź, absolwentka I LO im. Jana Długosza w Nowym Sączu. Liczy, że to matura pozwoli jej spełnić marzenia i dostać się na medycynę.
- Myślę o uczelni w Lublinie, Wrocławiu albo Katowicach - dodaje. Wczoraj maturzyści dowiedzieli się, jak poszedł im egzamin dojrzałości.
Większość odebrała też świadectwa potwierdzające wyniki, które są także przepustką na studia wyższe.
Egzamin dla uczniów i szkół
Piotr Kłębczyk już nie może się doczekać, kiedy postawi pierwszy krok w dorosłe życie.
- Wyniki bardzo ładne. Powinienem się bez przeszkód dostać na Politechnikę Krakowską - uważa maturzysta z Nowego Sącza. - Co prawda na miejscu jest uczelnia z kierunkami technicznymi, ale chcę się wyrwać z miasta i pożyć na własną rękę - dodaje.Nieco rozczarowany wynikami jest Miłosz Kulig, który na Śląsku chce nauczyć się zawodu lekarza. - Na egzaminie z biologii dostaliśmy teksty, które trzeba było czytać ze zrozumieniem. Nie mogłem się wykazać wiedzą - zaznacza maturzysta.
Urszula Kornaś dodaje, że czuje niedosyt, jak większość jej kolegów i koleżanek.
- Jestem ambitna i mimo że każdy przedmiot zdałam na ponad 80 procent, to mogło mi pójść dużo lepiej - mówi maturzystka. - Teraz przyszedł czas na zasłużony odpoczynek.
Na wyniki egzaminów dojrzałości z niecierpliwością czekali również nauczyciele.
- Z wypiekami na twarzach sprawdzali, jak ich uczniowie poradzili sobie z poszczególnymi przedmiotami - zaznacza Walenty Szarek, dyrektor Zespołu Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Nowym Sączu, które miało najlepszą zdawalność wśród techników i trzeci wynik wśród liceów w mieście. - Nie boję się powiedzieć, że przygotowanie do matur to była dla nich orka. Dlatego te znakomite wyniki tak ogromnie cieszą - dodaje.
Elektryk nr 2 w Małopolsce
Sądeccy maturzyści na tle innych wypadli całkiem nieźle. Średnia zdanych egzaminów w Małopolsce wynosi 77 proc., zaś ogólnopolska to 74 proc. Powyżej tej średniej są uczniowie pięciu liceów i aż czterech techników. Sądecki elektryk szczyci się aż 99,5 proc. zdawalnością. To drugi w Małopolsce wynik. Ostatnia klasa likwidowanego od nowego roku w tej szkole liceum również świetnie sobie poradziła. Ponad 96 proc. zdawal- ności dało jej trzecie miejsce w Nowym Sączu.
Wysoko w wojewódzkim rankingu znalazło się II Liceum Ogólnokształcące w Nowym Sączu. Zdawalność na poziomie 97,8 proc. uczniów dała mu pierwszy wynik w mieście, a 10. w Małopolsce.
Doskonale poradzili sobie również uczniowie niepublicznych szkół ponadgimnazjalnych. W Splocie zdało wszystkich 11 tegorocznych maturzystów.
Nie powiodło się jednemu z 21 zdających maturę w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego.
- Co ciekawe, to był jeden z najlepszych uczniów. Język polski zdał na 80 procent, a angielski na sto - wyjaśnia dyrektor Bogusław Kołcz. - Poległ na matematyce, choć się tego nie spodziewał. Trudno, zdarza się. Będzie poprawiał we wrześniu. Z 62 maturzystów Ogólnokształcącego Liceum Akademickiego Jezuitów egzamin oblało dwóch.
- To na razie wstępne wyniki matur. Pełne poznamy dopiero 11 września - podkreśla Marian Górnicki, inspektor Wydziału Edukacji w Sączu.


Wyniki w Nowym Sączu

Publiczne licea
1. Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Marii Konopnickiej - 97,80 proc.
2. Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Jana Długosza - 96,50 proc.
3. Zespół Szkół Elektryczno-Mechanicznych im. Gen. Józefa Kustronia - 96,43 proc.
4. Zespół Szkół Ekonomicznych im. Oskara Langego - 91,00 proc.
5. Zespół Szkół nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej - 90,30 proc.
6. Zespół Szkół nr 3 im. Bolesława Barbackiego - 63,57 procent
7. Zespół Szkół nr 2 im. Sybiraków - 58,62 proc.
8. Zespół Szkół nr 4 - 21,10 proc.

Publiczne technika
1. Zespół Szkół Elektryczno-Mechanicznych im. Gen. Józefa Kustronia - 99,50 proc.
2. Zespół Szkół Ekonomicznych im. Oskara Langego - 98,20 proc.
3. Zespół Szkół nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej - 82,50 proc.
4. Zespół Szkół Samochodowych im. inż. Tadeusza Tańskiego - 76,70 proc.
5. Zespół Szkół nr 4 - 62,50 proc.
6. Zespół Szkół Budowlanych - 54,7 proc.
7. Zespół Szkół nr 3 im. Bolesława Barbackiego - 35 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska