Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sosnowiec: szukają śladów cerkwi przy dworcu w Maczkach [ZDJĘCIA]

TOS
Badania archeologiczne w Sosnowcu Maczkach
Badania archeologiczne w Sosnowcu Maczkach Tomasz Szymczyk
1 października 2016 roku w budynku dworca kolejowego Sosnowiec-Maczki ma rozpocząć działalność Centrum Naukowo-Dydaktyczne Transportu Kolejowego Politechniki Śląskiej. Zmieni się jednak nie tylko dworzec, ale również jego otoczenie. Na boisku przy ul. Krakowskiej ma powstać parking dla studentów i wykładowców. Przedtem jednak teren ten musiał być przebadany przez archeologów, zwłaszcza że do lat 50. stała tam cerkiew prawosławna.

- Ponieważ znajdowała się tutaj cerkiew, trzeba było wykonać badania sondażowe. Inwestor przed przystąpieniem do prac związanych z budową parkingu będzie musiał mieć nadzór archeologiczny i ewentualnie przeprowadzić kolejne badania w zależności od tego, co pokażą sondaże - tłumaczy Katarzyna Sobota-Liwoch, archeolog z Muzeum w Sosnowcu, która kieruje pracami na Maczkach.

Na terenie boiska widać kilka wykopów. Archeologom udało się odnaleźć m.in. lotkę moździerzową z czasów II wojny światowej, którą wywieźć musieli saperzy, ale też fragmenty prawosławnej świątyni. - Prawdopodobnie znaleźliśmy na szerokości pięciu metrów posadzkę bądź fundamenty z cerkwi, ale bardzo naruszoną i zniszczoną - mówi Katarzyna Sobota-Liwoch.

Przekazy mieszkańców Maczek mówią również o pochówku w tym miejscu w 1945 roku żołnierzy radzieckich bądź niemieckich. Ich nie udało się odnaleźć, chociaż znaleziono jamy, które kiedyś mogły być grobami. Ciała żołnierzy mogły być później ekshumowane. - Nie jestem w stanie stwierdzić, czy są to jamy związane z pochówkami - mówi pani archeolog.

Prac archeologicznych dogląda również Jeremiasz Świerzawski, dyrektor projektu ze strony PKPSA. - Przy okazji prowadzenia badań sondażowych chcemy podziękować prezydentowi Sosnowca i Muzeum oraz wszystkim osobom zaangażowanym w prowadzenie tych badań. Dzięki tej współpracy będziemy mieć pewność, że prowadząc dalsze prace nie spotkamy się z zabytkami archeologicznymi - mówi „DZ”.

Kamień węgielny pod budowę cerkwi pw. św. Aleksandra Newskiego w ówczesnej Granicy położono w 1876 roku. Była to pierwsza cerkiew na terenie dzisiejszego Sosnowca.

- Jeszcze w czasie II wojny światowej odbywały się tam nabożeństwa. W 1955 roku jednostka wojskowa ze Szczakowej rozebrała obiekt z użyciem materiałów wybuchowych - mówi ks. Mikołaj Dziewiatowski z sosnowieckiej cerkwi pw. śśw. Wiery, Nadziei, Luby i ich matki Zofii.

Może warto byłoby zaznaczyć kolorową kostką przynajmniej obrys cerkwi na nowym parkingu? Byłaby to dobra pamiątka dla potomnych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!