Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oświęcim. Gwiazdą Unii jest Wojciech Wojdak, ale młode pokolenie także upomina się o swoje...

Jerzy Zaborski
"Brązowa" sztafeta Unii na 4x100 m stylem dowolnym. Od lewej: Wiktoria Musioł, Joanna Szczepanik, Ula Michalczyk, Kamila Kunka.
"Brązowa" sztafeta Unii na 4x100 m stylem dowolnym. Od lewej: Wiktoria Musioł, Joanna Szczepanik, Ula Michalczyk, Kamila Kunka. Fot. zbiory klubu
W dobrych nastrojach wrócili oświęcimscy pływacy z letnich głównych mistrzostw Polski seniorów i młodzieżowców (do 23 lat) na długim basenie, które rozegrano w Szczecinie. Liderem Unii i - zarazem jedną z gwiazd mistrzostw - był specjalizujący się w długich dystansach stylu dowolnego Wojciech Wojdak. Oświęcimianie zdobyli siedem medali (2 złote, 1 srebrny i 4 brązowe).

Kraulista Unii wypełnił trzy normy na sierpniowe mistrzostwa świata seniorów w Kazaniu. Swój popis rozpoczął od zdobycia złotego medalu na 1500 m (15.05,34). Po cichu liczono, że być może młody oświęcimianin przejdzie do historii jako trzeci zawodnik, który złamał barierę 15 minut. Jeszcze nie tym razem.

- Pamiętajmy, że tej sztuki dokonali dotąd tylko Mateusz Sawrymowicz i Przemysław Stańczyk. Na Wojtka też przyjdzie czas. Na razie cieszymy się, że uzyskany przez niego wynik jest trzeci w historii polskiego pływania. Jest także na poziomie kwalifikacji olimpijskiej do Rio de Janeiro – podkreśla Przemysław Ptaszyński, trener zawodnika.

Potem zdobył srebrny medal na 400 m stylem dowolnym (3.54,91). Przegrał tylko z Filipem Zaborowskim z MKP Szczecin. - W tym wyścigu pokazał, że potrafi finiszować, a z tym wcześniej miał problemy. Zawodnik systematycznie się rozwija - dodaje trener Ptaszyński.

Na koniec swoich występów Wojdak zdobył złoto na 800 m (7.53,23). Uzyskany wynik był także rekordem Polski 19-latków.

Na dobry wynik Unii, która zajęła 5. miejsce w klasyfikacji drużynowej, gromadząc 784 pkt., złożyły się także udane występy innych zawodników. Wygrał Śląsk Wrocław (1662 pkt.), przed AZS AWF Katowice (1286) i AZS AWF Warszawa (1030).

Znakomicie spisała się Joanna Szczepanik, zdobywając brązowe medale na 200 m st. motylkowym (2.15,35) i na dystansie o połowę krótszym tym samym stylem (1.01,83). Wynik uzyskany na „setkę” dał jej złoto wśród młodzieżowców. - _Cieszymy się, że ta zawodniczka wróciła do pełni formy po długim okresie leczenia kontuzji. W pewnym momencie miała sporo kłopotów zdrowotnych, więc potrzebowała czasu. Już w zimowych mistrzostwach Polski, ale na krótkim basenie, zasygnalizowała zwyżkę formy. W lecie z nią trafiła _– cieszy się Marek Dorywalski, prezes Unii i zarazem koordynator w SMS.

W finałach „A” na 200 i 100 m st. motylkowym płynęły trzy oświęcimianki. Poza Szczepanik były to Dominika Adamiec i Wiktoria Musioł. - To pokazuje ciągłość szkolenia w naszym klubie _– podkreśla Marek Dorywalski. - _Widać, że oprócz gwiazd zespołu mocno naciska młodzież, z której wkrótce będziemy mieli wiele pociechy. Właśnie te dwie zawodniczki były chyba największym odkryciem mistrzostw.

Wspomniana Musioł była czwarta na 200 m motylkiem (2.15,99), a Adamiec dziesiąta (2.22,05). Z kolei na 100 m Musioł była szósta (1.03,34), a Adamiec – siódma (1.03,34).

W dobrej dyspozycji była Joanna Janiczek, której w sprintach jednak ciężko walczyć o seniorskie trofea z utytułowanymi na arenie międzynarodowej Anną Dowgiert (Śląsk Wrocław), czy Aleksandrą Urbańczyk (UŁ PŁ Łódź). Oświęcimianka na 50 m stylem dowolnym była dziewiąta (26.64), ale uzyskany wynik dał jest srebrny medal wśród młodzieżowców.

Janiczek była silnym punktem sztafet kobiecych. Otwierała brązową sztafetę na 4x200 m st. dowolnym (3.54,08). Razem z nią walczyły też: Kamila Kunka, Anna Kozłowska, Joanna Szczepanik.

Oświęcimianki wywalczyły brąz także na 4x100 m st. dowolnym w składzie: Kamila Kunka, Urszula Michalczyk, Wiktoria Musioł i Joanna Szczepanik, a uzyskany wynik (8.31,42) był rekordem Polski 19-latków i dał mistrzostwo wśród młodzieżowców.

Blisko medalu była też sztafeta chłopców na 4x200 m st. dowolnym (Wojciech Wojdak, Łukasz Goleniec, Arkadiusz Topolski, Mateusz Czarnota), zajmując ostatecznie 4. miejsce (7.34,33). - Pamiętajmy, że rozpoczynający ją Wojdak był niespełna pół godziny po wyczerpującym wyścigu na 1500 m – zwraca uwagę Przemysław Ptaszyński. - Wojtek, jako lider zespołu, po zabiegach fizjoterapeuty, stanął na wysokości zadania.

Na miarę oczekiwań indywidualnie w stylu dowolnym walczyła też Kamila Kunka. Zajęła 10. lokatę na 1500 (17.32,75). Na 800 m była – 9. (9.03,37), na 400 m – 8. (4.21,34), na 200 m – 5. (2.04,04).

Dobrze spisali się też Łukasz Goleniec i Arkadiusz Topolski, którzy pływali w finałach „B”. - Na dzisiaj to jest ich miejsce, ale spokojnie, pójdą do przodu – zapewnia prezes Dorywalski.

Dzielnie walczyła Urszula Michalczyk, która była 9. na 50 m st. klasycznym (34.25), a na 100 m tym samym stylem zajęła 11. lokatę (1.13,84). Z kolei Olimpia Prochownik na 200 m. st. klasycznym była ósma (2.37,94).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska