Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczawnica: uzdrowisko świetuje 200-lecie

Stanisław Zachwieja
Szczawnica zainaugurował jubileuszowy rok uzdrowiska - 200-lecie istnienia. Początek wielkich obchodów odbył się w pijalni wód mineralnych "Domu nad Zdrojami". Uroczystość uświetniła recitalem piosenek rodowita szczawniczanka, Ewa Marta Zachwieja.

Zanim oficjalnie rozpoczął się rok jubileuszowy, przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, a także województwa złożyli wiązanki kwiatów pod popiersiem twórcy szczawnickiego uzdrowiska, Węgra Józefa Szalaya. - Gratuluję obecnym właścicielom uzdrowiska i lokalnej władzy samorządowej, przede wszystkim innowacyjności i wspólnych przedsięwzięć inwestycyjnych, które przyczyniają się do rozwoju miasta i uzdrowiska. Jesteście dobrym przykładem łączenia środków prywatno-publicznych - mówił wicemarszałek Stanisława Sorys.

Czytaj także:**Psychiatrzy alarmują: samobójstwa i alkoholizm plagą Podhala**

Z kolei ambasador Węgier dr Imre Molnar, który również został zaproszony do uzdrowiska, podkreślił duże zasługi rodziny Szalayów w rozwój uzdrowiska i obiecał, że będzie się starał zainteresować swoich rodaków Szczawnicą. - Węgry obchodzą 200-lecie urodzin kompozytora mającego szerokie kontakty z Polską, Franciszka Liszta, to dobra okazja aby w Dworcu Gościnnym, który wiem, że zostanie oddany w we wrześniu, wystąpili węgierscy artyści, dałoby to początek nowym kontaktom - mówił ambasador.

O początkach powstawania szczawnickiego kurortu opowiedziała Barbara Węglarz, kustosz Muzeum pienińskiego im. J. Szalaya. Jak podają kroniki, do 1811 roku Szczawnica należała do starostwa czorsztyńskiego. Po jego likwidacji znaczna część ziem szczawnickich dostała się w ręce chłopskie. Wtedy to na swoim gruncie Józef Zachwieja odkrył źródło wody mineralnej. Wystąpił do władz o zgodę na napełniane butelek wodą i ich wysyłkę. W 1920 roku sprzedał grunt Janowi Kutscherze, który nad źródłem wzniósł ochronną budowlę, a w 1924 roku założył park zdrojowy. Rodzina Szalayów dobra te nabyła w 1828 roku.

Sobotnie uroczystość zakończył Krzysztof Mańkowski, właściciel uzdrowiska, przedstawiając nowe logo uzdrowiska oraz całoroczny program obchodów 200-lecia uzdrowiska.

Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Były ubek podejrzany o podpalanie kobiety
Sportowetempo.pl. Najlepszy serwis sportowy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska