Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Powstanie muzeum Podgórza. Inwestycja ma być gotowa w 2017 r.

Dawid Serafin
Biurko ostatniego burmistrza Podgórza, archiwalne dokumenty i fotografie czy spisane własnoręcznie wspomnienia. To wszystko znajdzie się w muzeum Podgórza. Jego budowa ma się rozpocząć w lipcu i potrwać dwa lata. Tylko do końca roku miasto wyda na tę inwestycję 3 mln złotych. Łącznie - 9 mln zł.

Nowe muzeum powstanie w budynkach przy skrzyżowaniu ulic: Limanowskiego, Powstańców Wielkopolskich i Wielickiej. Obiekt ten był już wielokrotnie przebudowywany. Kiedyś wchodził w skład kompleksu zabudowań XVIII-wiecznego zajazdu Pod św. Benedyktem. W XIX w. funkcjonowały tu austriackie koszary.

Powstanie nowego muzeum jest związane z przypadającym w tym roku stuleciem połączenia Podgórza z Krakowem.
- W pierwszej kolejności będą wykonane prace wewnątrz budynku głównego, choć szczegółowy harmonogram prac poznamy po wybraniu głównego wykonawcy - wyjaśnia Jan Machowski, kierownik referatu ds. informacji medialnej Urzędu Miasta. - Łącznie do przetargu stanęło 14 firm. Trwa ich weryfikacja - dodaje.

Budowa ma się rozpocząć w lipcu. Muzeum zostanie udostępnione zwiedzającym w październiku 2017 roku. Obecnie urzędnicy wykonują aktualizację projektu, który powstał na przełomie 2009 i 2010 roku. - Od tego czasu zmieniły się niektóre przepisy, m.in. dotyczące zabezpieczeń przeciwpożarowych i zabezpieczeń zbiorów muzealnych - wyjaśnia Machowski.

Trwają również prace nad szczegółową koncepcją ekspozycji. - Powinna być gotowa do końca roku - zapowiada Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, pod które będzie podlegać nowa placówka.

Na razie wiadomo, że na pierwszym piętrze znajdzie się wystawa stała poświęcona Staremu Podgórzu. Na kolejnym piętrze mają być organizowane wystawy czasowe, poświęcone pozostałym dzielnicom położonym na prawym brzegu Wisły. Chodzi m.in. o Bieżanów, Prokocim czy Wolę Duchacką. W muzeum powstanie też czytelnia z literaturą poświęconą tematyce podgórskiej.

- Zaawansowane prace nad wystawą ruszą pewnie na przełomie lipca i sierpnia. Teraz skupiamy się mocno na lipcowych obchodach stulecia połączenia Krakowa z Podgórzem - wyjaśnia Niezabitowski. W ich ramach będzie można zobaczyć m.in. wystawę poświęconą historii Rynku Podgórskiego.

A co zdaniem samych podgórzan powinno się znaleźć w muzeum? - Na pewno biurko ostatniego burmistrza Franciszka Maryewskiego. To cenny eksponat, a zarazem symbol Podgórza i jednocześnie symbol jego połączenia z Krakowem - ocenia Paweł Kubisztal ze Stowarzyszenia Podgórze.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska