Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

VII DNI WĘGRZYNA & CK WINO Festiwal produktów regionalnych d. Austro-Węgier w Krakowie

.
21 maja na Małym Rynku w Krakowie ruszy siódmy już festiwal kuchni, win i rzemiosła krajów d. Austro-Węgier – „CK Wino & Dni Węgrzyna” . Na stoiskach wszystko to, z czego kraje żółto-czarnej monarchii słynęły: kiełbasy, słoniny, salami, kiszonki, sery, langosze, piwa, kiełbasy, oleje, miody, lody, chleby, trdelniki, strudle i słodycze – oraz to, co najważniejsze: WINA.

Oto wybrani wystawcy kiermaszu:

- „Arnold Pince”, czyli rodzinna firma winiarska z Villany, produkująca wina białe, czerwone i różowe, wytrawne i półwytrawne.
- „Dolium Vini” przywiezie wina austriackie, morawskie, słowackie i węgierskie, lane z beczki
- „Lippoczy Pince”, winiarnia i restauracja z Tarnowa, pokaże znakomite wina węgierskie z Egeru, Szekszardu, Villany i Tokaju. Wytrawne, słodkie, czerwone i białe.
- „Wine Fashion” przedstawi wina egerskie z winnic Vilmosa Thummerera i Egri Korona,
w tym słynne „bikavery”.
- „Wine Concept” pokaże winiarnie Bock i Gunzer Zoltan z Villany, Lantos z Kiskun i Babits z Tokaju. Wina z odmian lokalnych (Harslevelu, Furmint) i międzynarodowych (Chardonnay, Sauvignon Blanc, Cabernet Franc). Właściciele, panowie Wagner i Sinkovic zapowiadają niespodzianki. Również musujące!
- „Win-Ko”, firma Wojciecha Lutomskiego i Roberta Makłowicza z ulicy Dekerta w Krakowie pokaże wina z Europy Środkowej
- „Winnica”, importer z ul. Kazimierza Wielkiego, przedstawi ponad 40 gatunków wyselekcjonowanych win z trzech głównych winiarskich regionów Słowacji: Regionu Nitrzańskiego, Małych Karpat i Tokaju. M.in. Chateau Topolcianky, Elesko i winiarnia Milana Pavelki. A z samego serca słowackiego Tokaju, wioski Veľká Tŕňa, przyjadą wina z Winnicy J&J Ostrožovič. Tokaj ze Słowacji? Trzeba koniecznie spróbować!
- „Winoman” - na tym stoisku pojawią się butelki od „króla win różowych” Tamasa Duzsi’ego z Szekszardu. Winiarnia produkuje również wina czerwone, z odmian lokalnych i międzynarodowych. Dla spragnionych bieli i delikatności będą dostępne łagodne wina Radomira Balouna z Moraw, dla wielbicieli mocniejszych wrażeń - cięższe, beczkowe wina Frigyesa Botta. Słoweńscy Benedyktyni z Dveri-Pax pokażą swoje skarby, wytrawne i słodkie. Na koniec Mateczka Austria: firma Berger-Leginthov z okolic Jeziora Nezyderskiego specjalizuje się w produkcji wytrawnych win czerwonych i słodkich białych z lokalnych odmian winogron. A ponadto, jeśli tylko pogoda dopisze – szprycery, specjalność Andrzeja Bocheńskiego.

A oprócz wina?

-„Gospodarstwo Ekologiczne Figa” to znane w Polsce sery kozie rodziny Maziejuków: twarożki, bryndze, bundz, śmietany, sery dojrzewające, w tym z kozieradką i jałowcem. Na stoisku można także nabyć koszulkę „Uwaga, kozy!”.
- „Masarnia Lipnica” przedstawi tradycyjne wędliny z Lipnicy Murowanej: kiełbasę podsuszaną, szynki, boczki, półgęski i dania z grilla.
- „Bacówka u Kazka” sprzedaje oscypki, gołki, redy kołki, bryndze, bundz, sery owcze i krowie autorstwa jednego z najważniejszych baców w Polsce: Kazka Furczonia.
- Bar „Kuchcik” poda golonki, piwa i kiełbasy. Restauracja z Małego Rynku, „ATM” – langosze, pierogi calzone i zapiekanki. Tradycyjny grill zawsze ściąga tłumy, więc firmy „Dar-Art.” przedstawiać nie trzeba: pieczone mięsa, golonki, kiełbasy, warzywa, pierogi… - „Sekret Smaku” to znany producent smacznych pierogów, stałe stoisko m.in. na Starym Kleparzu
- Cukiernia „Tudel” pokaże popularne w Wiedniu od 1683 roku (a może i ciut wcześniej) baklavy i strudle, słodki wkład Turcji we wspólne dzieło CK Austrii.
- „Lodziarnia Donizetti” to lody przez wielu uważane za najlepsze w Krakowie. Właściciel pochodzi z lombardzkiego Bergamo, które po Kongresie Wiedeńskim stało się na kilkadziesiąt lat częścią Austrii. Daniele Vanali chętnie eksperymentuje z nowymi smakami, czy tym razem pojawią się lody o smaku wina?
- „Trdelniky” podadzą kurtosze (zwane też ciastami kominowymi), czyli rodzaj ciasta drożdżowego w wielu smakach
- „Zsannamanna” to węgierska firma produkująca słodycze z owoców, bez dodatku cukru. Ponadto na stoisku wędliny z managalicy, czyli węgierskiej włochatej świnki
- „Pan Kasztan” nawiązuje do galicyjskiej tradycji pieczenia kasztanów. To dzięki CK Monarchii Polacy pokochali marony, które do Galicji sprowadzano z Włoch. Trafiały tu również kasztany karmelizowane, podawane w eleganckich kawiarniach. Na ulicach zaś królowały dymiące piecyki – z czasem stały się nieodłącznym elementem krakowskiego pejzażu. Nic dziwnego, przecież sam Cesarz jadał kasztany.
- Marcin Włodarczyk z „Les Beaux Macarons” poda makaroniki z kremem z wina tokajskiego i inne słodkości
-„Pasieka Rezerwat Leśny Kozie Kąty” pokaże miody, propolis i wyroby z wosku
- „Kocham Naleśniki” wesprze zgłodniałych ciepłymi naleśnikami
-„Piekarnia Długa 7” proponuje najlepsze kanapki i chleby na całej ulicy Długiej (i nie tylko)
Na koniec „Dobre Konopie”, czyli produkty z konopi, których sprzedaż jest dozwolona przez obowiązujące w kraju przepisy prawa: ciastka, napoje i ziarna.

Jak co roku pojawią się także stoiska turystyczne:

- Czech Tourism będzie służył informacją i zachęcał do wyjazdu do Czech, rozdając foldery turystyczne o Pradze, zamkach i pałacach, aktywnym wypoczynku oraz mapy Republiki Czeskiej i Pragi. Swą ofertę zaprezentuje także region Moraw Południowych, słynący z licznych zabytków UNESCO, winnic, barwnego folkloru, winiarskich tras rowerowych. Pojawi się też region Moraw Środkowych znany z pięknych miast, zabytków UNESCO, aktywnego wypoczynku na łonie górskiej przyrody. Na zwiedzających czeka degustacja tradycyjnych serów ołomunieckich. www.czechtourism.com

Naodowe Przedstawicielstwo Turystyki Węgierskiej oraz Północna Nizina Węgierska i Gmina Eger będą promować kraj Bratanków. Walory turystyczne wsparte czardaszem, wodami termalnymi, winem, papryką i salami! www.wegry.info.pl

Narodowe Centrum Turystyki Słowackiej zaprezentuje letnie atrakcje turystyczne Słowacji oraz – wspólnie z „Winnicą” - wspaniałe słowackie wina z Małokarpackiego, Nitrzańskiego i Tokajskiego regionu winiarskiego.

W Hotelu Pod Różą odbędzie się komentowana degustacja win słowackich w (piątek, 22.05, godz. 18.00, szczegóły, koszt i rezerwacja miejsc:www.dniwegrzyna.pl

Urozmaiceniem prezentacji Słowacji w Krakowie będą występy zespołu ludowego „Vagonar” z Popradu. www.slovakia.travel

A ponadto na „Dniach Węgrzyna” prawdziwe rękodzieło: ceramika, kożuchy „na zimę, na lato i na lata, hej!”, kwiaty i owady zatopione w szkle, biżuteria, autorska, ozdoby ze szkła, witraże, odzież lniana, sandały wytwarzane techniką makramy… Płyty CD z muzyką austro-węgierską,, galicyjską, krakowską i ukraińską zapewni nieoceniony p. Lipowiecki.

Kiermasz VII Dni Węgrzyna & CK Wino”, Mały Rynek, 21-24.05.2015
Godziny otwarcia: od 11.00 do 24.00
Na scenie codziennie koncerty i występy zespołów muzycznych. Wstęp wolny.
Zapraszamy!

Poprzednie edycje
W czerwcu 2009 odbyły się pierwsze Dni Węgrzyna, w których wzięli udział winiarze z całych Węgier i ich polscy importerzy. Wino, jedzenie i węgierska muzyka przyciągnęły około 15.000 osób. Sprzedano ponad 2.100 butelek wina. Impreza trwała 1,5 dnia.

W roku 2010 formuła kiermaszu została rozszerzona, objęła wina z całej dawnej CK Monarchii – było to pierwsze CK Wino. Oprócz winiarzy pojawili się producenci serów. Odbył się konkurs na hasła sławiące węgrzyny. Zwyciężyło „Ach cóż za marka, wino kadarka”, ale jurorów szczególnie wzruszył pewien osiemdziesięciolatek hasłem: „Najlepsze są wina węgierskie, daję słowo harcerskie!” Pojawiło się około 20.000 osób, sprzedano ponad 4.300 butelek wina, 1.500 kiełbasek z grilla, 22 butelki oleju z pestek dyni oraz 7 sadzonek winorośli.

W maju 2011 odbyły się III Dni Węgrzyna & CK Wino. Sprzedano jeszcze więcej wina i 56 sadzonek winorośli. W strugach deszczu obchodzono 100 urodziny literackiej postaci Józefa Szwejka, bohatera uosabiającego chwałę i rozsądek CK Monarchii. Imprezę odwiedzili Helga GAL (sommelier Republiki Węgierskiej podczas Prezydencji w UE) oraz baron Jakob KRIPP (Agricola Stirbey, Rumunia), praprawnuk Franciszka Józefa.

W roku 2012 na imprezie pojawili się także winiarze węgierscy i słoweńscy (Lajos GAL. Matiej KORENICA). W roku 2013 – z okazji Węgierskiego Roku Europy Środkowej – miała miejsce prezentacja produktów węgierskich: langoszy, kiełbas, kiszonek, Hun-dogów – i win. Imprezę odwiedziło około 45.000 osób. Impreza była jeszcze bardziej tłoczna i wesoła – choć odbyła się tylko jedna komentowana degustacja.
W „VI Dniach Węgrzyna & CK Wino” zadebiutowały Morawskie Sklepy z Gliwic, Lippoczy Pince z Tarnowa oraz Win & Ko Makłowicz i Lutomski.

Honorowy patronat nad imprezami w latach 2009-2014 obejmowali: Ambasada Republiki Czeskiej, Ambasada Republiki Węgierskiej, Konsulat Generalny Republiki Austrii, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej oraz Prezydent Miasta Krakowa

Patronaty medialne w latach 2009-2014: Austria.info, Czas Wina, Coigdzie.pl, Dziennik Polski, Etnosystem.pl, Forbes.pl, Gastronauci.pl, Klubleniwca.pl, Kuchnia, Magazyn Wino, Magazynwino.pl, Magiczny Kraków, MM Kraków, Polskawita.pl, Salon24.pl, Vinisfera.pl, Wino w Krakowie. Współpraca redakcyjna: RMF Classic. Opieka medialna: TVP Kraków.

Materiały z imprez ukazywały się m.in. w Dzień Dobry TVN, Teleexpressie i Kronice TVP3. Artykuły w Kuchni, Dzienniku Polskim oraz licznych serwisach internetowych. Powstał specjalny serwis: www.ckwino.pl.

Partnerami projektu byli m. in.: 13 Pułk Piechoty, 3M, Akademia Fotografii, Archus Design, bywajtu.pl, Concha, Czechtourism.com, dcs.pl, Instytut Austriacki, miasto Przemyśl, Mondial Assistance, Tokaj Renaissance, Wegry.info.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: VII DNI WĘGRZYNA & CK WINO Festiwal produktów regionalnych d. Austro-Węgier w Krakowie - Gazeta Krakowska

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska