Nowy Sącz. Symfonia Mahlera w kościele pw. Krzyża świętego,...

  Nowy Sącz. Symfonia Mahlera w kościele pw. Krzyża świętego, dyryguje Jose Cura [WIDEO]

  Stanisław Śmierciak

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Nowy Sącz. Symfonia Mahlera w kościele pw. Krzyża świętego, dyryguje Jose Cura [WIDEO]
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Stanisław Smierciak

  Sobotnia inauguracja XVIII Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu jest zarazem debiutem nowego kościoła w dzielnicy Helena w roli sali koncertowej. Debiutem w wielkim stylu, bo podczas wykonania II Symfonii c-moll „Zmartwychwstanie" Gustava Mahlera, za dyrygenckim pulpitem stanie światowej sławy artysta urodzony w Argentynie Jose Cura.
  WIDEO: Symfonia Mahlera w kościele pw. Krzyża świętego, dyryguje Jose Cura

  Autor: Stanisław Śmierciak, Gazeta Krakowska

  Przez 30 lat Festiwalu Arii i Pieśni im. Ady Sari w Nowym Sączu miejscem największych koncertów była świątynia Matki Bożej Niepokalanej w osiedlu Milenium. W tym roku zorganizowanie tam koncertu okazało się niemożliwe. Proboszcz miał na ten dzień inne plany wykorzystania świątyni.

  W Nowym Sączu drugą świątynią, która jest w stanie pomieść kilkuset wykonawców, a także przynajmniej tysiącosobową publiczność, jest kościół pw. Krzyża świętego w dzielnicy Helena. Tam jednak nigdy nie organizowano wielkich wykonań utworów muzyki poważnej. Również dostępność tego kościoła, ze względu na lokalizację w lewobrzeżnej dzielnicy miasta, jest dla sądeczan trudniejsza niż świątyni na osiedlu Milenium.

  Proboszcz ks. Stanisław Michalik bardzo szybko dał się namówić Antoniemu Malczakowi – dyrektorowi Małopolskiego Centrum Kultury Sokół, a zarazem dyrektorowi Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari. Dzięki temu sądeczanie mogą w sobotę uczestniczyć w zmultiplikowanym święcie muzyki.

  Zaprezentowane zostanie monumentalne dzieło. II Symfonia c-moll Gustava Mahllera. Za dyrygenckim pulpitem stanie Jose Urodzony w Argentynie artysta o światowej sławie zarówno jako dyrygent jak też tenor często śpiewający w operach. Zdarzyło się nawet, że podczas wykonania opery w pierwszym akcie dyrygował, a w drugim śpiewał.

  – Wykonawców koncertu inaugurującego festiwal jest przeszło dwustu – tłumaczy Liliana Olech z sądeckiego Sokoła. – To Chór Polskiego Radia, Górecki Chamber Choir, a także Orkiestra Akademii Beethovenowskiej.

  Jako soliści zaprezentują się Małgorzata Walewska (mezzosopran). która jest dyrektorem artystycznym Festiwalu i Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari oraz Urska Arlic-Gololicic. (sopran), która jest laureatką sądeckiego Festiwalu im. Ady Sari z 2009 r.

  Koncert rozpoczyna się w sobotę o godz. 19.

  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  OSOBOWOŚCI ROKU 2017 | FINAŁ ETAPU WOJEWÓDZKIEGO

  OSOBOWOŚCI ROKU 2017 | FINAŁ ETAPU WOJEWÓDZKIEGO

  Najlepsze stacje narciarskie Małopolski [GŁOSOWANIE]

  Najlepsze stacje narciarskie Małopolski [GŁOSOWANIE]

  MISTRZOWIE URODY poszukiwani! Zagłosuj na swoich faworytów i zgłoś kandydatów

  MISTRZOWIE URODY poszukiwani! Zagłosuj na swoich faworytów i zgłoś kandydatów

  Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa? [QUIZ]

  Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa? [QUIZ]