Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plastyk miejski: Popieram ideę budowy pomnika Wdzięczności

Błażej Dąbkowski
Plastyk miejski: Popieram ideę budowy pomnika Wdzięczności
Plastyk miejski: Popieram ideę budowy pomnika Wdzięczności Pawel Miecznik
- Samą ideę budowy pomnika Wdzięczności rozumiem i popieram. Zresztą tak zadecydowała Rada Miasta. Lokalizacja na Malcie rzeczywiście nie jest fortunna. Moim zdaniem Łęgi Dębińskie, o ile zgodzi się na to Rada Osiedla, są najlepszym miejscem dla tego obiektu - mówi Piotr Libicki, plastyk miejski.

Figura Chrystusa, będąca centralnym elementem repliki pomnika Wdzięczności ma stanąć na pl. Adama Mickiewicza. Czy rzeczywiście jest to odpowiednie miejsce, by prezentować monument, który budzi tak wiele kontrowersji?
Piotr Libicki, plastyk miejski: Wśród miejsc wyznaczonych na wystawy przez działający w urzędzie Zespół do Spraw Ładu Przestrzennego i Estetyki znalazł się także pl. A. Mickiewicza. Uznaliśmy, że to odpowiednia lokalizacja na ekspozycje związane z historią Polski i Poznania. Dlatego w moim przekonaniu wystawa poświęcona pomnikowi wręcz powinna się tam pojawić. Pytanie tylko w jakiej formie zostanie ona zorganizowana. Powinna być ona bowiem klasyczna. Rozumiem przez to ustawienie w tym miejsc plansz ze zdjęciami czy informacjami na temat pomnika, rozstawionymi w przestrzeni.

Zobacz też:

Mówi Pan o planszach, zdjęciach, ale co z centralnym elementem wystawy, czyli 5-metrową figurą?
W tym miejscu pojawia się właśnie wątpliwość, czy można ją włączyć do definicji wystawy, o której wspomniałem. Trudno też stwierdzić jak komponowałaby się ona z obecnymi już na placu pomnikami Adama Mickiewicza i Krzyżami Poznańskiego Czerwca. Nawet elementy czasowe powinny się dobrze wpasować w przestrzeń, w której są eksponowane. W tym wypadku mam poważne wątpliwości. To nie do końca moja rola w urzędzie, ale zastanawiam się też czy przy tak dużym obiekcie nie są konieczne dodatkowe zezwolenia. Mówimy bowiem o potężnej figurze, która może wymagać specjalnych decyzji administracyjnych, by stanąć w tym miejscu.

Część radnych obawia się, że figura zostanie na pl. A. Mickiewicza. Załóżmy jednak, że scenariusz z Krakowskiego Przedmieścia się nie sprawdzi. Gdzie monument powinien Pana zdaniem docelowo stanąć? Zwolennicy chcą Malty, prezydent Jaśkowiak Łęgów Dębińskich.
Samą ideę budowy pomnika Wdzięczności rozumiem i popieram. Zresztą tak zadecydowała Rada Miasta. Lokalizacja na Malcie rzeczywiście nie jest fortunna. Moim zdaniem Łęgi Dębińskie, o ile zgodzi się na to Rada Osiedla, są najlepszym miejscem dla tego obiektu.

Dlaczego?
Z jednej strony są naznaczone wątkami religijnymi, bo sam pamiętam, jak w 1983 r. uczestniczyłem tam w spotkaniu z Janem Pawłem II. Z drugiej strony, o ile pamiętam, w okresie międzywojennym planowano budowę Kościoła Pamiątkowego właśnie na Wildzie, więc do wątku religijnego można dorzucić jeszcze historyczny. Ale dyskusyjna jest również forma samego pomnika, być może powinniśmy wyjść poza formę odtwórczą i szukać nowej formuły.

Zobacz też:

Idąc tym tropem, może powinniśmy już skończyć z pomnikomanią w centrum miasta, a kolejny monumenty stawiać na jego obrzeżach?
Nie zamykałbym Śródmieścia na nowe pomniki. Wręcz odwrotnie, otwierałbym je na formy reprezentujące bardzo wysoki poziom artystyczny. To nie oznacza jednak, iż muszą być one wyłącznie tzw. nowoczesne albo klasyczne. Muszą być w każdym razie współczesne, odpowiadać czasom w których żyjemy. Przy odpowiedniej lokalizacji, także w sercu miasta mogą powstawać nowe wartościowe monumenty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski