Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekarze chcą pracować mniej, by leczyć lepiej

Gabriela Bogaczyk
W złożonym do ministerstwa wniosku lekarze domagają się likwidacji dyżurów medycznych oraz objęcia ich powszechnymi przepisami prawa pracy
W złożonym do ministerstwa wniosku lekarze domagają się likwidacji dyżurów medycznych oraz objęcia ich powszechnymi przepisami prawa pracy Jacek Babicz/archiwum
Związkowcy złożyli wniosek do ministra zdrowia, w którym domagają się m. in. pracy do dwunastu godzin na dobę i likwidacji dyżurów medycznych.

- Najważniejszą osobą w toczonym sporze jest pacjent, który ma prawo do wypoczętego lekarza. Walczymy o godne leczenie chorych ludzi - mówi dr Antoni Rybka, przewodniczący Regionu Ziemi Lubelskiej OZZL.

W złożonym do ministerstwa wniosku lekarze domagają się likwidacji dyżurów medycznych oraz objęcia ich powszechnymi przepisami prawa pracy, z dniówką nieprzekraczającą 12 godzin w ciągu doby. Przyczyną wniesienia petycji są obowiązujące przepisy, które pozwalają szpitalom obniżać wynagrodzenie za dyżury medyczne. W praktyce wygląda to tak, że im więcej lekarz pracuje, tym mniej zarabia.

Problem tkwi w tym, że lekarze po dyżurach muszą wziąć dzień wolnego, tym samym nie wyrabiają minimalnego czasu pracy z etatu. Obecne rozwiązania sprawiają, że lekarze wolą dyżurować wyłącznie w piątki i soboty, bo następny dzień mają ustawowo wolny.

W związku z tym zmuszeni są do przechodzenia na kontrakty, a tu już nie obowiązują pracodawcę normy przestrzegania dobowego i tygodniowego odpoczynku. Niektórzy medycy korzystają też z klauzuli opt-out, na podstawie której mogą pracować powyżej 48 godzin w tygodniu.

- Przedmiotowe traktowanie chorych ludzi i białego personelu medycznego przez istniejący system niesie za sobą realne zagrożenie zdrowia czy życia chorych - dodaje dr Rybka.

Dyrekcje szpitali w różny sposób odnoszą się do tych postulatów. - Nikt ich nie zmusza do brania nadliczbowych godzin. To jest ich indywidualny wybór. Motywacją do takiego zachowania są z reguły kwestie finansowe. Tutaj trzeba zaznaczyć, że zawód lekarza nie jest zwykłą pracą - mówi Piotr Rybak, dyrektor szpitala w Łęcznej.

Lekarze, składając wniosek do ministra zdrowia, uznali, "że nie ma merytorycznych podstaw ani sensu, by w dalszym ciągu utrzymywać "»instytucję« dyżuru medycznego. Lekarze domagają się uporządkowania czasu pracy i odpoczynku".

- Rozwiązanie takie uprości zasady rozliczania czasu pracy lekarzy i będzie miało istotne znaczenie dla zwiększenia bezpieczeństwa chorych. Pacjenci mają bowiem prawo do wypoczętego lekarza - mówi Krzy-sztof Bukiel, przewodniczący zarządu krajowego OZZL.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski