Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

[ZDROWIE] Śpiąca? Pamiętaj, żeby zmyć makijaż!

AMA
Makijaż nie pozwala skórze oddychać, a pozostawiony na całą noc, może mieć katastrofalne skutki dla naszej cery. Podkład zatyka pory, szminka powoduje pękanie ust, a tusz do rzęs może prowadzić do zapalenia spojówek. Dlatego żel do mycia twarzy (zamiast zasadowego mydła, które wysusza i podrażnia), mleczko kosmetyczne i tonik to podstawa codziennej pielęgnacji. Powinnyśmy je dobierać odpowiednio do wieku i rodzaju cery.

Skóra sucha jest bardzo wrażliwa, dlatego do jej oczyszczania warto użyć mleczka odżywczo-nawilżającego, wzmacniającego barierę ochronną skóry, a także zawierającego witaminę E czy olejek jojoba. Kosmetyki z tym olejkiem, który z chemicznego punktu widzenia jest raczej płynnym woskiem, natłuszczają, zmiękczają i odpowiednio nawilżają suchą skórę. Dodatkowo są bardzo trwałe i cechuje je wysoki poziom wchłaniania.

Przy oczyszczaniu cery tłustej, najważniejsze jest pozbycie się nadmiernej ilości sebum - łoju skórnego, wydzielanego przez organizm po to, by zapewnić skórze odpowiednią miękkość i tworzącego naturalną powłokę antybakteryjną. Jego nadprodukcja może być spowodowana nadczynnością gruczołów łojowych i być zależna od hormonów (zwiększona w okresie dojrzewania) lub czynników zewnętrznych, takich jak pogoda czy zanieczyszczenie powietrza. Osoby o tłustej cerze, borykają się z nadmiernym świeceniem się twarzy i powiększonymi porami. Mają także skłonności do trądziku. W ich wypadku - zaleca się stosowanie bakteriobójczych i ściągających żeli myjących oraz toników.

Cera mieszana wymaga specjalnego traktowania, ponieważ w tym przypadku bardzo istotne jest miejsce, które oczyszczamy. Warto podzielić naszą twarz na dwie partie. Pierwsza z nich to strefa T, w której skład wchodzi czoło, nos i broda - tutaj dobrze jest użyć preparatów, które odtłuszczą i nie obciążą naszej skóry, takich jak płyn micelarny. Składa się on między innymi z miceli - bardzo małych cząsteczek, których zewnętrzna powłoka ma właściwości hydrofilowe - przyciągają wodę, a wnętrze - hydrofobowe, czyli odpychają wodę i łączą się z tłuszczami. Dzięki temu preparat zbiera do wnętrza cząsteczek tłuste zanieczyszczenia, a resztę rozpuszcza w wodnym roztworze. Drugą partię twarzy należy oczyścić za pomocą kosmetyków nawilżających.


*Koszmarny wypadek w Bytomiu na autostradzie A1. Mężczyzna jechał pod prąd [ZDJĘCIA]
*Egzamin gimnazjalny 2015: PYTANIA + ARKUSZE + ODPOWIEDZI
*Potężny wstrząs w kopalni odczuwalny na Śląsku i Zagłębiu: Akcja ratunkowa trwa
*Nowe becikowe: 1 tys. zł przez 12 miesięcy ZASADY + DOKUMENTY
*Śląsk Plus. Zobacz nowe wydanie interaktywnego tygodnika o Śląsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!