Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PKP oddaje za darmo stacje kolejowe w Małopolsce

pb
Dworzec kolejowy w Chełmku PKP zdecydowało się przekazać za darmo gminie
Dworzec kolejowy w Chełmku PKP zdecydowało się przekazać za darmo gminie Bogusław Kwiecień
PKP SA przekazało za darmo gminie Chełmek dworzec kolejowy w centrum miasta. Na razie nie jest jeszcze przesądzone, jak samorząd wykorzysta budynek.To kolejny dworzec, który PKP zdecydowało się oddać nieodpłatnie gminom w Małopolsce. Tak stało się w tym roku już w Wadowicach, a w ubiegłym w Brzeźnicy i Zatorze.

PKP SA przekazało za darmo gminie Chełmek dworzec kolejowy w centrum miasta. Na razie nie jest jeszcze przesądzone, jak samorząd wykorzysta budynek.To kolejny dworzec, który PKP zdecydowało się oddać nieodpłatnie gminom w Małopolsce zachodniej. Tak stało się w tym roku już w Wadowicach, a w ubiegłym w Brzeźnicy i Zatorze.
Stacyjny budynek Chełmek Fabryka jest bliski ruinie. Mury się sypią. – Od chyba sześciu lat, gdy zlikwidowano kasy biletowe, stoi zamknięty na cztery spusty, nie ma poczekalni, nie ma toalet – mówi Magdalena Krawczyk z Chełmka.
Propozycję przekazania dworca gminie PKP złożyło już przed rokiem, ale chciało zachować prawo decydowania, jak będzie wykorzystany. – Nie przystaliśmy na to – mówi burmistrz Chełmka Andrzej Saternus. Następnie PKP próbowało sprzedać nieruchomość za 190 tys. zł, ale nie było chętnych. Wtedy ponowiło ofertę gminie.
Fitness na dworcu
Zdaniem wielu mieszkańców Chełmka, dobrze się stało, że gmina zostanie gospodarzem obiektu. Liczą, że dzięki temu zostanie wyremontowany i przestanie straszyć. Urzędnicy nie mają jeszcze pomysłu, jak go wykorzystać.
– Wydaje się, że jest dobre miejsce na przykład na działalność siłowni z prawdziwego zdarzenia. Pewnie byłoby wielu chętnych – zauważa Agata Szyjka, młoda mieszkanka Chełmka.
Podobnie uważa jej mama Grażyna. Podkreśla dobrą lokalizację w centrum miasta. Według Magdaleny Krawczyk, obiekt może służyć różnym organizacjom społecznym i pozarządowym, z których wiele nie ma gdzie prowadzić swojej działalności. Są też opinie, że przydałby się w tej części miasta większy parking, który mógłby służyć m.in. pasażerom.
Burmistrz Saternus zaznacza, że nie jest jeszcze przesądzone, na jaki cel zostanie budynek przeznaczony. – Trwa burza mózgów. Zobaczymy, co z tego wyjdzie – dodaje.
Sam skłania się do tego, aby w byłym budynku dworcowym, poza wydzieleniem części na obsługę pasażerów kolei, znalazł się klub fitness, siłownia.
Najpierw jednak, jak szacują w urzędzie, potrzeba 1-1,5 mln zł na remont budynku. Pieniądze planuje się zdobyć ze źródeł unijnych w ramach projektu rewitalizacji centrum Chełmka w latach 2016 – 2020.
Parkingi i wystawy
Przed rokiem, jako pierwsza w Małopolsce zachodniej, dworzec przejęła gmina Brzeźnica. Zabytkowy obiekt z 1884 r. stoi na prawie hektarowej działce. Wójt Bogusław Antos w pierwszym rzędzie chce wybudować tutaj parking, jako część centrum przesiadkowego, na którym mieszkańcy będą mogli pozostawić auta, motocykle, rowery i dalej podróżować pociągiem. Dotyczy to także pasażerów komunikacji MZK i busów, których przystanki znajdują się przed stacją. Część pomieszczeń ma zostać wykorzystana na działalność kulturalną, w tym organizację wystaw.
– W tej chwili jesteśmy w trakcie opracowania planów zagospodarowania przestrzennego, ponieważ dotąd tereny kolejowe na mapie gminy były pod tym względem białymi plamami – zaznacza Antos.
Jak dodaje, wszystko będzie miało sens, kiedy przywrócony zostanie ruch pasażerski na linii Kraków Płaszów – Oświęcim, zawieszony ponad dwa lata temu.
Podobne oczekiwania mają w Zatorze, gdzie w ub. roku samorząd przejął dworzec PKP.
– W tym roku poza Chełmkiem z takiej oferty skorzystały również Wadowice – zauważa Aleksandra Dąbek z zespołu prasowego PKP SA. W Wadowicach również myślą o urządzeniu centrum przesiadkowego, ale i galerii sztuki. – PKP zwracały się również do innych gmin z propozycją przekazania dworców w  Przeciszowie, Kleczy Górnej, Kalwarii Zebrzydowskiej, Lanckoronie i Leńczach. Ich władze nie wyraziły jednak zainteresowania przejęciem budynków – dodaje Aleksandra Dąbek z zespołu prasowego PKP SA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska