Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Babicach budują wioskę rycerską. Zbrojni już tam ćwiczą [ZDJĘCIA]

Magdalena Balicka
W cieniu lipowieckiej wieży zamkowej rośnie gród rycerski. Stoi już pierwsza gliniana chata. Od maja wreszcie można będzie zwiedzać odnowiony zamek Rabsztyn i chatę Kocjana.

Na granicy Babic z Olszynami, na prawie pięciohektarowej działce, którą do niedawna skrywały chaszcze, od kilku miesięcy stoi mała gliniana chatka kryta strzechą. Taka sama, w jakiej w średniowieczu mieszkali miejscowi. To pierwsza z kilku budowli, które mają powstać w pierwszym grodzie rycerskim w powiecie chrzanowskim. Stworzą go miłośnicy historii z Bractwa Rycerskigo Ziemi Lipowieckiej.

- Docelowo ma pojawić się jeszcze kilka takich chat, dwukondygnacyjna wieża mieszkalno-ochronna na nasypie z ziemi, a wszystko to otoczone będzie fosą - zaznacza Grzegorz Piotrowski, szef lipowieckiego bractwa.
Pomysł stworzenia grodu narodził się kilka lat temu, tylko zawsze brakowało funduszy na jego realizację. Przed rokiem wójt Babic Radosław Warzecha podarował pasjonatom sporą działkę, wierząc, że dzięki inicjatywie wypromują gminę.
- Mamy piekny średniowieczny zamek, obok skansen. Brakuje tylko takiego żywego grodu, który pokazywałby, jak dawniej żyło się na naszej ziemi - tłumaczy wójt Warzecha.

Piotrowski marzy, że w niedalekiej przyszłości uda się uruchomić przy grodzie zagrodę z żywymi zwierzętami. Póki co jest szansa, że już w tym sezonie to właśnie tam, a nie na zamkowym dziedzińcu będą odbywały się walki rycerskie w ramach corocznych zlotów rycerskich w sierpniu.
- Zamiast 80 rycerzy będziemy mogli zaprosić dwustu, albo nawet trzystu. W końcu konie będą miały gdzie się rozpędzić i poskubać trawy - zaznacza Piotrowski.

Pierwszą chatę udało się postawić dzięki dotacji. Sam materiał kosztował około 8 tys. zł. Prace wykonali nieodpłatnie rycerze i ich sympatycy. W chacie jest piec, tak zwany łapacz iskier, podobny do pieca chlebowego. - Sam jestem z wykształcenia budowlańcem i fanem ekologicznych rozwiązań. W końcu mogłem połączyć tę pasją z drugą - do rycerstwa - zdradza członek lipowieckiego bractwa.

Na stworzenie całego grodu potrzeba znacznie więcej pieniędzy, około miliona złotych. - Bez dotacji czy pomocy sponsorów ciężko będzie zrealizować cel - dodaje Agata Wierzbic ze Stowarzyszenia Ziemi Lipo- wieckiej, w którego strukturach działa bractwo rycerskie.
Stworzona przez nich chata już teraz przyciąga pod Lipowiec gapiów. Głównie rodziny z dziećmi i rowerzystów ciekawych niecodziennego obiektu. Najwięcej odwiedzających pojawia się w weekendy, gdy rycerze rozbijają wokół chaty swój obóz i niejednokrotnie toczą walki.
- W ubiegłym roku udało nam się z projektu wybudować niewielki parking - zaznacza Piotrowski.

Sprawdź inne atrakcje w okolicy:
POWIAT CHRZANOWSKI

Perła jest w Babicach
Największą atrakcją turystyczną powiatu chrzanowskiego jest zamek Lipowiec i sąsiadujący z nim skansen. Co roku obiekty zwiedza kilkaset tysięcy turystów z całej Polski i Europy.

Zespół Pałacowo-Parkowy w Młoszowej pod Trzebinią
W maju w parku wystawiana jest operetka oraz odbywają się różne imprezy.

W powiecie chrzanowskim jest aż pięć kąpielisk. W Trzebini: Balaton i zalew Chechło, w Czyżówce Kozi Bród, w Alwerni Skowronek i Gliniak w Bolęcinie. Można tam nie tylko zamoczyć nogi, ale także powygrzewać się do słoneczka w uroczym otoczeniu. Są też chrzanowskie Groble (przy granicy z Jaworznem), które upodobali sobie głównie wędkarze.

W Myślachowicach powstał skwerek z miejscem do grillowania i boiska. Jest tam nowe boisko do piłki ręcznej wraz z placem do gry w tenisa i badmintona, utwardzony plac pod organizację imprez masowych oraz nowa scena i altana z grillem.

POWIAT OLKUSKI
Ruiny zamku w Rabsztynie i Chata Kocjana. Po kilkuletnich pracach modernizacyjnych obiekty mają zostać udostępnione dla turystów już na początku maja. Będzie można obejrzeć odkryte zabytkowe mury zamku i piwnice. Kilka z piwnic zachowało się ze sklepieniami. Są pełne otwory okienne i drzwi z nadprożami. Na zamku górnym odkryto m.in. elementy pieca hypokaustyczne- go, czyli średniowiecznego centralnego ogrzewania, fragmenty oryginalnych ścian, sklepień i posadzek. Na samej górze wybudowano taras widokowy, z którego jest piękny widok na całą górzystą okolicę. Z zamku średniego na zamek górny prowadzą metalowe schody. Zagospodarowane zostało całe wzgórze rabsztyńskie. Do zamku prowadzi pieszy, kamienny trakt. Na dole znajduje się duży parking oraz sanitariaty. A obok zrekonstruowana została chata Antoniego Kocjana, przedwojennego konstruktora lotniczego. - W chacie Kocjana planowane jest urządzenie izby pamięci. Zostaną tam umieszczone pamiątki po tej ważnej dla Olkusza postaci. Będą tu też organizowane warsztaty, np. z wypieków chleba - mówi Michał Latos z olkuskiego urzędu. W dalszych planach jest przygotowanie w okolicy toru łuczniczego i majdanu, czyli czegoś na kształt rycerskiej osady.

Park Rekreacyjno-Krajobrazowy "Silver Park" w Olkuszu.
Jest tam jeden z największych i najnowocześniejszych skateparków, tory trialowe do jazdy na rowerach, ścieżka rowerowa z przeszkodami dla bmx-ów. Jest tu też idealne miejsce do spacerów i odpoczynku dla całych rodzin. Są ławeczki, oczka wodne, plac zabaw. Park został ulokowany na dawnych terenach górniczych, są tu więc stare hałdy górnicze czy pozostałości po prochowni oraz stare maszyny górnicze, które jeździły kiedyś po kopalni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska