Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oświęcim. Sprawdź kto chodził do "Konara": aktorzy, duchowni, politycy [ZDJĘCIA]

Bogusław Kwiecień
Zbiory LO im. Konarskiego w Oświęcimiu, Włodzimierz Liszka
W ciągu 100 lat mury Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Konarskiego w Oświęcimiu opuściło ponad 11 tys. absolwentów

Wielu z nich jest znanymi postaciami, zrobili bądź robią kariery. Niezależnie jednak, jak potoczyły się ich losy, pamiętają, że to w „Konarze” otworzyły się dla nich drzwi na świat. Większość wspomina czas w tej szkole jako cudowne lata.

Maria Zachara, maturzystka z 1936 r., najstarsza żyjąca absolwentka, powtarza, że był to dla niej najszczęśliwszy okres. W 2011 r., gdy obchodziła 75-lecie matury, odwiedziła stare, szkolne mury. – Po tylu latach pamiętam jeszcze imiona i nazwiska kolegów i grona profesorskiego – mówiła wówczas pani Maria. Podkreślała niepowtarzalną atmosferę w „Konarze”, która kształtowała silne charaktery jego uczniów.

W ciągu 100 lat mury Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Konarskiego w Oświęcimiu opuściło ponad 11 tys. absolwentów. – Z okazji jubileuszu staramy się przybliżyć ich sylwetki, ale nie da się wszystkich. Z każdego z nich jesteśmy bardzo dumni – podkreśla Jolanta Bąk, dyrektorka szkoły, dodając, że każdy z nich miał udział w tworzeniu jej historii i atmosfery, która przyciąga tutaj kolejne pokolenia młodych ludzi. – Ścieżki życia naszych uczniów rozchodziły się w bardzo różnych kierunkach. Nasi absolwenci to profesorowie i wykładowcy wyższych uczelni, lekarze, prawnicy, politycy, ekonomiści, dziennikarze, samorządowcy, sportowcy, artyści, przedsiębiorcy, osoby duchowne, społecznicy – wylicza Katarzyna Musiał, nauczyciel języka polskiego w „Konarskim”.

Obrońcy ojczyzny

Są wśród nich także żołnierze, patrioci, obrońcy ojczyzny. W 1929 r. maturę w „Konarze” zdał Piotr Szewczyk, żołnierz Armii Krajowej, cichociemny, oficer Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich i Samodzielnej Brygady Spadochronowej. Walczył w obronie Warszawy w 1939 r., potem m.in. o Narwik, Bretanię. – Już po wojnie został aresztowany i 7 maja 1947 r. wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Warszawie jako kurier rządu emigracyjnego do organizacji „Wolność i Niezawisłość” został skazany na karę śmierci, którą komunistyczny prezydent Bolesław Bierut zamienił na piętnaście lat więzienia – przypomina historyk dr Adam Cyra. Major Szewczyk został zwolniony z więzienia w stanie skrajnego wyczerpania w 1956 r. – Po zwolnieniu, nie mogąc znaleźć jako były więzień polityczny odpowiedniej dla siebie pracy, zatrudnił się w warsztacie stolarskim – dodaje Cyra. Major Szewczyk zmarł w 1988 r.

Z „Konara” do polityki

W 1982 r. maturę w liceum Konarskiego zdała Beata Szydło, poseł do 2005 r., a od 2010 r. wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości. – W tamtych czasach już sam fakt, że udało się dostać do „Konara”, znaczył bardzo dużo. Nie było egzaminów, ale trzeba było mieć dobre świadectwo – mówi Beata Szydło. Z profesorów najczęściej wspomina Leona Foryta, nauczyciela języka polskiego. – Przykręcał śrubę, ale dzisiaj z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że bardzo dużo mu zawdzięczam – dodaje.
Do polityki z „Konara” trafił również m.in. Stanisław Rydzoń, były poseł SLD.

Naukowcy i lekarze

Wśród absolwentów oświęcimskiego ogólniaka jest także wielu znanych lekarzy, pracowników nauki. Włodzimierz Liszka, autor książek poświęconych historii tej szkoły, w tym opracowania „Szkoła w portretach” pokazuje długą listę wybitnych postaci. Wśród nich jest m.in. prof. Artur Bęben (matura 1949 r.), wykładowca Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, prof. Teofil Łabza (matura 1965 r.) dziekan Wydziału Rolniczo-Ekonomicznego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Prof. Andrzej Witek, wykładowca Śląskiej Akademii Medycznej zdał maturę w Konarskim w 1977 r.
– Na pewno warto wspomnieć także sylwetkę prof. Victora Zarnowitza, który był cenionym profesorem ekonomii na uniwersytecie w Chicago – dodaje Włodzimierz Liszka.

Aktorzy i sportowcy

Do swoich korzeni w „Konarze” przyznaje się również wielu znanych aktorów, wśród nich m.in. Ewa Kaim, Marzena Rogalska, Marcin Czarnik czy Włodzimierz Jasiński. Ten ostatni wspomina szczególnie prof. Józefa Cyganika, wychowawcę i nauczyciela fizyki. – Na lekcjach wychowawczych słuchaliśmy muzyki poważnej, a jak nie zdążyliśmy, to jeszcze trochę na fizyce – wspominał artysta. Drugą ważną osobą dla niego była polonistka Janina Znamirowska. Pośród sportowców wspomnieć należy m.in. pływaczkę Grażynę Dziedzic, medalistkę ME oraz późniejszą znakomitą trenerkę Iwonę Mydlarz-Chruścińską, która wychowała kilka pokoleń znakomitych łyżwiarzy. Z „Konara” wywodzą się także znani duchowni, jak ks. Kazimierz Sowa czy o. Bogdan Waliczek, były przeor Jasnej Góry.

Ważniejsze daty z historii Liceum Ogólnokształcącego mi. Stanisława Konarskiego

A W 1897 r. obywatel Oświęcimia dr Włodzimierz Hanakowski wystąpił z propozycją utworzenia „Towarzystwa Polskiej Szkoły Średniej”, której celem miało być uruchomienie w Oświęcimiu szkoły średniej. Minęło jeszcze sporo lat, zanim powstała.
W 1914 r. otwarte zostały kursy gimnazjalne, obejmujące klasy od I do VIII. Dyrektorem został prof. Feliks Tobiczyk. We wrześniu 1915 r. ogłoszono zapisy do pierwszej klasy gimnazjum i w tym samym roku otwarto szkołę. Pierwsza siedziba mieściła się w budynku przy ul. Zatorskiej, obecnie Dąbrowskiego 15. Dyrektorem był Feliks Tobiczyk. W latach 1919 –1920 szkoła otrzymała prawa placówki państwowej.

Pierwsza matura w Prywatnym Gimnazjum Realnym odbyła się w 1923 r.

W 1926 r. szkoła otrzymała imię ks. Stanisława Konarskiego. W 1930 r. rozpoczyna się budowa nowego gmachu szkoły. Nauka w nowym budynku, który do dzisiaj jest siedzibą LO, rozpoczyna się 1 września 1932 r. Dyrektorem szkoły został Władysław Kucharski, zasłużony nauczyciel historii. Po drugiej wojnie światowej nauka zostaje wznowiona 1 marca 1945 r.
Jubileusz 100-lecia

Obchody jubileuszowe rozpoczęły się w październiku ub. roku. Na dzisiaj i jutro zaplanowano ich trzecią odsłonę, która będzie poświęcona uczniom i absolwentom.

Dzisiaj o godz. 12 społeczność liceum i zaproszeni goście będą wspominać uczniów i absolwentów szkoły na tle wydarzeń historycznych, w tym ofiary zbrodni katyńskiej. Natomiast jutro o godz. 14 w sali gimnastycznej odbędzie się radosne spotkanie uczniów i absolwentów szkoły. – Zapraszamy wszystkich chętnych – zachęca dyrektor Jolanta Bąk. Będzie można obejrzeć jubileuszowe wystawy. Atrakcją spotkania będzie program artystyczny, w którym wystąpią obecni uczniowie obok swoich starszych kolegów, znanych z mediów i scen teatralnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska