Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niedziela Palmowa w Kalwarii. "Wjazd Pana Jezusa na osiołku do Jerozolimy" [ZDJĘCIA, WIDEO]

Robert Szkutnik
Robert Szkutnik
Chwalebne Misterium Męki Pańskiej w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej to jedno z najstarszych i największych w Europie widowisk pasyjnych. Wielki Tydzień w tym sanktuarium gromadzi tysiące wiernych. Uroczystości rozpoczynają się w Niedzielę Palmową wjazdem Jezusa na osiołku do Jerozolimy.
Chwalebne Misterium Męki Pańskiej w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej to jedno z najstarszych i największych w Europie widowisk pasyjnych. Wielki Tydzień w tym sanktuarium gromadzi tysiące wiernych. Uroczystości rozpoczynają się w Niedzielę Palmową wjazdem Jezusa na osiołku do Jerozolimy. Robert Szkutnik
Przedstawienie scen tryumfalnego wjazdu Jezusa na osiołku do Jerozolimy oraz wypędzenia kupców ze świątyni zainaugurowało w Niedzielę Palmową odpust Wielkiego Tygodnia w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej. W uroczystościach uczestniczyło kilka tysięcy wiernych.

W Niedzielę Palmową w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej uroczystości odpustu Wielkiego Tygodnia rozpoczęły się o godz. 10.45. Ks. bp. senior Kazimierz Górni z Rzeszowa poświęcił palmy przy kaplicy św. Rafała. Po procesji do bazyliki odprawiono Eucharystię, w czasie której odśpiewano Pasję - opis chwalebnej Męki Jezusa Chrystusa.

WIDEO: "Wjazd Pana Jezusa na osiołku do Jerozolimy"

Autor: Robert Szkutnik/Gazeta Krakowska

Po południu o godz. 15.00 odegrana została pierwsza scena Misterium Męki Pańskiej: "Wjazd Pana Jezusa na osiołku do Jerozolimy". Kustosz Sanktuarium - O. Azariasz Hess OFM przywitał wszystkich przybyłych na Kalwarię pielgrzymów i skierował do nich okolicznościowe słowo.

W postać Jezusa wcielił się brat Terencjan, kleryk z kalwaryjskiego Wyższego Seminarium Duchownego. Na grzbiecie osiołka wjechał on pod mury bazyliki Matki Bożej Anielskiej. Podczas misteriów symbolizuje ona świątynię jerozolimską.

Chrystusowi towarzyszyli apostołowie. Ich role tradycyjnie przypadają przewodnikom kalwaryjskim oraz wiernym. Mieszkańcy witali Zbawiciela, dzierżąc w dłoniach palmy. Na ustawionej przy bazyliką scenie wierni mogli obejżeć opisywane w Ewangelii wypędzenie kupców ze świątyni.

Przedstawienie scen wjazdu Chrystusa do Jerozolimy jest prologiem do misterium pasyjnego, którego zasadnicza część rozpocznie się w Wielką Środę. Kulminacja uroczystości nastąpi w Wielki Piątek. W tych dniach do miasta nad Cedronem przybywa na uriczystości ponad 100 tys. wiernych.

Tradycja inscenizowania wydarzeń pasyjnych w Kalwarii Zebrzydowskiej sięga początków XVII wieku, gdy rodzina Zebrzydowskich ufundowała klasztor Bernardynów. Równolegle z klasztorem powstały Dróżki Męki Pańskiej, które przypominają miejsca święte w Jerozolimie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska