Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzisiaj Niedziela Palmowa. Dlaczego wierni przynoszą do kościoła palemki?

EW
fot. Anna Kaczmarz
Ostatnia niedziela przed Wielkanocą nazywana jest Niedzielą Palmową. Tego dnia wierni Kościoła katolickiego upamiętniają przybycie Jezusa do Jerozolimy. Podczas mszy zostają poświęcone palemki, czyli symbol odradzającego się życia. W niektórych parafiach organizowane są także procesje.

Niedziela Palmowa obchodzona jest w Polsce od średniowiecza. Jest to święto ruchome, przypadające na tydzień przed Wielkanocą i rozpoczynające Wielki Tydzień. Upamiętnia dzień, kiedy Jezus wjechał na osiołku do Jerozolimy, a lud witał go radośnie rzucając mu pod nogi gałązki. Wydarzenie to miało być spełnieniem słów ze Starego Testamentu.

W ten dzień wierni przynoszą do Kościoła palemki, czyli symbol odradzającego się życia. Niektóre mają nawet po kilka metrów, są wykonywane z wikliny, bibuły, suszonych kwiatów czy bazi. Tradycją Niedzieli Palmowej jest także procesja z udziałem osiołka wiozącego figurę Jezusa. We Wrocławiu będzie można w niej uczestniczyć o 10.30 w parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Pocieszenia przy ul. Wittiga.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska