Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańskie pomysły na korzyści z lasu Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

Kazimierz Netka
Tomasz Bołt
Dziesięć dobrze urządzonych wejść, tablice informacyjne, toalety, stojaki dla rowerów, miejsca parkingowe - tak mają być wyposażone miejsca najczęściej wykorzystywane przez mieszkańców Gdańska do wejścia na teren Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Ma powstać również tzw. Droga do Radości.

Z inicjatywy Nadleśnictwa Gdańsk została opracowana "Koncepcja zrównoważonego zagospodarowania strefy buforowej lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego (TPK)". O szczegółach leśnicy poinformowali wczoraj, ale pomysł zostanie poddany jeszcze konsultacjom społecznym.

- Lasy trójmiejskie to nie jest typowy park - przypomina Wiesław Bielawski, wiceprezydent Gdańska. - Tereny te cieszą się olbrzymią popularnością wśród mieszkańców, musimy jednak tak ją ukierunkować, by jej szkodliwość była jak najmniejsza.
W obecnej wersji koncepcji przewidziane jest urządzenie wejść do Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego od strony wschodniej.

- Ale przeanalizowana zostanie możliwość takiego udostępnienia terenów leśnych także z osiedla Osowa - obiecuje Bielawski.
Nowatorski jest pomysł tzw. Drogi do Radości przez Trójmiejski Park Krajobrazowy - od dawnego poligonu wojskowego na południu w rejonie Matemblewa do Kuźni Wodnej na północy w Oliwie. Wejścia na tę trasę będą znajdować się m.in. w okolicach Niedźwiednika, Dworów I, III, VII i Złotej Karczmy.

Opracowując koncepcję zagospodarowania, jej autorzy przeanalizowali ponad 30 tras wykorzystywanych do wejścia do lasów na terenie Gdańska. - Rozpoznano je na podstawie zniszczeń, zaśmieceń - przyznaje Ewa Mączka z Biura Rozwoju Gdańska. Właśnie spośród tych tras wytypowano 10 do zagospodarowania, ale nie jest to liczba ostateczna.

Teraz toczy się dość burzliwa dyskusja na temat prowadzenia gospodarki leśnej w Trójmieście. Wielu gdańszczanom tak bardzo nie podoba się wycinanie drzew, że organizują w tej sprawie spotkania protestacyjne. - Ale gospodarka leśna, jaka jest prowadzona w Trójmieście, pozwala na bezkosztowe udostępnianie tego lasu mieszkańcom - mówił Marek Zeman, nadleśniczy Nadleśnictwa Gdańsk. Koncepcja zagospodarowania powstała po to, by pogodzić potrzeby rekreacyjne ludzi z koniecznością ochrony przyrody - dodaje.

Więcej o sprawie piszemy w czwartkowym (26 marca) papierowym wydaniu Dziennika Bałtyckiego

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki