Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oświęcim. Starosta patronem imprezy zorganizowanej przez narodowców

mmg
Archiwum Narodowego Oświęcimia
Oświęcimski starosta wziął patronat nad turniejem piłkarskim zorganizowanym w sobotę z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych przez grupę Narodowy Oświęcim. Według Anny Tatar ze stowarzyszenia Nigdy Więcej jej członkowie w internecie propagują m. in. nienawiść do Żydów i treści antysemickie. W Oświęcimiu ma to wyjątkowo niebezpieczny wydźwięk i starostwo nie powinno brać patronatów nad działalnością takiej organizacji.

Narodowy Oświęcim w sobotę zorganizował turniej sportowy, w niedzielę projekcję filmów.

Mieszkanka Oświęcimia Joanna Misiak chciała sprawdzić, co to za grupa. Na jej stronie internetowej znalazła takie wpisy: "polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych jest zażydzone" oraz że "Żydzi opanowali kierownictwo "Solidarności" i przejęli za jej pośrednictwem władzę w Polsce po 1989 r."

- Uważam, że jest to skandaliczne, że w mieście tak ciężko i niesprawiedliwie doświadczonym przeszłością, na przedmieściu którego istniał niemiecki obóz Auschwitz, władze lokalne promują organizację neofaszystowską, która posługuje się na plakacie symbolem ręki z mieczem, tzw. falangi, jawnie nawiązując do przedwojennego Obozu Narodowo-Radykalnego. I to wszystko tuż po 70. rocznicy wyzwolenia Auschwitz! - denerwuje się kobieta. - Pod pozorem patriotyzmu i dbania o historię powiat oświęcimski wspiera ludzi o poglądach niebezpiecznych dla demokracji i bezpieczeństwa wszystkich obywateli - dodaje.

Mecze rozgrywane były w hali liceum im. Konarskiego, a projekcja filmu była w miejskiej bibliotece. - Udzieliły wsparcia ludziom, którzy otwarcie piszą antysemickie teksty! - zauważa Misiak.

Dyrekcja szkoły przyznaje, że czuje się z tego powodu niekomfortowo, ale nie miała wyjścia i musiała udostępnić salę. Polecenie przyszło ze starostwa powiatowego, któremu podlega szkoła.

Za to w bibliotece uważają, że nie ma sprawy. - To legalna organizacja - podkreśla Leszek Palus, dyrektor biblioteki. Na pytanie, czy uważa, że jego instytucja powinna wspierać organizację propagującą przemoc, denerwuje się. - Jak pani wie, że łamią prawo, to proszę iść do prokuratury - prawie krzyczy przez telefon.

Narodowcy na film i pogadanki salę dostali za darmo. Biblioteka w ten dzień jest zamknięta, więc trzeba było specjalnie ściągnąć pracowników.

Nikolina Magiera ze starostwa powiatowego podkreśla, że starosta patronatem objął jedynie turniej halowej piłki nożnej. - Poprzez działania sportowe młodzież chciała wyrazić uczucia patriotyczne i uczcić pamięć o poległych w walce o wolną Polskę. Dlatego starosta poparł ideę organizacji turnieju obejmując patronatem rozgrywki sportowe - wyjaśnia. Nikt ze starostwa nie był na meczach.

W Oświęcimiu są dwie grupy noszące nazwę Narodowy Oświęcim. - Te uroczystości organizowaliśmy my, narodowcy z grupy znajomych, dla których ważny jest Bóg, Honor, Ojczyzna - przekonuje Wojciech Baer, współzałożyciel organizacji. Przyznaje, że kiedyś była jedna organizacja, ale rozłączyła się w 2013 roku na mniej i bardziej radykalną. - Odcinamy się od tych radykalnych, pełnych nienawiści poglądów - zapewnia. Jego grupa ma fanpage na Facebooku.

- Znam kilka osób z tego grona "mniejszych radykałów" ze złej strony - opowiada jedna z naszych Czytelniczek. - Dostałam w twarz od dziewczyny z tej niby mniej radykalnej grupy i omal nie zostałam skopana, gdy stanęłam w obronie mojej koleżanki o innych poglądach niż oni. Teraz gdy ich widzę, przechodzę na drugą stronę ulicy. Tak na wszelki wypadek. Podpici są nieobliczalni - twierdzi.

Anna Tatar ze stowarzyszenia Nigdy Więcej po przeglądnięciu strony i fanpage'a Narodowego Oświęcimia nie ma wątpliwości, to organizacje propagujące nienawiść do Żydów, treści antysemickie, posługujące się symbolami rasistowskimi i faszystowskimi: krzyżem celtyckim oraz falangą.

- Patronat starostwa nad organizacją obchodów Dnia Żołnierzy Wyklętych poprowadzonych przez Narodowy Oświęcim to skandaliczna sytuacja - podkreśla. - Organizacja przez nich obchodów Dnia Żołnierzy Wyklętych, czyli ludzi, którzy walczyli z faszystami, to jedno. Legitymizowanie ich poglądów przez władzę samorządową, jaką jest starostwo, to drugie. Nie powinno mieć miejsca.

Oświęcimska policja przygląda się Narodowemu Oświęcimiowi, obu grupom. - Wiemy, że coś takiego istnieje i prowadzimy czynności w ich sprawie - mówi policjant z oświęcimskiej komendy z wydziału kryminalnego. Nie może zdradzać szczegółów. Potwierdza jedynie, że policja sprawdza, czy treści przez nich wypisywane w internecie da się podciągnąć pod paragraf o szerzeniu nienawiści.

Narodowcy w internecie

Fanpage Narodowego Oświęcimia: organizują np. zbiórkę koców, karmy, środków dezynfekcyjnych, smyczy, kagańców, zabawek dla schroniska dla zwierząt. Zbiórkę żywności dla kombatantów pochodzących z Kresów Wschodnich. Paczek
na święta dla biednych rodzin. Wspierają protesty górników.

Na profilach osób, które lubią fanpage można znaleźć faszystowskie symbole, ale nie swastyki. Kilka z tych osób ma antysemickie poglądy. Słów nienawiści w ich wpisach jest wiele.

Strona Narodowy Oświęcim
Można tam znaleźć treści antysemickie, propagujące przemoc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska