Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wadowice. Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" [ZDJĘCIA]

Robert Szkutnik
Robert Szkutnik
W Andrychowie i Wadowicach oddano hołd "Żołnierzom Wyklętym"
W Andrychowie i Wadowicach oddano hołd "Żołnierzom Wyklętym" Robert Szkutnik
W Małopolsce zachodniej odbyły się uroczystości upamiętniające "Żołnierzy Wyklętych". W powiecie wadowickim hołd żołnierzom, którzy po drugiej wojnie światowej nie złożyli broni i walczyli z komunistyczną władzą oddano w Andrychowie i Wadowicach. Święto obchodzono już po raz piąty. Datę 1 marca wybrano aby przypominać, że właśnie tego dnia w 1951 r., w więzieniu UB przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie zostali zamordowani członkowie IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość: Łukasz Ciepliński, Mieczysław Kawalec, Józef Batory, Adam Lazarowicz, Franciszek Błażej, Karol Chmiel i Józef Rzepka.

W Andrychowie w niedzielę (1.03) przed południem w parafii św. Macieja odprawiona została msza w intencji Ojczyzny, a po niej opodal świątyni odsłonięto tablicę upamiętniającą bohaterów niepodległościowego podziemia, którzy walczyli o wolną Polskę w latach 1944 – 1963.

Ufundowali ją; parafia świętego Macieja, członkowie klubów Gazety Polskiej, Związek Więźniów Politycznych. Mszę odprawili proboszczowie obu andrychowskich parafii; ks. Stanisław Czernik i ks. Jan Figura.Uroczystości zgromadziły lokalnych samorządowców i polityków. W Andrychowie obecni byli m.in.: senator Andrzej Pająk, poseł Marek Polak, starosta wadowicki Bartosz Kaliński, radny wojewódzki Rafał Stuglik i radny powiatowy Zbigniew Małecki, który odczytał list nadesłany do uczestników uroczystości przez Andrzeja Dudę, kandydata PiS na prezydenta RP. - Chciałem też podkreślić rolę PiS w organizacji uroczystości, a także członków Młodzieży Wszechpolskiej - mówi Zbigniew Małecki, wiceprzewodniczący rady powiatu wadowickiego. Dodał on także, że tablicę wykonali kamieniarze Mariusz i Zbigniew Gondko. W obchodach wzięło udział około dwieście osób.

Bardziej skromnie wyglądały uroczystości w Wadowicach. Wzięli w nich udział harcerze, niektórzy radni miejscy i powiatowi, była burmistrz Ewa Filipiak i przew. Solidarności Zdzisław Szczur, a także poseł Marek Polak. Po nabożeństwie odprawionym w Bazylice Ofiarowania NMP pod pomnikiem katyńskim złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze.Wartę przy pomniku pełniła Harcerska Grupa Rekonstrukcji Historycznej. Zaś o tragicznych losach żołnierzy zwalczających władzę ludową opowiedział zebranym, których było około trzydziestu, pasjonat lokalnej historii i właściciel Muzeum Tradycji Niepodległościowej Michał Siwiec Cielebon.-Poprzez sam fakt podjęcia decyzji o trwaniu w niezłomnym oporze wobec narzuconej władzy – mimo i wbrew nadziei – Żołnierze Niezłomni zasługują na szczególny szacunek, a ich doczesne szczątki, jak każdego człowieka, mają prawo do godnego pochówku.

Programowo zapomniano o tym w nienawistnym ludziom systemie komunistycznym. W wolnej Polsce należy jednak o tym przypomnieć - mówił Michał Siwiec Cielebon. Powiedział on, że pierwszymi „wyklętymi” związanymi z Ziemią Wadowicką byli ppor. Wojciech Stypuła „Bartek” z 77 pp AK Ziemi Nowogródzkiej, poległy z rąk NKWD 22 lipca 1944 r. w Puszczy Rudnickiej oraz ppłk Edward Jasiński „Nurt”, inspektor puławski i lubelski AK i dowódca 8 pp Legionów AK, zamordowany 15 marca 1945 r. Inni partyzanci walczyli znacznie dłużej na rodzinnej ziemi.Ostatnim poległym żołnierzem Polski Niepodległej na Ziemi Wadowickiej był kapral Jan Sałapatek "Orzeł"– zamordowany w styczniu 1955 r. Mówca przypomniał także postać por. Mieczysława Wądolnego "Mściciela", dowódcy największego oddziału partyzanckiego w wadowickiem po wojnie, który w styczniu 1947 r. w czasie obławy UB, KBW i LWP w Łękawicy rozerwał się granatem.Obchody zorganizowały wspólnie NSZZ Solidarność, Gazeta Polska oraz PiS. W uroczystościach nie uczestniczyły władze Wadowic, a miasta nie udekorowano flagami w barwach narodowych, mimo, że to święto państwowe.

Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Youtubie, Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić!
Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska