Menu Region

Lekarze, aptekarze, pielęgniarki - ile zarabiają? [LISTA]

Lekarze, aptekarze, pielęgniarki - ile zarabiają? [LISTA]

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Gazeta Krakowska

P. Korbut, A. Górska

26Komentarzy Prześlij Drukuj
W piątek prześwietliliśmy dochody małopolskich urzędników, dzisiaj czas na służbę zdrowia. Po zsumowaniu wszystkich dodatków funkcyjnych, stażowych, wycen za dyżury - miesięczne zarobki lekarzy prezentują się bardzo kusząco. Jednak trzeba zaznaczyć, że pensja podstawowa to często tylko znikoma część dochodów lekarzy.
Według analiz Sedlak&Sedlak, średnia wynagrodzeń w Polsce wynosi 2 800 zł. Pracownik szeregowy branży medycznej w naszym województwie dostaje co miesiąc 700 zł poniżej ogólnopolskiej średniej. - Pracownicy szeregowi służby zdrowia zarabiają o pięć procent mniej, niż osoby na podobnym szczeblu zarządzania w innych branżach, jak media, reklama, budownictwo - podkreśla Grzegorz Spólnik z Sedlak & Sedlak.


Czytaj także: Ile zarabiają małopolscy urzędnicy

Wraz ze stażem pracy zarobki rosną. Jednak w branży medycznej wzrost ten jest bardzo powolny. Po przepracowaniu 15 lat, pracownik szeregowy zarabia średnio o 300 zł więcej. Specjalista - o 400 zł. Coraz częściej szpitale zatrudniają lekarzy na kontrakty. Jedną z pierwszych lecznic, która przeszła na system kontraktowy, jest szpital. im. Żeromskiego w Krakowie. Wynagrodzenia lekarzy wzrosły kilkakrotnie. Zarabiają od 12 tys. wzwyż w zależności od wynegocjowanej kwoty i określonych w umowie obowiązków. Do tego należy doliczyć dodatki za dyżury. Nie są wcale niskie. Godzina dyżuru to średnio 75 zł.

Specjaliści kontraktowi jednak muszą założyć własną działalność gospodarczą, a to wiąże się z dodatkowymi obowiązkami. - Nie wszystkim się to podoba, niektórzy chcą tylko leczyć pacjentów, a nie zajmować się prowadzeniem firmy - mówi nam jeden z lekarzy kontraktowych.

Masażyści, pielęgniarki, ratownicy, rehabilitanci pozostają, jak i w zeszłym roku, najgorzej zarabiającą grupą zawodową w służbie zdrowia. Wynagrodzenie pielęgniarki, która ma wykształcenie wyższe, specjalizację, 20-letni staż pracy, jest zaledwie o 100-150 zł wyższe niż początkującej siostry.

Dlaczego? Agata Misiura, szefowa związków zawodowych w szpitalu im. Rydygiera, jest przekonana, że winni są dyrektorzy szpitali. - Kiedy były ostatnie ustawowe podwyżki, większość pieniędzy szefowie lecznic zainwestowali w lekarzy. O pielęgniarkach zapomniano. Jeszcze nigdy nie było tak wielkiej przepaści między zarobkami lekarzy a pielęgniarek - kwituje Agata Misiura.


LISTA PŁAC (BRUTTO):


Od ginekologa z Tarnowa do masażysty z Krakowie, czyli ile miesięcznie (brutto) zarabia służba zdrowia

Regina Tokarz: 13 818 zł
Dyrektor szpitala im. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. W szpitalu pracuje od siedmiu lat na umowę menedżerską. Zarabia więcej od starosty tatrzańskiego - Andrzeja Gąsienicy Makowskiego. Jego miesięczna pensja to 11 920 zł.


Artur Puszko: 12 000 zł
Dyrektor Specjalistycznego Szpitala im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu. Na jego miesięczną pensję składa się płaca podstawowa 7500 zł, dodatek stażowy 1500 zł, dodatek funkcyjny 2000 zł, a także premia w wysokości 1000 zł.

Agnieszka Pawlik: 2 726 zł
Pielęgniarka ze specjalizacją na oddziale otolaryngologii w szpitalu im. Narutowicza w Krakowie. Ma 16-letni staż pracy w szpitalu. Jej wynagrodzenie wynosi 2726 zł, w tę kwotę wchodzi podstawowa pensja i dyżury nocne oraz świąteczne.


32 800 zł
- ginekolog z Tarnowa, I stopień specjalizacji. W tym pensja zasadnicza w szpitalu specjalistycznym: 4 800 zł, dyżury 4 000 zł, prywatna praktyka 24 000 zł brutto. Staż pracy - 12 lat

25 000 zł
- dentysta, właściciel prywatnego gabinetu w Nowym Targu

17 400 zł
- chirurg kontraktowy w szpitalu Żeromskiego w Krakowie, w tym pensja zasadnicza 12 000 zł, za dyżury 4500 zł - pięć 12-godzinnych dyżurów miesięcznie po 900 zł każdy

15 000 zł
- dentysta zatrudniony w gabinecie prywatnym w Krakowie

15 200 zł
- ordynator szpitala w Zakopanem. Staż pracy 10 lat

12 800 zł
- kardiolog w zakopiańskim szpitalu. Staż pracy 18 lat
1 3 4 »
26

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

zarobki

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

piel (gość)  •

9 lat pracy, specjalizacja, studia wyższe, kursy kwalifikacyjne i wiele innych. Po ukończeniu ich wszystkich moja pensja wzrosła 90 zł brutto, więc teraz to około 1950 zł netto na rękę.A ile dostaje lekarz podwyżki po ukończeniu specjalizacji ? Nie dziwię się, że młode osoby nie chcą zostać w Polsce. Za tę samą pracę otrzymają 5-krotnie wyższą pensję u naszych sąsiadów.

odpowiedzi (0)

skomentuj

zarobki

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

piel (gość)  •

Gdańsk 2300 -2500 brutto
Bydgoszcz zarabia trochę lepiej, najwięcej płacą w onkologu - 3500 br z mgr
Ja uczę się namiętnie angielskiego od dziecka i mam zamiar najpierw wyjechać jako au pair do usa i potem zostać tam jako pielęgniarka, mam nadzieję ,że mi się to uda.

odpowiedzi (0)

skomentuj

SOR Sosnowiec

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

pielęgniarka (gość)  •

2200-2300 ze wszystkim

odpowiedzi (0)

skomentuj

pielęgniarka z izby przyjęć

+1 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

 •

13 lat pracy,wykształcenie wyższe,ze świętami i ok 7 nocami w miesiącu na izbie przyjęć 1970zł,mam wrażenie że powołanie przez palce ucieka,,,

odpowiedzi (0)

skomentuj

zarobki pielęgniarek

+8 / -8

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

pielęgniarka w trakcie specjalizacji (gość)  •

Pielęgniarka , w połowie specjalizacji , 8 letni staż pracy w szpitalu w Dębicy i moja miesięczna pensja na "rękę " wynosi niecałe 1500 zł w zależności od ilości dyżurów nocnych i świątecznych, więc tylko pozazdrościć pozostałym

odpowiedzi (0)

skomentuj

chory zawód pielęgniarka

+15 / -13

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

pielegniarka ze staem (gość)  •

To co piszecie jest chore. Moim zdaniem zawód pielęgniarki to jeden z najbardziej niedocenianych zawód w kraju. Zresztą dobrze opisuje o ten artykuł:

http://www.careego.pl/2475/pielegniarka-zawod-praca-pielegniarki-kariera/

odpowiedzi (0)

skomentuj

Górnik KWK chwałowice

+17 / -22

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

bary (gość)  •

21 lat pracy pod ziemią 2800 do 3200 zł

odpowiedzi (0)

skomentuj

Krankenschwester

+40 / -22

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Skandal (gość)  •

To jest nie do zaakceptowania żeby pielęgniarka nadal tak mało zarabiała.Nic dziwnego że uciekają ,mniej się napracują i mają lepsze warunki pracy oraz więcej urlopu.Na Zachodzie pielęgniarka wykonuje tylko pielęgnację a nie jeszcze pracę lekarza i laborantki,nie musi robić dozylnych ani kroplówek czy pobierania krwi.Tutaj lekarz na swoją pensję musi dobrze tyrać i nie moze równocześnie dorabiać w przychodni i pogotowiu- w ten sposób zarabia się tylko na życiu i zdrowiu ludzkim.Takie praktyki pamiętam z Polski,ja pracuje tylko na 10 nocek i zarobię to to co moje koleżanki na pełnym etacie.Wszędzie trzeba być pewnym swojej kompetencji i handlować a nie brać to co nam proponują.Być może jak zabraknie Wam pielęgniarek to nauczyciel się je szanować i odpowiednio wynagradzać.Szacunek dla wszystkich koleżanek.

odpowiedzi (0)

skomentuj

HAHAHAHA

+160 / -110

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

nie wierzę (gość)  •

moja kochana mamusia jako pielęgniarka z 15 letnim stażem zarabia 13 000 zł /ms czasem więcej , naprawdę nie wierzcie w te bzdury .

skomentuj

haha

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

 •

jasne pewnie sprrrrrrrząta u lekarzy........

odpowiedzi (0)

skomentuj

?????????

+27 / -37

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

przyszlapielegniarka (gość)  •

serio? gdzie twoja kochana mamusia tyle zarabia?

odpowiedzi (0)

skomentuj

13 000?

+72 / -55

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

lila (gość)  •

chyba świadcząc prywatne usługi po nocach ; )

odpowiedzi (0)

skomentuj

Pielegniarka

+221 / -120

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Bart (gość)  •

Tak to prawda ze zarabia sie ok $100 tys rocznieRN , ale zeby dostac taka prace trzeba sporo wysilku - warto !
Kolejna sprawa to nie mozna porownywac ile to zlotowek itd. W stanach sa inne realia i ceny np. podatkow od nieruchomosci :) opieki nad dziecmi , sporo jest tego .... Pozdrawiam

skomentuj

Family Nurse Practitioner

+26 / -18

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Arletta (gość)  •

Hallo
chcialam nawiazac do wypowiedzi osoby BERT. Pielegniarka jako staff nurse -regularna pielegniarka albo nowicjuszka do $65 000.Pisze z wlasnego dowswiadczenia . jako Nurse Practitioner mam $120. 000 i nie pracuje w szpitalu tylkko w Walgreens. Wtym roku koncze DNP i platrnosc wzrosnie miedzy $10000-20000. chcialam dopisac, ze pielegniarki z Polskie sa lepiej wykwalifikowane z pelnym obrazem doswiadczenia czeg oja nie nauczylam sie w szkole . tutaj w us nastawia sie tylko na zaliczenie NCLEX

odpowiedzi (0)

skomentuj

FNP

+17 / -23

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Juziu (gość)  •

Ale przesadzilas z tymi zarobkami jako DNP w Walgreens, do $200 000? Nie rob falszywej propagandy. Co do jakosci szkol, to tez nie masz racji. Polska piel dyplomowana pracuje na poziomie LPN, a RN staje sie szybko profesjonalistka. Oczywiscie oba systemy pracy roznia sie, dlatego polska pielegniarka ma duzo mniejsze szanse na stanie sie profesjonalistka, a amerykanska niejako jest zmuszana wymogiem odpowiedzialnosci.

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 »