Menu Region

Lekarze, aptekarze, pielęgniarki - ile zarabiają? [LISTA]

Lekarze, aptekarze, pielęgniarki - ile zarabiają? [LISTA]

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Gazeta Krakowska

P. Korbut, A. Górska

30Komentarzy Prześlij Drukuj
W piątek prześwietliliśmy dochody małopolskich urzędników, dzisiaj czas na służbę zdrowia. Po zsumowaniu wszystkich dodatków funkcyjnych, stażowych, wycen za dyżury - miesięczne zarobki lekarzy prezentują się bardzo kusząco. Jednak trzeba zaznaczyć, że pensja podstawowa to często tylko znikoma część dochodów lekarzy.
Według analiz Sedlak&Sedlak, średnia wynagrodzeń w Polsce wynosi 2 800 zł. Pracownik szeregowy branży medycznej w naszym województwie dostaje co miesiąc 700 zł poniżej ogólnopolskiej średniej. - Pracownicy szeregowi służby zdrowia zarabiają o pięć procent mniej, niż osoby na podobnym szczeblu zarządzania w innych branżach, jak media, reklama, budownictwo - podkreśla Grzegorz Spólnik z Sedlak & Sedlak.


Czytaj także: Ile zarabiają małopolscy urzędnicy

Wraz ze stażem pracy zarobki rosną. Jednak w branży medycznej wzrost ten jest bardzo powolny. Po przepracowaniu 15 lat, pracownik szeregowy zarabia średnio o 300 zł więcej. Specjalista - o 400 zł. Coraz częściej szpitale zatrudniają lekarzy na kontrakty. Jedną z pierwszych lecznic, która przeszła na system kontraktowy, jest szpital. im. Żeromskiego w Krakowie. Wynagrodzenia lekarzy wzrosły kilkakrotnie. Zarabiają od 12 tys. wzwyż w zależności od wynegocjowanej kwoty i określonych w umowie obowiązków. Do tego należy doliczyć dodatki za dyżury. Nie są wcale niskie. Godzina dyżuru to średnio 75 zł.

Specjaliści kontraktowi jednak muszą założyć własną działalność gospodarczą, a to wiąże się z dodatkowymi obowiązkami. - Nie wszystkim się to podoba, niektórzy chcą tylko leczyć pacjentów, a nie zajmować się prowadzeniem firmy - mówi nam jeden z lekarzy kontraktowych.

Masażyści, pielęgniarki, ratownicy, rehabilitanci pozostają, jak i w zeszłym roku, najgorzej zarabiającą grupą zawodową w służbie zdrowia. Wynagrodzenie pielęgniarki, która ma wykształcenie wyższe, specjalizację, 20-letni staż pracy, jest zaledwie o 100-150 zł wyższe niż początkującej siostry.

Dlaczego? Agata Misiura, szefowa związków zawodowych w szpitalu im. Rydygiera, jest przekonana, że winni są dyrektorzy szpitali. - Kiedy były ostatnie ustawowe podwyżki, większość pieniędzy szefowie lecznic zainwestowali w lekarzy. O pielęgniarkach zapomniano. Jeszcze nigdy nie było tak wielkiej przepaści między zarobkami lekarzy a pielęgniarek - kwituje Agata Misiura.


LISTA PŁAC (BRUTTO):


Od ginekologa z Tarnowa do masażysty z Krakowie, czyli ile miesięcznie (brutto) zarabia służba zdrowia

Regina Tokarz: 13 818 zł
Dyrektor szpitala im. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. W szpitalu pracuje od siedmiu lat na umowę menedżerską. Zarabia więcej od starosty tatrzańskiego - Andrzeja Gąsienicy Makowskiego. Jego miesięczna pensja to 11 920 zł.


Artur Puszko: 12 000 zł
Dyrektor Specjalistycznego Szpitala im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu. Na jego miesięczną pensję składa się płaca podstawowa 7500 zł, dodatek stażowy 1500 zł, dodatek funkcyjny 2000 zł, a także premia w wysokości 1000 zł.

Agnieszka Pawlik: 2 726 zł
Pielęgniarka ze specjalizacją na oddziale otolaryngologii w szpitalu im. Narutowicza w Krakowie. Ma 16-letni staż pracy w szpitalu. Jej wynagrodzenie wynosi 2726 zł, w tę kwotę wchodzi podstawowa pensja i dyżury nocne oraz świąteczne.


32 800 zł
- ginekolog z Tarnowa, I stopień specjalizacji. W tym pensja zasadnicza w szpitalu specjalistycznym: 4 800 zł, dyżury 4 000 zł, prywatna praktyka 24 000 zł brutto. Staż pracy - 12 lat

25 000 zł
- dentysta, właściciel prywatnego gabinetu w Nowym Targu

17 400 zł
- chirurg kontraktowy w szpitalu Żeromskiego w Krakowie, w tym pensja zasadnicza 12 000 zł, za dyżury 4500 zł - pięć 12-godzinnych dyżurów miesięcznie po 900 zł każdy

15 000 zł
- dentysta zatrudniony w gabinecie prywatnym w Krakowie

15 200 zł
- ordynator szpitala w Zakopanem. Staż pracy 10 lat

12 800 zł
- kardiolog w zakopiańskim szpitalu. Staż pracy 18 lat
1 3 4 »
30

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

przeklamane informacje

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

karolina (gość)  •

Zdecydowanie zaniżone, żadnej mgr farmacji nie pracuje za 3200 brutto, min 4 tys netto plus dyżury. Kierownik min 6 netto. Wynagrodzenia lekarzy za dyżur tez zaniżone 750 netto w POZ to min dla mlodych lekarzy po studiach. Znam to środowisko od podszewlki i wiem co pisze :)

odpowiedzi (0)

skomentuj

przeklalamanie

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

karolina (gość)  •

Zarobki są zaniżone, żaden kierownik apteki nie kiwnie nawet palcem za 3800, podobnie jest z mgr, w aptece gdzie jest ruch min 4 tys netto dla mgr

odpowiedzi (0)

skomentuj

lekarz SU Kraków

0 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

lekarz (gość)  •

lekarz, 6 lat pracy, bez specjalizacji (przed egzaminem do interny), 1/2 etatu w Klinice 1150 zł brutto czyli ok. 800 zł na rękę. Dyżur 16 godz. ok. 250zł na rękę. Nie jestem w stanie pracować więcej niż 4 dyżury/miesiąc (sugerowane 8 dyżurów jest tak de facto dla nielicznych) = sumarycznie ok. 1800zł netto/rękę

odpowiedzi (0)

skomentuj

zarobki

+1 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

piel (gość)  •

9 lat pracy, specjalizacja, studia wyższe, kursy kwalifikacyjne i wiele innych. Po ukończeniu ich wszystkich moja pensja wzrosła 90 zł brutto, więc teraz to około 1950 zł netto na rękę.A ile dostaje lekarz podwyżki po ukończeniu specjalizacji ? Nie dziwię się, że młode osoby nie chcą zostać w Polsce. Za tę samą pracę otrzymają 5-krotnie wyższą pensję u naszych sąsiadów.

odpowiedzi (0)

skomentuj

zarobki

0 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

piel (gość)  •

Gdańsk 2300 -2500 brutto
Bydgoszcz zarabia trochę lepiej, najwięcej płacą w onkologu - 3500 br z mgr
Ja uczę się namiętnie angielskiego od dziecka i mam zamiar najpierw wyjechać jako au pair do usa i potem zostać tam jako pielęgniarka, mam nadzieję ,że mi się to uda.

odpowiedzi (0)

skomentuj

SOR Sosnowiec

0 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

pielęgniarka (gość)  •

2200-2300 ze wszystkim

odpowiedzi (0)

skomentuj

pielęgniarka z izby przyjęć

+1 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

 •

13 lat pracy,wykształcenie wyższe,ze świętami i ok 7 nocami w miesiącu na izbie przyjęć 1970zł,mam wrażenie że powołanie przez palce ucieka,,,

odpowiedzi (0)

skomentuj

zarobki pielęgniarek

+8 / -9

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

pielęgniarka w trakcie specjalizacji (gość)  •

Pielęgniarka , w połowie specjalizacji , 8 letni staż pracy w szpitalu w Dębicy i moja miesięczna pensja na "rękę " wynosi niecałe 1500 zł w zależności od ilości dyżurów nocnych i świątecznych, więc tylko pozazdrościć pozostałym

odpowiedzi (0)

skomentuj

chory zawód pielęgniarka

+15 / -14

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

pielegniarka ze staem (gość)  •

To co piszecie jest chore. Moim zdaniem zawód pielęgniarki to jeden z najbardziej niedocenianych zawód w kraju. Zresztą dobrze opisuje o ten artykuł:

http://www.careego.pl/2475/pielegniarka-zawod-praca-pielegniarki-kariera/

odpowiedzi (0)

skomentuj

Górnik KWK chwałowice

+17 / -23

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

bary (gość)  •

21 lat pracy pod ziemią 2800 do 3200 zł

skomentuj

a po jakich studiach Pan pod ziemia....

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

edyta (gość)  •

a po jakich studiach a moze magister...to na pewno za malo

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 3 »