Menu Region

Palenie papierosów na klatce schodowej? Legalne, ale......

Palenie papierosów na klatce schodowej? Legalne, ale... [DYSKUTUJ]

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Arkadiusz Maciejowski

73Komentarze Prześlij Drukuj
Palenie papierosów na klatce schodowej? Legalne, ale... [DYSKUTUJ]

Prawo nie zabrania palenia na klatce schodowej (© Andrzej Banaś)

Coraz więcej osób woli palić na klatce schodowej niż we własnym domu. - To skandal. Klatka schodowa jest miejscem publicznym i nie powinno się tu palić papierosów - skarżą się przeciwnicy nowego obyczaju. Problem w tym, że ustawa o zakazie palenia w miejscach publicznych jest nieprecyzyjna.
Według Stanisławy Wichary, mieszkanki Spółdzielni Mieszkaniowej Prokocim Nowy w Krakowie, klatkowi palacze to ogromny problem. - Mam nieszczelne drzwi i cały smród z klatki przedostaje się do środka - żali się kobieta. - Na dodatek sąsiedzi mają małe dziecko, które wdycha potem ten trujący dym.

Problem jednak w tym, że nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, która weszła w życie w listopadzie ubiegłego roku, jest nieprecyzyjna. - W ustawie skupiliśmy się przede wszystkim na miejscach, gdzie gromadzi się dużo ludzi: barach, restauracjach, uczelniach - przyznaje Jacek Jassem, kierownik Kliniki Onkologii i Radioterapii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, autor projektu ustawy o całkowitym zakazie palenia w miejscach publicznych.
- Problem palenia na klatce w bloku to bardziej kwestia kultury niż prawa, bo palacze sami powinni zdawać sobie sprawę, że tą samą klatką zaraz będą przechodzić małe dzieci - dodaje.

W ustawie znajduje się dodatkowo zapis o zakazie palenia w "innych pomieszczeniach dostępnych do użytku publicznego". - Teoretycznie możemy założyć, że do tych "innych" należą też klatki schodowe - mówi Marek Anioł, rzecznik straży miejskiej w Krakowie. Mamy więc możliwość ukarania kogoś, kto pali tytoń na klatce, ale zazwyczaj staramy się tylko pouczać palacza. W skrajnych przypadkach, gdy ktoś bywa agresywny lub nie reaguje na upomnienia, sprawę możemy przekazać do oceny sądu - zaznacza.

Kwestię palenia na klatkach schodowych regulują też wewnętrzne przepisy administratorów budynku. - Całkowity zakaz palenia obowiązuje na klatkach schodowych, w piwnicach, pralniach, suszarniach, wózkarniach, windach, a nawet na balkonach - mówi Roman Skrobiszewski prezes krakowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Piast. - Problem w tym, że jedyne, co możemy zrobić, to upomnieć palacza.
Policjanci coraz częściej otrzymują prośby o interwencje dotyczące palenia na klatkach schodowych. Według taryfikatora policja może na niepoprawnego palacza nałożyć mandat w wysokości 100 zł. Jednak, jak twierdzą policjanci, klatka klatce nierówna. - Jeśli klatka nie ma domofonu i każdy może do niej wejść, traktujemy ją wtedy jako miejsce dostępne dla "bliżej nieokreślonej liczby osób" i mamy podstawę do ukarania. Kłopot zaczyna się wtedy, gdy jest domofon - wyjaśnia rzecznik małopolskiej policji Dariusz Nowak.

Problem mieszkańców walczących z klatkowymi palaczami mogą rozwiązać samorządowcy. Sejmowa ustawa nie zakazuje bowiem jej rozszerzenia o lokalne zapisy.

Czy uważasz, że zmiana zapisów w ustawie powinna zakazać palenia na klatkach schodowych? Czy w Twoim bloku palenie na klatkach denerwuje mieszkańców? Wypowiedz się na naszym forum!Zobacz także: Tak się robi pączki w Krakowie na tłusty czwartek! [VIDEO]


Zagłosuj na Najbardziej Wpływową Kobietę Małopolski
Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Ostry seks w Krakowie: szpital i więzienie
Sportowetempo.pl. Najlepszy serwis sportowy
Pawła Kołodzieja jeszcze nikt nie pokonał. Jak będzie teraz?
73

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

barany

0 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

inna (gość)  •

a co powiecie na dopuszczalne normy wdechowe w katowicach - wiele razy przekraczają tzw, normę i co oddychać nie będziecie albo skarżyć o tlenki, ołow, i tzw. rakopochodne to wszystkich wykańcza a nie dymek z papierosa ludzie zastanówcie się co wam najarali w tych głowach!!! a szczególonie młodym znerwicowanym i z brakiem kultury - samobójców - z chorobami dwubiegunowymi- kurcze aż strach pomyśleć ilu młodych chorych psychicznie chodzi po ulicy i co mogą zrobić !!!!!!!!

odpowiedzi (0)

skomentuj

palenie na klatce

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

qweerty (gość)  •

a ja jestem stanowczo za mieszkam w małym budynku i nie pale mam małe dziecko a sąsiedzi pala proszę tylko o otwieranie drzwi gdy palą żeby dym nie unosił sie na klatce i leciał do mieszkania tylko wywietrzał nie wymagam, żeby wychodzili na zewnątrz mimo, iż ja tak robiłam gdy paliłam sama nikt z moich palących gości nie pali na klatce wszyscy wychodzą na zewnątrz dla tego celu mam postawioną popielniczkę na parapecie i u nas jakoś to działa. w momencie gdy są trzy cztery osoby palące w jednym czasie przy zamkniętych drzwiach zapach jest straszny i na klatce jest aż siwo. Wystarczy jedna osoba paląca i już czuć dymem w mieszkaniu po otwarciu drzwi ale niestety prośby nie skutkują a wręcz przeciwnie robią to na złość i plotkują na nasz temat. Klatka jest mała i wszyscy skupiają się na paleniu metr od moich drzwi a niejednokrotnie leżały niedopałki papierosów na klatce

odpowiedzi (0)

skomentuj

Palenie papierosów na klatce schodowej

+5 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Hand2 (gość)  •

OK jeżeli palacz może palić na klatce to czy ja mogę nasrać na klatce i też będzie OK? W sumie dla niektórych zapachy są podobne więc co mi tam!!!!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Palacz :) może ten z archiwum X

+1 / -16

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

podpis (gość)  •

Palę i będę palił na klatce , bo na niej i tak śmierdzi tak psami i kotami tzn. ich moczem tak że moje papierosy to pikuś przy tym. Nie jest to miejsce publiczne więc mogę, a regulamin spółdzielni to niech zwróci uwagę na picie, ćpanie w okolicach klatki i bloku, na wycie po nocach pijanej młodocianej hołoty. Wypalę sobie po cichutku papierosa i nikomu nie śmiecę petami. Zajmijmy sie także innymi niedogodnościami a nie tylko jazda na palaczy

skomentuj

palenie

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Malina (gość)  •

śmierdziel. Kara powinna wynosić co najmniej 500,00, wtedy byłyby pieniądze na częstsze sprzątania i odnawiania klatki. Mandat powinien być i dla tego co wystawia - 200,00 zł i dla administratora budynku- 300,00 zł. Byłoby pięknie i pachnąco. Realne to jest??

odpowiedzi (0)

skomentuj

Palenie na klatce

+3 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

justizz (gość)  •

Będziesz palić?!Tak?! wiesz tylko od smrodu sików psich czy kocich jeszcze nikt nie umarł. A wdychanie dymu nie jest zdrowe tym bardziej, że mieszkają w blokach tez dzieci i sorry ale z jakiej racji Pan zatruwa ich? To taka zemsta?! Mszczenie się na maluchach?! Ja mam dziecko małe i mam sąsiadkę przez ścianę która pali na klatce dzisiaj wychodziłam z dzieckiem do przedszkola a ona paliła smród. moje dziecko to wdychało.

odpowiedzi (0)

skomentuj

gość

+5 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gość (gość)  •

czemu nie palisz u siebie w domu?

odpowiedzi (0)

skomentuj

palaczu

+4 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

nie palacz (gość)  •

Cham egoistyczny

odpowiedzi (0)

skomentuj

nncx

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

nnxcn (gość)  •

bnbn

odpowiedzi (0)

skomentuj

problem z palaczami na klatce schodowej

+4 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ktos (gość)  •

witam miałam taki sam problem sąsiadki ciągle mi paliły w klatce najpierw zgłosiłam to do administratora budynku interwencja nie pomogła to zgłosiłam to na straż miejska dwa dni spokój ale niestety na dworze zimno wiec znowu zaczęły palić w klatce wiec zgłosiłam to na policje i od tamtej pory mam spokój sąsiadki pala na dworze. Jeżeli macie regulamin na klatce schodowej i pisze w regulaminie ze jest zakaz macie palaczy w garści.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Czy jestem człowiekiem czy już nie

+5 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

człowiek (gość)  •

Niestety kultura osobista naszego społeczeństwa z roku na rok ulega znacznemu pogorszeniu! Młodzi ludzie są wychowani w kulcie konsumowania tj. komórek, komputerów, itp. Niestety w wyniku tego bardzo mało ludzi umie samodzielnie myśleć i przewidywać w przyszłości skutki własnych działań oraz skutki działań innych ludzi, dlatego też wprowadzanie przepisów odnośnie szanowania się na wzajem będzie nieuchronne.
Każdy z nas słyszał o biernym paleniu i wie co to znaczy (a jak nie to można sprawdzić w internecie) i dlatego też logiczne jest by innym ludziom nie szkodzić bo to świadczy o tym, że jesteśmy ludźmi a nie zwierzętami i umiemy myśleć.
Jednocześnie należy podkreślić, że życie w społeczeństwie wiąże się z wyrzeczeniami i prawami. Każdy ma prawo do pomocy medycznej (może wezwać pogotowie), ma prawo korzystać z wody miejskiej, ma prawo korzystać z energii elektrycznej, itp ale nie ma prawa , kraść, zabijać,krzywdzić i szkodzić innym. Dlatego stwierdzenie że "Ja mogę robić co mi się podoba" nie jest prawdą!
Rodzimy się i żyjemy w pewnych warunkach społecznych i albo je zaakceptujemy albo możemy żyć sami z dala od aglomeracji i nie licząc wtedy na pomoc innych.

skomentuj

palenie

+3 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Malina (gość)  •

nie ma u nas w kraju prawa, bo gdyby ono było , i było egzekwowane toby nie było takiego chamstwa w narodzie.
do palących - palcie i zasmradzajcie swoje kąty. Klatka nie jest miejscem do palenia. Poprawic ustawę o zakazie palenia i egzekwować prawo przez policję i straż miejską, a z mandatów będzie można cos dobrego zrobić

odpowiedzi (0)

skomentuj

Palacz

+2 / -19

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Palacz (gość)  •

Ten Pan ze strazy miejskiej nie jest za bardzo zorientowany w ustawach.KLATKA NIE JEST MIEJSCEM PUBLICZNYM I NIGDZIE NIE MA TAKIEGO ZAKAZU.Mieszkam na ostatnim pietrze a pale na klatce prawie na strychu i mam nawet w zime otwarte okno a tym komuchom smierdzi i co jakis czas sa tylko karteczki ZAKAZ PALENIA NA KLATCE SCHODOWEJ Dz.U. itd.....I to tylko to jest.Zakaz musi byc wydany przez Administracje (oczywiscie z pieczatkami) i dokladne sformuowanie dlaczego jest zakaz palenia.Wedle prawa palac przy oknie(otwartym) moge palic gdyz jest tzw.pomieszczenie wietrzone.

skomentuj

palacz

0 / -8

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

palacz (gość)  •

zgadzam się u nas to samo naklejki zakazu palenia ciągle się czepiają!!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Victoria

+14 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

STOP (gość)  •

Powinno się karać palaczy którzy na klatkach schodowych zrobili sobie kotłownie ludzie są przecież ludzie nie palący jestem za całkowitym zakazem palenia dlaczego mają truć nam środowisko naturalne a co za tym idzie luszi z czego później te alergie i dzieci i inne różne choroby poza tym czasami popalają sobie coś innego na klatkach pozamykać zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii życzę wszystkim palaczom żeby niedługo rząd się tym zajął , Inspekcja, która będzie nakładać surowe kary, i Prokuratura

skomentuj

PALACZE

+9 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

OLA (gość)  •

POPIERAM ! MOŻE DOŻYJĘ JAK MNIE NE ZATRUJĄ!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Tacy palacze potrafią zszrgać innym nerwy!!!

+30 / -12

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

mayka (gość)  •

Niestety tacy palacze to najczęściej prostacy , którzy z nikim się nie liczą. Trudno jest z takimi walczyć gdyż zwykle spora część mieszkańców to nałogowcy. Dym papierosowy jest wszechobecny. Otwierasz okno smród , sąsiad pali fajkę w oknie tuż obok. Otwierasz balkon , smród ..tu sąsiadka relaksuje się w swoim fotelu puszczając kolejnego dymka. Z klatki schodowej do mieszkania wciska się smród...a to już sąsiad z piętra wynosi śmieci i nie jest w stanie zapalić fajki po wyjściu z bramy. Gnój musi to zrobić jeszcze na klatce!!!!! Szlag trafia wszystkich normalnych i kulturalnych ludzi i doprowadza do skrajnych posunięć nawet najspokojniejszych . Czas najwyższy zmienić przepisy i karać delikwentów manatami.

skomentuj

mayka spokojnie

+2 / -11

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

aaa (gość)  •

Niestety nie masz racji , palę na klatce a mam doktorat. To jest nałóg moja droga , wiesz co to nałóg ??

odpowiedzi (0)

skomentuj

doktorat a palenie

+2 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Malina (gość)  •

a kto ci dał ten doktorat jeśli nie rozumiesz podstawowych prostych zasad współżycia społecznego??!!

odpowiedzi (0)

skomentuj

y

+2 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

y (gość)  •

to znaczy że nie masz doktora a problem i jesteś bardzo słabym człowiekiem ,bo coś tobą rządzi zacznij od psychiki k***!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Kultura osobista ....

+6 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Janek (gość)  •

Kulturę osobistą wynosi się z domu, w genach i żaden doktorat nie sprawi, że będziesz ją prezentował .....

odpowiedzi (0)

skomentuj

ok

+2 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ale (gość)  •

ja się NIE MUSZĘ żyć Twoim nałogiem, czy narkoman kłuje Cię swoją igłą? przecież też go trzeba zrozumieć - to nałóg

odpowiedzi (0)

skomentuj

Palacz

+1 / -9

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Palacz (gość)  •

Prostak to Ty jestes.Nie oczerniaj kogos jak nie znasz.Na pewno z Twojej rodziny tez pala papierosy to tez masz ich za PROSTAKÓW.FAJNE MASZ ZDANIE O RODZINIE.....

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 3 4 5 »