Menu Region

Palenie papierosów na klatce schodowej? Legalne, ale......

Palenie papierosów na klatce schodowej? Legalne, ale... [DYSKUTUJ]

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Arkadiusz Maciejowski

73Komentarze Prześlij Drukuj
Palenie papierosów na klatce schodowej? Legalne, ale... [DYSKUTUJ]

Prawo nie zabrania palenia na klatce schodowej (© Andrzej Banaś)

Coraz więcej osób woli palić na klatce schodowej niż we własnym domu. - To skandal. Klatka schodowa jest miejscem publicznym i nie powinno się tu palić papierosów - skarżą się przeciwnicy nowego obyczaju. Problem w tym, że ustawa o zakazie palenia w miejscach publicznych jest nieprecyzyjna.
Według Stanisławy Wichary, mieszkanki Spółdzielni Mieszkaniowej Prokocim Nowy w Krakowie, klatkowi palacze to ogromny problem. - Mam nieszczelne drzwi i cały smród z klatki przedostaje się do środka - żali się kobieta. - Na dodatek sąsiedzi mają małe dziecko, które wdycha potem ten trujący dym.

Problem jednak w tym, że nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, która weszła w życie w listopadzie ubiegłego roku, jest nieprecyzyjna. - W ustawie skupiliśmy się przede wszystkim na miejscach, gdzie gromadzi się dużo ludzi: barach, restauracjach, uczelniach - przyznaje Jacek Jassem, kierownik Kliniki Onkologii i Radioterapii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, autor projektu ustawy o całkowitym zakazie palenia w miejscach publicznych.
- Problem palenia na klatce w bloku to bardziej kwestia kultury niż prawa, bo palacze sami powinni zdawać sobie sprawę, że tą samą klatką zaraz będą przechodzić małe dzieci - dodaje.

W ustawie znajduje się dodatkowo zapis o zakazie palenia w "innych pomieszczeniach dostępnych do użytku publicznego". - Teoretycznie możemy założyć, że do tych "innych" należą też klatki schodowe - mówi Marek Anioł, rzecznik straży miejskiej w Krakowie. Mamy więc możliwość ukarania kogoś, kto pali tytoń na klatce, ale zazwyczaj staramy się tylko pouczać palacza. W skrajnych przypadkach, gdy ktoś bywa agresywny lub nie reaguje na upomnienia, sprawę możemy przekazać do oceny sądu - zaznacza.

Kwestię palenia na klatkach schodowych regulują też wewnętrzne przepisy administratorów budynku. - Całkowity zakaz palenia obowiązuje na klatkach schodowych, w piwnicach, pralniach, suszarniach, wózkarniach, windach, a nawet na balkonach - mówi Roman Skrobiszewski prezes krakowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Piast. - Problem w tym, że jedyne, co możemy zrobić, to upomnieć palacza.
Policjanci coraz częściej otrzymują prośby o interwencje dotyczące palenia na klatkach schodowych. Według taryfikatora policja może na niepoprawnego palacza nałożyć mandat w wysokości 100 zł. Jednak, jak twierdzą policjanci, klatka klatce nierówna. - Jeśli klatka nie ma domofonu i każdy może do niej wejść, traktujemy ją wtedy jako miejsce dostępne dla "bliżej nieokreślonej liczby osób" i mamy podstawę do ukarania. Kłopot zaczyna się wtedy, gdy jest domofon - wyjaśnia rzecznik małopolskiej policji Dariusz Nowak.

Problem mieszkańców walczących z klatkowymi palaczami mogą rozwiązać samorządowcy. Sejmowa ustawa nie zakazuje bowiem jej rozszerzenia o lokalne zapisy.

Czy uważasz, że zmiana zapisów w ustawie powinna zakazać palenia na klatkach schodowych? Czy w Twoim bloku palenie na klatkach denerwuje mieszkańców? Wypowiedz się na naszym forum!Zobacz także: Tak się robi pączki w Krakowie na tłusty czwartek! [VIDEO]


Zagłosuj na Najbardziej Wpływową Kobietę Małopolski
Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Ostry seks w Krakowie: szpital i więzienie
Sportowetempo.pl. Najlepszy serwis sportowy
Pawła Kołodzieja jeszcze nikt nie pokonał. Jak będzie teraz?
73

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

palenie na klatce

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

qweerty (gość)  •

a ja jestem stanowczo za mieszkam w małym budynku i nie pale mam małe dziecko a sąsiedzi pala proszę tylko o otwieranie drzwi gdy palą żeby dym nie unosił sie na klatce i leciał do mieszkania tylko wywietrzał nie wymagam, żeby wychodzili na zewnątrz mimo, iż ja tak robiłam gdy paliłam sama nikt z moich palących gości nie pali na klatce wszyscy wychodzą na zewnątrz dla tego celu mam postawioną popielniczkę na parapecie i u nas jakoś to działa. w momencie gdy są trzy cztery osoby palące w jednym czasie przy zamkniętych drzwiach zapach jest straszny i na klatce jest aż siwo. Wystarczy jedna osoba paląca i już czuć dymem w mieszkaniu po otwarciu drzwi ale niestety prośby nie skutkują a wręcz przeciwnie robią to na złość i plotkują na nasz temat. Klatka jest mała i wszyscy skupiają się na paleniu metr od moich drzwi a niejednokrotnie leżały niedopałki papierosów na klatce

odpowiedzi (0)

skomentuj

Palenie papierosów na klatce schodowej

+3 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Hand2 (gość)  •

OK jeżeli palacz może palić na klatce to czy ja mogę nasrać na klatce i też będzie OK? W sumie dla niektórych zapachy są podobne więc co mi tam!!!!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Palacz :) może ten z archiwum X

+1 / -13

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

podpis (gość)  •

Palę i będę palił na klatce , bo na niej i tak śmierdzi tak psami i kotami tzn. ich moczem tak że moje papierosy to pikuś przy tym. Nie jest to miejsce publiczne więc mogę, a regulamin spółdzielni to niech zwróci uwagę na picie, ćpanie w okolicach klatki i bloku, na wycie po nocach pijanej młodocianej hołoty. Wypalę sobie po cichutku papierosa i nikomu nie śmiecę petami. Zajmijmy sie także innymi niedogodnościami a nie tylko jazda na palaczy

skomentuj

palenie

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Malina (gość)  •

śmierdziel. Kara powinna wynosić co najmniej 500,00, wtedy byłyby pieniądze na częstsze sprzątania i odnawiania klatki. Mandat powinien być i dla tego co wystawia - 200,00 zł i dla administratora budynku- 300,00 zł. Byłoby pięknie i pachnąco. Realne to jest??

odpowiedzi (0)

skomentuj

Palenie na klatce

+2 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

justizz (gość)  •

Będziesz palić?!Tak?! wiesz tylko od smrodu sików psich czy kocich jeszcze nikt nie umarł. A wdychanie dymu nie jest zdrowe tym bardziej, że mieszkają w blokach tez dzieci i sorry ale z jakiej racji Pan zatruwa ich? To taka zemsta?! Mszczenie się na maluchach?! Ja mam dziecko małe i mam sąsiadkę przez ścianę która pali na klatce dzisiaj wychodziłam z dzieckiem do przedszkola a ona paliła smród. moje dziecko to wdychało.

odpowiedzi (0)

skomentuj

gość

+3 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gość (gość)  •

czemu nie palisz u siebie w domu?

odpowiedzi (0)

skomentuj

palaczu

+3 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

nie palacz (gość)  •

Cham egoistyczny

odpowiedzi (0)

skomentuj

nncx

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

nnxcn (gość)  •

bnbn

odpowiedzi (0)

skomentuj

problem z palaczami na klatce schodowej

+3 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ktos (gość)  •

witam miałam taki sam problem sąsiadki ciągle mi paliły w klatce najpierw zgłosiłam to do administratora budynku interwencja nie pomogła to zgłosiłam to na straż miejska dwa dni spokój ale niestety na dworze zimno wiec znowu zaczęły palić w klatce wiec zgłosiłam to na policje i od tamtej pory mam spokój sąsiadki pala na dworze. Jeżeli macie regulamin na klatce schodowej i pisze w regulaminie ze jest zakaz macie palaczy w garści.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Czy jestem człowiekiem czy już nie

+3 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

człowiek (gość)  •

Niestety kultura osobista naszego społeczeństwa z roku na rok ulega znacznemu pogorszeniu! Młodzi ludzie są wychowani w kulcie konsumowania tj. komórek, komputerów, itp. Niestety w wyniku tego bardzo mało ludzi umie samodzielnie myśleć i przewidywać w przyszłości skutki własnych działań oraz skutki działań innych ludzi, dlatego też wprowadzanie przepisów odnośnie szanowania się na wzajem będzie nieuchronne.
Każdy z nas słyszał o biernym paleniu i wie co to znaczy (a jak nie to można sprawdzić w internecie) i dlatego też logiczne jest by innym ludziom nie szkodzić bo to świadczy o tym, że jesteśmy ludźmi a nie zwierzętami i umiemy myśleć.
Jednocześnie należy podkreślić, że życie w społeczeństwie wiąże się z wyrzeczeniami i prawami. Każdy ma prawo do pomocy medycznej (może wezwać pogotowie), ma prawo korzystać z wody miejskiej, ma prawo korzystać z energii elektrycznej, itp ale nie ma prawa , kraść, zabijać,krzywdzić i szkodzić innym. Dlatego stwierdzenie że "Ja mogę robić co mi się podoba" nie jest prawdą!
Rodzimy się i żyjemy w pewnych warunkach społecznych i albo je zaakceptujemy albo możemy żyć sami z dala od aglomeracji i nie licząc wtedy na pomoc innych.

skomentuj

palenie

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Malina (gość)  •

nie ma u nas w kraju prawa, bo gdyby ono było , i było egzekwowane toby nie było takiego chamstwa w narodzie.
do palących - palcie i zasmradzajcie swoje kąty. Klatka nie jest miejscem do palenia. Poprawic ustawę o zakazie palenia i egzekwować prawo przez policję i straż miejską, a z mandatów będzie można cos dobrego zrobić

odpowiedzi (0)

skomentuj

Palacz

+2 / -16

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Palacz (gość)  •

Ten Pan ze strazy miejskiej nie jest za bardzo zorientowany w ustawach.KLATKA NIE JEST MIEJSCEM PUBLICZNYM I NIGDZIE NIE MA TAKIEGO ZAKAZU.Mieszkam na ostatnim pietrze a pale na klatce prawie na strychu i mam nawet w zime otwarte okno a tym komuchom smierdzi i co jakis czas sa tylko karteczki ZAKAZ PALENIA NA KLATCE SCHODOWEJ Dz.U. itd.....I to tylko to jest.Zakaz musi byc wydany przez Administracje (oczywiscie z pieczatkami) i dokladne sformuowanie dlaczego jest zakaz palenia.Wedle prawa palac przy oknie(otwartym) moge palic gdyz jest tzw.pomieszczenie wietrzone.

skomentuj

palacz

0 / -8

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

palacz (gość)  •

zgadzam się u nas to samo naklejki zakazu palenia ciągle się czepiają!!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Victoria

+13 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

STOP (gość)  •

Powinno się karać palaczy którzy na klatkach schodowych zrobili sobie kotłownie ludzie są przecież ludzie nie palący jestem za całkowitym zakazem palenia dlaczego mają truć nam środowisko naturalne a co za tym idzie luszi z czego później te alergie i dzieci i inne różne choroby poza tym czasami popalają sobie coś innego na klatkach pozamykać zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii życzę wszystkim palaczom żeby niedługo rząd się tym zajął , Inspekcja, która będzie nakładać surowe kary, i Prokuratura

skomentuj

PALACZE

+8 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

OLA (gość)  •

POPIERAM ! MOŻE DOŻYJĘ JAK MNIE NE ZATRUJĄ!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Tacy palacze potrafią zszrgać innym nerwy!!!

+27 / -12

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

mayka (gość)  •

Niestety tacy palacze to najczęściej prostacy , którzy z nikim się nie liczą. Trudno jest z takimi walczyć gdyż zwykle spora część mieszkańców to nałogowcy. Dym papierosowy jest wszechobecny. Otwierasz okno smród , sąsiad pali fajkę w oknie tuż obok. Otwierasz balkon , smród ..tu sąsiadka relaksuje się w swoim fotelu puszczając kolejnego dymka. Z klatki schodowej do mieszkania wciska się smród...a to już sąsiad z piętra wynosi śmieci i nie jest w stanie zapalić fajki po wyjściu z bramy. Gnój musi to zrobić jeszcze na klatce!!!!! Szlag trafia wszystkich normalnych i kulturalnych ludzi i doprowadza do skrajnych posunięć nawet najspokojniejszych . Czas najwyższy zmienić przepisy i karać delikwentów manatami.

skomentuj

mayka spokojnie

+2 / -8

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

aaa (gość)  •

Niestety nie masz racji , palę na klatce a mam doktorat. To jest nałóg moja droga , wiesz co to nałóg ??

odpowiedzi (0)

skomentuj

doktorat a palenie

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Malina (gość)  •

a kto ci dał ten doktorat jeśli nie rozumiesz podstawowych prostych zasad współżycia społecznego??!!

odpowiedzi (0)

skomentuj

y

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

y (gość)  •

to znaczy że nie masz doktora a problem i jesteś bardzo słabym człowiekiem ,bo coś tobą rządzi zacznij od psychiki k***!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Kultura osobista ....

+4 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Janek (gość)  •

Kulturę osobistą wynosi się z domu, w genach i żaden doktorat nie sprawi, że będziesz ją prezentował .....

odpowiedzi (0)

skomentuj

ok

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ale (gość)  •

ja się NIE MUSZĘ żyć Twoim nałogiem, czy narkoman kłuje Cię swoją igłą? przecież też go trzeba zrozumieć - to nałóg

odpowiedzi (0)

skomentuj

Palacz

+1 / -7

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Palacz (gość)  •

Prostak to Ty jestes.Nie oczerniaj kogos jak nie znasz.Na pewno z Twojej rodziny tez pala papierosy to tez masz ich za PROSTAKÓW.FAJNE MASZ ZDANIE O RODZINIE.....

odpowiedzi (0)

skomentuj

precz z papierosami

+45 / -10

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

zatruta dymem (gość)  •

Mam już dość smrodu pod oknami, na balkonie, w klatce schodowej,w piwnicy oraz wlocie wentylacyjnym. Apeluję do mojego Rządu i wszystkich, którzy mogą coś z tym zrobić, aby wreszcie zauważyli problem, w każdej klatce, a nie tylko tej, w ktorej nie ma domofonu. Pragnę zaznaczyć, ze jak mieszka tu sąsiad, który sam się z nikim nie liczy to wpuszcza do klatki kogo popadnie, zresztą i tak wchodzi wiele osób, które w danej klatce nie mieszkają. Każda klatka jest miejscem publicznym skoro mieszka w niej pewna większa grupa ludzi, która jest odwiedzana przez inne osoby. Każdy z nas ma prawo do czystego powietrza i możliwości otwarcia okna. Większość palaczy to zwyczajna "melina" i w żaden sposób nie da się z nimi dogadać żeby nie smrodzili nam prosto w twarz. Zresztą ja nie mam szacunku do osób, które same się zabijają, tylko niech sobie robią to sami. Zimą smród jest w piwnicy i na klatce, a latem pod oknami i na balkonach. Jak można żyć w takim syfie?

skomentuj

Do piachu komuchy

0 / -8

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Wkurwiony generał VI RP (gość)  •

syf to Ty masz na bani. i to konkretny. lepiej go posprzątaj kulturalna i wychowana osobo. zaraz ja zczne swoje wywody że wkurwia mnie 90% polaków a na większość mam uczulenie. z tego powodu apeluje do wszystkich aniołów i świętych żeby w końcu Ci ludzie zmądrzeli albo zdechli w straszliwych cierpieniach (wszystko jedno byle efekt był). a syf to jest jak wystawiacie śmieci za drzwi, wpierdalacie się w zime zajebanymi butami, blokujecie miejsca parkingowe, i pierdoląc między sobą jakieś k**** bzdury o Tym, że jakiś Pan miał "czelność" odpalić fajke na klatce (tępa różowa istotko, robi się tak żeby łatwiej było podpalić fajke jeśli nie wiesz). do was ludzi "idealnych" (osz k**** ile jeszcze bym mógł wam gadać herkulesi) postuluje: chuj wam do tego gdzie pale pod warunkiem, że nie jest to miejsce publiczne, mało tego to jeszcze we własnym domu jak spale fajke może będziecie się srać? Przykro mi, że tyle (och) wulgarnych słów ale z wami inaczej się nie rozmawia aspołeczni bracia i siostry.

ps. zgincie

odpowiedzi (0)

skomentuj

palenie

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Malina (gość)  •

Debil co ma mózg wielkości orzeszka

odpowiedzi (0)

skomentuj

Takich ludzi jak ty jest coraz więcej w Polsce

+2 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

jaro (gość)  •

Dla mnie jesteś de.bilem.

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 3 4 5 »