Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomnik Rembielińskiego - PR-owcy z Łodzi stracili kontakt z rzeczywistością [zdjęcia]

(izj), ei24
Rajmund Rembieliński zostanie przedstawiony na stojąco, opierając się o cyrkiel.
Rajmund Rembieliński zostanie przedstawiony na stojąco, opierając się o cyrkiel. wizualizacja: materiały Fabryki Biznesu sp. z o.o.
Tak prezentuje się (na zdjęciu poniżej) pomnik Rajmunda Rembielińskiego. Prawda, że pięknie? Na przysłanej przez agencję PR wizualizacji bardzo dobrze widać budowaną właśnie galerię handlową, jeszcze lepiej jej nazwę. A pomnik? A pomnik jest tak naprawdę nieistotny. Nie jest ważny Rembieliński, ważna jest Sukcesja. Ktoś w łódzkiej agencji PR stracił już chyba kontakt z rzeczywistością i po prostu wciska przysłowiowy kit.

Jeśli wierzyć temu, co PR-owcy głoszą, pomnik Rajmunda Rembielińskiego stanie w połowie roku przed północnym wejściem do centrum handlowego (tuż przy skrzyżowaniu al. Politechniki i ul. Rembielińskiego). Jego głównym elementem będzie rzeźba postaci Rajmunda Rembielińskiego wykonana z brązu wraz tablicą upamiętniającą jego zasługi. Drugą część będzie stanowił z kolei kamienny okręg przedstawiający historyczny plan Łodzi z 1823 r. (wykonany na zlecenie Rembielińskiego).

Nowy pomnik (o nazwie Pomnik Początków Miasta Łodzi) to efekt porozumienia Towarzystwa Przyjaciół Łodzi i inwestora wspomnianego centrum (ten drugi sfinansuje jego realizację). Zostanie on wykonany przez Pracownię Rzeźby i Konserwacji Obiektów Zabytkowych, którą założył Zbigniew Władyka, autor m.in. pomnika Józefa Piłsudskiego w Łodzi. Obecnie pracownię prowadzi jego córka i jej mąż.

- Rajmund Rembieliński zostanie przedstawiony jako wyprostowany i dumny mężczyzna, oparty o cyrkiel, czyli symbol jego pracy i patrzący na swoje dzieło, czyli plan miasta – mówi Zofia Władyka-Łuczak, rzeźbiarka i autorka pomnika.
Pomnikowi będą towarzyszyć iluminacje świetlne, które zachęcą łodzian do odszukiwania na wmurowanej kopii pierwszej mapy Łodzi własnego miejsca zamieszkania

Rajmund Rembieliński (1775-1841) to bardzo ważna postać w historii Łodzi. Był on głównym pomysłodawcą utworzenia okręgu przemysłu włókienniczego w okolicy Łodzi. Na jego zlecenie w 1823 r. powstała pierwsza mapa miasta, a część przedstawionych tam ulic istnieje do dziś, choć pod inną nazwą.

Przepis na pyszne faworki

Prezent na Walentynki 2015. Prezent walentynkowy dla chłopaka, dla dziewczyny

Księgarnia Expressu Ilustrowanego: www.ksiegarnia.expressilustrowany.plKsięgarnia Expressu Ilustrowanego: www.ksiegarnia.expressilustrowany.plKsięgarnia Expressu Ilustrowanego: www.ksiegarnia.expressilustrowany.pl

Księgarnia Expressu Ilustrowanego: www.ksiegarnia.expressilustrowany.plKsięgarnia Expressu Ilustrowanego: www.ksiegarnia.expressilustrowany.plKsięgarnia Expressu Ilustrowanego: www.ksiegarnia.expressilustrowany.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany