Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rocznica wyzwolenia Auschwitz: Rodzina Pileckiego bez zaproszenia. "To skandal!" [WIDEO]

Leszek Rudziński (AIP), TVP/X-news
Rocznica wyzwolenia Auschwitz
Rocznica wyzwolenia Auschwitz Ewelina Sadko
Obchody rocznicy wyzwolenia Auschwitz: Trwają uroczystości 70. rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz. Nie została zaproszona na nie córka rotmistrza Witolda Pileckiego - więźnia i organizatora ruchu oporu w obozie Auschwitz-Birkenau. ZOBACZ WIDEO

Obchody rocznicy wyzwolenia Auschwitz: - Jest to dla mnie skandal. Takimi osobowościami, jak rotmistrz Pilecki powinniśmy się szczycić. Jest to ewidentne uchybienie, brak wyczucia, brak odpowiedzialności politycznej, brak racji stany, w którą wpisywał się Pilecki - powiedział Agencji Informacyjnej Polskapresse prof. Wiesław Wysocki, autor książki Rotmistrz Witold Pilecki 1901-1948. - Trudno przecenić rola Władysława Pileckiego w Auschwitz. Można go porównać do świętego kościoła katolickiego - Maksymiliana Kolbego, bo poszedł dobrowolnie do obozu, aby bronić polskiej racji stanu. Skoro polska to nienormalność, jest to normalnością, że zapomina się o elementach normalności, z których powinniśmy byc dumni - dodaje profesor Wysocki.

Witold Pilecki (1901 - 1948) był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej, żołnierzem Armii Krajowej, więźniem i organizatorem ruchu oporu w KL Auschwitz. Przedostał się do obozu, a następnie z niego uciekł, ujawniając przy tym ważne informacje dotyczące warunków życia w Auschwitz. Później ponownie wrócił do obozu. Był autorem raportów o Holokauście, tzw. Raportów Pileckiego. Oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci, stracony w 1948. Oskarżenie anulowano w 1990. W 2006 otrzymał pośmiertnie Order Orła Białego, a w 2013 został awansowany do stopnia pułkownika.

Obchody rocznicy wyzwolenia Auschwitz: Niezaproszenie rodziny Pileckiego to dalszy ciąg walki AK z gestapo

Komorowski: Naziści uczynili z Polski wieczny cmentarz Żydów

- Niemiecki okupant uczynił mój kraj miejscem terroru o wyjątkowej sile i miejscem zagłady europejskich Żydów - mówił Bronisław Komorowski na obchodach 70. rocznicy wyzwolenia nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Prezydent stwierdził, że "naziści uczynili z Polski wieczny cmentarz Żydów". Zdaniem Komorowskiego, Polacy muszą szczególnie pamiętać o Zagładzie - nie tylko o jej tragicznym wymiarze. - W obliczu największego upadku człowieczeństwa możliwe jest największe bohaterstwo, a nawet świętość - zauważył Bronisław Komorowski, przywołując postać świętego o. Maksymiliana Kolbego.

Komorowski: Pamięć o Auschwitz to także pamięć o źródłach tej zbrodni

Bycie strażnikiem pamięci o Auschwitz nie obejmuje tylko samej zbrodni, ale i refleksję o jej źródłach tkwiących w ludziach, narodach, ideologiach i polityce państw. To pamięć o totalitaryzmach, ksenofobii i antysemityzmie leżących u fundamentów XX-wiecznej katastrofy naszej cywilizacji - powiedział Bronisław Komorowski podczas uroczystości upamiętniającej 70. rocznicę wyzwolenia hitlerowskiego obozu Auschwitz-Birkenau. Prezydent podkreślił, że historia uczyniła Polaków szczególnymi świadkami a zarazem ofiarami zbrodni popełnianych jednocześnie przez dwa totalitaryzmy - nazistowski i sowiecki. W tym kontekście przypomniał nazistowską akcję eksterminacji polskiej inteligencji pod kryptonimem A-B oraz popełnioną na polskich oficerach zbrodnię katyńską.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!