Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorskie wsie wybierają sołtysów. Duża frekwencja na zebraniach wiejskich

Bartosz Cirocki
Wniosek o lampę, prośba o załatanie dziury czy skarga na złe odśnieżanie - te i wiele innych spraw mieszkańcy wsi często zgłaszają  sołtysom czyli  najniższym przedstawicielom władzy.
Wniosek o lampę, prośba o załatanie dziury czy skarga na złe odśnieżanie - te i wiele innych spraw mieszkańcy wsi często zgłaszają sołtysom czyli najniższym przedstawicielom władzy. archiwum PP
Po wyborach samorządowych w wielu miejscowościach wybierają sołtysów.

Wniosek o lampę, prośba o załatanie dziury czy skarga na złe odśnieżanie - te i wiele innych spraw mieszkańcy wsi często zgłaszają najniższym przedstawicielom władzy, czyli sołtysom. W wielu gminach w Polsce i na Pomorzu po wyborach samorządowych wyłaniani są nowi sołtysi i wspomagający ich pracę członkowie rad sołeckich.

Cykl wyborczy zakończył się już np. w gminie Stężyca w powiecie kartuskim.
- Spośród 18 naszych jednostek w 13 sołtysami pozostaną te same osoby, a z 5 osób, które odchodzą z funkcji, 3 same złożyły rezygnacje - opisuje Tomasz Brzoskowski, wójt Stężycy. - Wybory sołeckie nie są lekceważone, wręcz przeciwnie, ludzie zdają sobie sprawę, że to ważna społecznie funkcja, dlatego frekwencja na zebraniach była wysoka, a niekiedy było nawet czterech kandydatów na sołtysów.

Ustawa o samorządzie gminnym stanowi, iż organ wykonawczy i wspomagający w tzw. jednostkach pomocniczych, czyli sołtys i rada sołecka, wybierani są "w głosowaniu tajnym, bezpośrednim, spośród nieograniczonej liczby kandydatów przez stałych mieszkańców sołectwa uprawnionych do głosowania". To, ile trwa kadencja i jak konkretnie wybory są przeprowadzane, określają statuty przyjmowane przez rady gmin. W większości przypadków kadencje jednostek skorelowane są z kadencjami samorządów, a wybory przeprowadzane są przez walne zebrania mieszkańców (najwyższą władzę w sołectwie) na spotkaniach. Nie jest to jednak reguła, gdyż np. w gminie Kościerzyna sołtysów wybiera się raz na 6 lat poprzez wrzucanie głosów do urn we wszystkich wsiach jednego dnia, podobnie jak w wyborach wyższej rangi.

Sołtysi za wykonywanie obowiązków otrzymują diety, których wysokość ustala rada. To z reguły 200-400 zł. Przysługuje im też procent z zebranych podatków i opłat lokalnych.

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki