Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak Polacy czytają książki? Rzadko

Monika Jagiełło
Resort edukacji ogłosił konkurs na listę "książek naszych marzeń". Tytuły, które się na niej znajdą, trafią do szkolnych bibliotek.
Resort edukacji ogłosił konkurs na listę "książek naszych marzeń". Tytuły, które się na niej znajdą, trafią do szkolnych bibliotek. fot. Joanna Urbaniec
Wciąż mniej niż połowa Polaków sięga po książki. W ubiegłym roku zrobiło to dokładnie 41,7 proc. z nas - wynika z badań przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową. Czy czytasz książki? Co ostatnio przeczytałeś? Napisz na forum pod artykułem.

Dobra wiadomość jest taka, że czyta 2,5 proc. więcej Polaków, niż dwa lata temu, kiedy wykonywano ostatnią taką analizę.

Grupa osób czytających powyżej siedmiu książek rocznie, czyli tych, którzy po lekturę sięgają w miarę regularnie, również minimalnie wzrosła - z 11,1 do 11,3 proc. Zwiększyła się też liczba Polaków kupujących książki. 40 proc. badanych zadeklarowało, że w minionym roku nabyło chociaż jedną.

Uczniowie i studenci to wciąż grupa wiekowa, która czyta najwięcej. Najrzadziej po książki sięgają osoby powyżej 60. roku życia, mieszkańcy wsi i członkowie rodzin z dochodem mniejszym niż 2 tys. złotych miesięcznie.

Według Małgorzaty Omilanowskiej, minister kultury i dziedzictwa narodowego, która wczoraj prezentowała wyniki badań, wzrost poziomu czytelnictwa to efekt m.in. zwiększenia przez jej resort nakładów na zakup książek o 60 proc. W 2014 r. wyniosły one 1,2 mln zł. Za tę kwotę zakupiono około miliona książek dla 2,5 tys. bibliotek.

- Czytanie książek ma wpływ na szereg naszych kompetencji życiowych, stajemy się bardziej kreatywni, aktywniejsi życiowo - podkreśliła minister Omilanowska prezentując raport.

Podczas konferencji Omilanowska i Joanna Kluzik-Rostkowska, minister edukacji narodowej, podpisały także list intencyjny o współpracy obu resortów w sprawie promowania czytelnictwa.

- Chcemy, by nauczyciele zachęcali uczniów do czytania książek, ale zbiory bibliotek szkolnych muszą zostać uzupełnione o takie pozycje, które uczniowie będą chcieli czytać - powiedziała Joanna Kluzik-Rostkowska.

A co czytają ci, którzy w ogóle czytają? Zapytaliśmy o to w księgarniach, a także krakowian.

- Oczywiście, że czytam książki. Najczęściej szpiegowskie. Ostatnią, jaką przeczytałem to "Nielegalni" Vincenta V. Severskiego - zdradza nam Dariusz Olchawski,32-letni kierowca autobusu MPK.

- Ostatnio przeczytałam książkę "Jak się ubierać, żeby szczupło wyglądać" Daniki Lo - to odpowiedź Anny Szymańskiej, emerytki.

10-letni Filip Piwowarczyk na pytanie o ostatnio przeczytaną książkę wymienia "Minecraft. Poradnik dla budowniczych".

Również posłanka Katarzyna Matusik-Lipiec deklaruje, że znajduje czas na lekturę. - Czytam dużo, ale wyrywkowo. Ostatnio udało mi się w końcu sięgnąć po "Ości" Ignacego Karpowicza - opowiada Katarzyna Matusik-Lipiec.

Czyta również swojej siedmioletniej córce Orianie przed snem. - Córka najbardziej lubi książki o dinozaurach, ale ostatnio zainteresowała ją mitologia. Była bardzo zaciekawiona historią Pandory i związanego z jej imieniem powiedzenia - dodaje posłanka Matusik-Lipiec.

Współpraca B. Dybała


Czytelnicze hity grudnia (lista najczęściej kupowanych książek powstała w oparciu o dane z trzynastu krakowskich księgarń. Notowanie uwzględnia sprzedaż książek w okresie od 1 grudnia do 5 stycznia).

  • "Księgi Jakubowe", Olga Tokarczuk (Wydawnictwo Literackie, Kraków 2014)
  • "Gniew", Zygmunt Miłoszewski (W.A.B., Warszawa 2014)
  • "Wnuczka do orzechów", Małgorzata Musierowicz (Akapit, Łódź 2014)
  • "Religa. Biografia najsłynniejszego polskiego kardiochirurga", Dariusz Korotko, Judyta Watoła (Agora, Warszawa 2014)
  • "Zniszcz ten dziennik", Keri Smith (Grupa Wydawnicza K.E. Liber, Warszawa 2014)
  • "Władca liczb", Marek Krajewski (Znak, Kraków 2104)
  • "Zamień chemię na jedzenie", Julita Bator (Znak, Kraków 2014)
  • "Głosy Pamano", Jaume Cabre (Marginesy, Warszawa 2014)
  • "Przystań Julii", Katarzyna Michalak (Znak, Kraków 2014)

Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Youtubie, Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jak Polacy czytają książki? Rzadko - Gazeta Krakowska

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska