Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na ludowo - folklor w Twoich wnętrzach

Materiał Partnera Zewnętrznego
Motywy ludowe i styl folklorystyczny to modna i bardzo oryginalna forma aranżacji wnętrz. Wnętrza w stylu folk nie muszą być ani rustykalne, ani kiczowate. Wybierając dodatki, wzory i kolory nawiązujące do ludowej tradycji możemy osiągnąć bardzo wyrazisty, nowoczesny, ale niepozbawiony przytulności efekt.

Już na początku XX wieku artystyczne Towarzystwo Polska Sztuka Stosowana działające w latach 1901-1912 w Krakowie postulowało propagowanie rodzimej twórczości opartej na tradycji i sztuce ludowej. Malarze, rzeźbiarze, etnografowie i miłośnicy rzemiosła artystycznego chcieli, żeby sztuka użytkowa, architektura wnętrz i budownictwo czerpały z bogatych ludowych źródeł. Działalność Towarzystwa dała podstawy dalszego rozwoju sztuki stosowanej i wpłynęła na powstanie w 1926 roku w Warszawie Spółdzielni Artystów Plastyków „Ład”. Ład skupiał projektantów tkanin, wyrobów z drewna, metalu, szkła, kamienia i skóry, którzy wykorzystywali rodzime surowce i dawne techniki. Sięgając do tradycji polskiej sztuki ludowej Ład wywierał ogromny wpływ na polskie wzornictwo. Dziś motywy ludowe wracają do łask. Maki, wycinanki, kogutki na dobre zadomowiły się we współczesnym designie.

Motywy ludowe, takie jak krakowskie wzory, podhalańskie parzenice, łowickie pasy czy kurpiowskie wycinanki w połączeniu z nowoczesnymi, stylowymi meblami pomogą stworzyć nietuzinkowe, oryginalne wnętrza. Możemy nimi ozdabiać ściany i sprzęty. Do wyboru mamy nie tylko duże powierzchnie, ale również haftowane serwetki, ceramikę, poduszki, filcowe podkładki, drewniane rzeźby, bieżniki, zegary, szkatułki na biżuterię i wszelkiego rodzaju dekoracje inspirowane folklorem. Ważne jednak, aby zachować umiar! Zanim przystąpimy do aranżacji wnętrza „na ludowo”, powinniśmy wybrać jeden, charakterystyczny element – na przykład detale w formie parzenic. Od przemyślanego i oszczędnego zastosowania tego motywu będzie zależał sukces całej stylizacji. Mocny akcent w postaci ludowego motywu zastępującego wezgłowie łóżka lub różnokolorowego dywanu inspirowanego folklorem przyciągnie wzrok i będzie daleki od odpustowej pstrokacizny. Na ścianach świetnie sprawdzą się ludowe naklejki. Styliści Westwing podpowiadają: plakaty samoprzylepne i naklejki to idealny sposób na to, by w prosty sposób ożywić i odmienić wnętrze każdego domu.

W przypadku dekoracyjnych poduszek, narzut, pościeli, zasłon, czy glazury możemy pozwolić sobie na większą swobodę. Kogutki, pawie, paski i misterne wycinanki pięknie zaprezentują się na stonowanym tle. Ponieważ folklor lubi intensywne kolory – czerwienie, zielenie, błękity, żółcienie i róże – dobrze łączyć je z czernią lub bielą.

Współczesna aranżacja ludowa ceni kontrastowe zestawienia – przy drewnianym, surowym stole dobrze będą wyglądać metalowe krzesła. Zastawa stołowa z folklorystycznymi motywami będzie wspaniałą ozdobą nawet minimalistycznego wnętrza. Aranżacja w stylu folk może być bardzo gustowna! Odrobina folkloru pomoże odmienić nawet bezosobowy pokój i sprawić, że poczujemy się w nim jak u siebie w domu.

Wyspiański w Weselu pisał: _My jesteśmy jak przeklęci, że nas mara, dziwo nęci, wytwór tęsknej wyobraźni_…a wspaniałe inspiracje są na wyciągnięcie ręki! Zamiast podziwiać dalekie kraje i fascynować się odległymi kulturami oraz egzotyczną przyrodą zacznijmy przyglądać się naszemu etnograficznemu bogactwu. Polski folklor to kopalnia doskonałych pomysłów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Na ludowo - folklor w Twoich wnętrzach - Gazeta Krakowska

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska