Pilne
NFZ daje i zabiera. W Krynicy mniej na diagnostykę, w Sączu...

NFZ daje i zabiera. W Krynicy mniej na diagnostykę, w Sączu więcej na onkologię

Alicja Fałek

Gazeta Krakowska

Gazeta Krakowska

NFZ obciął krynickiemu szpitalowi pieniądze na diagnostykę, przez co mniej pacjentów skorzysta z badań. Sądecki szpital dostał więcej na onkologię.
Choć szpital powiatowy w Krynicy-Zdroju ma wyższy o 200 tys. zł kontrakt niż w roku 2014, to dyrektor placówki nie jest z niego do końca zadowolony.

- Na pewno mniej pacjentów będzie mogło skorzystać z bezpłatnych badań w poradniach specjalistycznych, bo dostaliśmy mniej środków na diagnostykę - mówi Sławomir Kmak, dyrektor Szpitala im. dr. J. Dietla w Krynicy-Zdroju. Tegoroczny kontrakt opiewa na kwotę ponad 28 mln zł. Zdecydowaną większość pochłoną zabiegi i leczenie ambulatoryjne.

- Podział środków jest niesprawiedliwy, ale nie winię za to małopolskiego oddziału funduszu - uważa dyrektor Kmak. - Cały czas obowiązują odgórne wytyczne, gdzie według jednego parametru ocenia się szpital w Krynicy np. z kliniką uniwersytecką. Małe szpitale, takie jak nasz, na tym tracą.

Dyrektor krynickiej placówki zwraca też uwagę, że NFZ niechętnie patrzy na hospitalizację pacjenta, którego pobyt w szpitalu nie kończy się zabiegiem.

- Niestety, w naszym szpitalu nie wszystkie zabiegi można przeprowadzić - zaznacza Sławomir Kmak. - Często jest tak, że pacjent, który do nas trafia, jest diagnozowany, ma wykonany komplet badań, a na zabieg trafia do innego szpitala.

Krynicka placówka w 2014 roku przyjęła więcej pacjentów, niż zakładał NFZ. Nadwykonania sięgają pół mln zł.

Z kontraktu na ten rok zadowolony jest natomiast Artur Puszko, dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu. Od NFZ otrzyma około 100 mln zł - o 1,5 mln zł więcej niż przed rokiem.

- Dodatkowe środki trafią na oddział pediatrii, neurologii, laryngologii i jedynej w regionie urologii - wylicza dyrektor Puszko. - Więcej pieniędzy pozyskaliśmy na onkologię, choć świadczenia z tego zakresu są nielimitowane i NFZ płaci za każdego pacjenta, tak jak w przypadku noworodków.

Dyrektor sądeckiego szpitala podkreśla jednak, że wyższy kontrakt na onkologię pozwoli szpitalowi zachować płynność finansową.
- Fundusz musi zrobić plan finansowy i zakłada, ilu pacjentów onkologicznych do nas trafi - wyjaśnia Artur Puszko. - Jeśli przyjmiemy więcej, niż się spodziewano, to my przez kilka miesięcy kredytujemy leczenie. Zwrot środków otrzymujemy dopiero w maju - dodaje.


Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Youtubie, Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

Lekarz Małopolski 2016 [PLEBISCYT]

Lekarz Małopolski 2016 [PLEBISCYT]

Strefa Agro - rolnicze wiadomości z Małopolski

Strefa Agro - rolnicze wiadomości z Małopolski

Niezawodne światłowody (materiał informacyjny Orange)

Niezawodne światłowody (materiał informacyjny Orange)

Dla rozwoju infrastruktury i środowiska w Małopolsce

Dla rozwoju infrastruktury i środowiska w Małopolsce