Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak KGHM z kopalni w Chile tworzy japoński przemysł

Ewa Chojna
Pierwszy statek z miedzią z Sierra Gorda dopłynął do celu
Pierwszy statek z miedzią z Sierra Gorda dopłynął do celu fot. KGHM
Pierwszy transport miedzi z chilijskiej kopalni Sierra Gorda należącej do KGHM jest już w japońskiej hucie. Statek "Haruka" z około 6 tys. ton koncentratu miedzi dopłynął do portu Niihama w Japonii. To pierwszy transport surowca z należącej do KGHM kopalni Sierra Gorda, która w lipcu uruchomiła wydobycie. Statek wypłynął z portu Antofagasta 25 listopada. Miedź o bardzo wysokiej jakości w japońskiej hucie Toyo, należącej do Grupy Sumitomo (współwłaściciela Sierra Gorda), przetwarzana będzie na katody.

- Docelowo, po planowanej rozbudowie kopalni i zwiększeniu jej mocy produkcyjnych, 30 proc. produkowanych w hucie Toyo katod miedzianych pochodzić będzie właśnie ze Sierra Gorda. Wierzę, że kopalnia ta będzie stabilnym dostawcą surowca dla naszych hut - powiedział Yoshiaki Nakazato, prezes Sumitomo Metal Mining.

Jak informuje Herbert Wirth, prezes KGHM, miedź produkowana w Sierra Gorda jest bardzo wysokiej jakości.
- Jakość wyprodukowanego w Sierra Gorda koncentratu miedzi jest jedną z najwyższych dostępnych na międzynarodowych rynkach. Widzimy bardzo duże zapotrzebowanie na ten produkt ze strony hut miedzi - mówi Herbert Wirth. - Fakt, że udało się nam uzyskać tak wysoką jakość koncentratu już w fazie rozruchu kopalni, jest doskonałym prognostykiem na przyszłość. Wierzę, że to dopiero początek sukcesów kopalni Sierra Gorda, która już dziś ma istotny wpływ na globalny rynek miedzi.

Dotychczas z chilijskich portów Antofagasta i Arica wypłynęły trzy statki, przewożące łącznie około 15 tys. ton koncentratu wyprodukowanego w kopalni Sierra Gorda. Dwa z nich dopłyną w najbliższym czasie do chińskiego portu Qingdao. Czwarty statek, z ponad 10 tys. ton koncentratu, dotrze do portu Lianyungang w Chinach na początku 2015 roku.

Sierra Gorda jest jedną z największych kopalń miedzi i molibdenu na świecie. Obecnie trwa jej rozruch, który zakończy się w pierwszej połowie 2015 roku. W ramach rozruchu zwiększana jest ilość produkowanego dziennie koncentratu miedzi. Według założeń, w grudniu Sierra Gorda produkować będzie dziennie około 700 ton koncentratu o wysokiej, około 30-procentowej zawartości metalu i wyjątkowo niskim poziomie zanieczyszczeń. Po zakończeniu rozruchu kopalnia Sierra Gorda produkować będzie 120 tys. ton miedzi, 50 mln funtów molibdenu i 60 tys. uncji złota rocznie. Każdego dnia z kopalni wyjeżdżać będzie do portu średnio jeden pociąg z koncentratem miedzi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska