Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niepełnosprawny emeryt - jakie przysługują mu prawa?

(kz)
Niepełnosprawny emeryt może liczyć na dodatkowe korzyści:
  • Osoby ze stwierdzonym znacznym stopniem niepełnosprawności nie muszą płacić abonamentu radiowo-telewizyjnego. Takie samo uprawnienie mają osoby niedosłyszące lub głuche oraz niedowidzące lub niewidome. Te choroby mogą się ujawnić już, gdy jesteśmy emerytami.

Emerytura nie daje prawa do żadnych odpisów podatkowych. Niepełnosprawność pozwala na odpisy podatkowe wydatków na lekarstwa (powyżej kwoty 100 zł miesięcznie). Możliwe są także różne inne ulgi, m.in. za utrzymanie psa przewodnika, opiekuna przewodnika, za używanie samochodu osobowego nas przewozy rehabilitacyjno-lecznicze oraz za:

  • adaptację i wyposażenie mieszkania oraz budynku stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności
  • zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych do rehabilitacji oraz ułatwiających czynności życiowe
  • przejazd PKP lub PKS oraz pobyt na turnusie rehabilitacyjnym
  • leczenie uzdrowiskowe wraz z zabiegami rehabilitacyjnymi
  • opłaty za opiekę pielęgniarską świadczoną w domu
  • opłaty za przewóz karetką na zabiegi rehabilitacyjno-lecznicze.
  • Niepełnosprawni z orzeczoną znaczną niepełnosprawnością lub całkowitą niezdolnością do pracy i samodzielnej egzystencji mają prawo do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską. Prawo do takich przejazdów mają też wskazane przez nich osoby, które opiekują się nimi w czasie przejazdu. Niezdolni do samodzielnej egzystencji płacą w pociągach osobowych ze zniżką 49 proc., a w innych pociągach i autobusach innych niż zwykłe – 37 proc.
  • Ulgę wynoszącą 93 proc. w pociągu i PKS ma opiekun – przewodnik osoby niewidomej oraz niezdolnej do samodzielnej egzystencji. W pociągach innych niż osobowe oraz w autobusach pośpiesznych, przyśpieszonych itp. ulga dla opiekunów wynosi 51 proc.
  • Posiadając legitymację osoby niepełnosprawnej można wyrobić sobie kartę parkingową uprawniającą do łamania niektórych zakazów i stawiania za darmo auta w miejscach do tego wyznaczonych.
  • Osoba z orzeczoną niepełnosprawnością, u której lekarz stwierdził, że musi mieszkać w osobnym pokoju, zyskuje większe szanse na dodatek mieszkaniowy, bo norma powierzchni, stanowiąca jedno z kryteriów przyznania tej formy pomocy w opłacaniu czynszu, zostaje powiększona o 15 metrów kwadratowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany