Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przedświąteczne nastroje

Biskup Tadeusz Pieronek
Nie wszyscy przed nadchodzącymi świętami przeżywają te same emocje i nie wszyscy mają takie same problemy. Może między dziećmi, zwłaszcza tymi najmłodszymi, a ich rodzicami i osobami starszymi te różnice widać najwyraźniej. Ta różnica istnieje też między osobami religijnymi a niewierzącymi.

Dzieci, zwłaszcza jeżeli rodzice o to zadbają, łatwo wyczuwają nastrój wydarzenia, które nadchodzi. Chętnie włączają się w przygotowanie świąt, także w wymiarze duchowym. Nie wygląda to wprawdzie tak jak niegdyś, kiedy właściwie wszystko trzeba było zrobić samemu. Dzieci własnoręcznie przygotowywały ozdoby na choinkę, malowały bańki, plotły ozdobne łańcuchy, wycinały gwiazdki, figurki aniołków, wieszały ciastka, cukierki i jabłka na drzewku. I żyły nadzieją na otrzymanie upragnionych prezentów.

Dziś, oprócz tej nadziei, wszystko można kupić. Dzieci także biorą udział w robieniu zakupów, choć na ogół nie są informowane przez rodziców o tym, co znajdą pod choinką. Rodzice muszą się liczyć z wydatkami, ale mają świadomość, że to, co podłożą pod choinkę, sprawia radość nie tylko obdarowanym, ale także im samym. Ciekawość, pewna niecierpliwość dzieci podczas wieczerzy wigilijnej, spowodowane są oczekiwaniem na niespodziankę, a potem otwieranie prezentów. Uśmiech, radość i zadowolenie dzieci są dla rodziców wystarczającym podziękowaniem.

Dzieci biorą też udział, wraz ze starszymi, w duchowym przygotowaniu do Świąt Bożego Narodzenia przez cały okres adwentu. W wielu kościołach w Polsce odprawiana jest msza święta ku czci Matki Bożej, zwana roratami (od łacińskiego tekstu pieśni rozpoczynającej mszę świętą: Rorate coeli desuper - Niebiosa rosę spuśćcie nam z góry), która weszła do polskiej tradycji dzięki fundacji króla Zygmunta Starego w 1540 r. zespołu śpiewaków, zwanych rorantystami. Śpiewali oni podczas rorat w katedrze na Wawelu, ale dość szybko zwyczaj ten przejęły parafie w Polsce. Odprawiano je wczesnym rankiem, gdy jeszcze było ciemno, a uczestnicy zapalali w kościele świece i śpiewali pieśni adwentowe.

Religijny charakter Świąt Bożego Narodzenia sprawia, że inaczej przeżywają je ludzie niewierzący, zatrzymujący swoją uwagę na zewnętrznej oprawie świąt, inaczej ci, dla których wiara otwiera przestrzeń transcendencji, świat nadprzyrodzony, którego nie można analizować szkiełkiem i okiem, natomiast jest on dostępny tym, którzy usłyszeli słowo Boże i przyjęli je za drogę własnego życia z nadzieją przejścia z życia doczesnego do wiecznie trwałego mieszkania w domu Ojca w niebie.

Tę nadzieję na różne sposoby ukazują symbole Bożego Narodzenia: opłatek, pasterka, żłóbek, gwiazda betlejemska, setki wzruszających kolęd, wprowadzających podniosły nastrój Świąt Bożego Narodzenia. Piękną puentą okrasił te święta ks. Józef Tischner: Raz po raz pojawia się w życiu człowieka taka noc, w którą - żeby zrozumieć - trzeba przestać myśleć po ludzku, a zacząć po Bożemu wierzyć. Warto skorzystać z tej rady, zawierającej równocześnie najlepsze życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia.

Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Youtubie, Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska