Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święta spalenizną pachnące

Przemek Franczak
Święty Mikołaj (czyli ja) bardzo się zdziwił, gdy wyjął zza okna listy napisane do niego przez dzieci. Nie, nie treść go zaskoczyła, choć średniej krajowej by było mało, żeby dziecięce zapotrzebowanie pokryć, ale do tego zdążył już się przyzwyczaić.

Listy miały jednak dziwny zapach. Nie pachniały tak, jak - zdawało się Świętemu Mikołajowi (czyli mnie) - powinny pachnieć listy, które przeleżały noc na parapecie balkonu na 10. piętrze, jeno waliły okrutnie paleniskiem, popiołem i kominowym wyziewem. Dodać dla porządku należy, że w okolicy raczej nikt pieców w mieszkaniach nie posiada, ognisk na dywanach raczej nie rozpala, obecności aktywnego wulkanu, który mógłby pyły w powietrzu zawiesić, też nie stwierdzono. Aż się Święty Mikołaj (czyli ja) zakrztusił, nie tylko z wrażenia.

Gdy już zachłysnął się tym krakowskim powietrzem, sięgnął po telefon i zgodnie z nowym, kultywowanym od roku porannym rytuałem, ważniejszym w tej chwili niż przygotowywanie kawy, odpalił aplikację Smok-Smog. Pozwala ona zdobyć informacje dziś absolutnie kluczowe na temat królewskiego Krakowa i jego oferty. Na przykład takie, czy w drodze do przedszkola należy zawinąć dziecku twarz jak małemu talibowi na pustyni. Odczyt ze stacji pomiarowej. Procenty jak zwykle o wiele gorsze niż przy kredytach w świątecznych chwilówkach. Kilka dni temu tak bliskie sercu, pardon, płucu każdego mieszkańca PM-y przekroczył normy 7-krotnie. Jogging w Krakowie będzie wkrótce sportem o najwyższym wskaźniku śmiertelności.

No dobrze, jest źle i śmierdzi, sprawa znana nie od wczoraj. Władza mówi: za parę lat będzie lepiej. Ale dlaczego nie teraz? Mer Paryża właśnie ogłosiła plan - przytaczam w dużym skrócie - by po gnębionej smogiem stolicy Francji mogły poruszać się wyłącznie pojazdy o niskiej emisji spalin. Wyrzucamy diesle, ciężarówki, itd. U nas ruch samochodowy jest święty, nie do - nomen omen - ruszenia. Do tego stopnia, że jego wpływ na smog ochoczo był wypierany ze świadmości. No bo smog smogiem, trzeba z nim walczyć, ale ja przecież muszę czymś dojechać do pracy. I w końcu też nie po to pobudowaliśmy drogi szybkiego ruchu w centrum, żeby teraz zakazywać tam wjazdu, co nie? Wymieńmy piece, problem sam się rozwiąże.

Gdy więc naukowcy z AGH ogłosili, że zamierzają zbadać wpływ samochodów na smog, bo coś im nie pasuje w wyliczeniach, przyjęto to z lekkim zdziwieniem. Zanegowanie oficjalnej wersji będzie niosło za sobą poważne skutki: piece można wymieniać przez lata, zakaz ruchu - przynajmniej częściowy - w krytycznych dniach można uchwalić od zaraz. Tylko czy znajdą się odważni, którzy to zaproponują i przegłosują?

Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Youtubie, Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska