Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komiks bohaterów spod Łowczówka

Robert Gąsiorek
Ryszard Żądło prezentuje komiks "Wigilia w okopach". Powstał on na bazie m.in. materiałów z Centralnej Biblioteki Wojskowej
Ryszard Żądło prezentuje komiks "Wigilia w okopach". Powstał on na bazie m.in. materiałów z Centralnej Biblioteki Wojskowej Robert Gąsiorek
Bitwa pod Łowczówkiem z 1914 roku doczekała się swej pierwszej rysunkowej publikacji. W najbliższy piątek, w trakcie jej obchodów, komiks zostanie oficjalnie zaprezentowany.

Jutro wielkie wydarzenie w Łowczówku. Z okazji 100-lecia największej bitwy stoczonej w czasie pierwszej wojny światowej na tych ziemiach, o godzinie 16 odbędzie się rekonstrukcja tej potyczki. Z całego kraju swój przyjazd zapowiedzieli miłośnicy historii. To również doskonała okazja, by zaprezentować komiks, który opowiada tamte dzieje. Wkrótce ma wejść on do księgarni.

- Przeniesienie tego, co wydarzyło się pod Łowczówkiem na papier, rysunki, było bardzo skomplikowane. Ta wojna była niezwykle okrutna, śmierć często przychodziła od bagnetu - mówi Witold Tkaczyk, który napisał scenariusz do komiksu "Wigilia w okopach". - To moja pierwsza tego typu publikacja dotycząca okresu pierwszej wojny światowej - dodaje.

Głównymi bohaterami komiksu są dwaj kilkunastoletni chłopcy, których koleje losu są wzorowane na autentycznych postaciach z tamtego okresu. To Gustaw i Karol. W tamtych czasach do armii zaciągano również nieletnich. - Uwypukliliśmy te postacie, ponieważ nasz komiks jest skierowany właśnie do młodych odbiorców, którzy poznając zamierzchłą już historię swoich rówieśników, bardziej się z nimi zidentyfikują - zaznacza Witold Tkaczyk.

Publikacja składa się z dwóch części. Pierwsza to rysunki wraz z dialogami. Kolejna zawiera niepublikowane dotąd materiały dotyczące Łowczówka i zdjęcia legionistów Piłsudskiego, którzy walczyli w tej bitwie.

Tytuł komiksu "Wigilia w okopach" nie wynika tylko z faktu, iż bitwa miała miejsce w dniach od 22-25 grudnia 1914 r., ale również z tego, że w jej trakcie doszło do niezwykłego zdarzenia. Właśnie w wigilię w pewnym momencie żołnierze zarówno po stronie polskiej, jak i rosyjskiej przerwali walkę i zaczęli składać sobie życzenia.

- Materiały, które posłużyły do tej publikacji pochodzą głównie z Centralnego Archiwum Wojskowego w Warszawie, Centralnej Biblioteki Wojskowej oraz Muzeum Niepodległości, które znajduje się również w stolicy - mówi Ryszard Żądło z wydziału kultury i promocji powiatu tarnowskiego. - Chcemy kultywować pamięć poległych w tej bitwie.

Dodaje, że do tej pory obchody przyciągały głównie osoby starsze, nie licząc delegacji ze szkół. Teraz ma być inaczej. Przyczynić do tego ma się m.in. komiks i realistyczna rekonstrukcja bitwy. - Czas jest szczególny, bo przecież mamy do czynienia z setką rocznicą tej potyczki - mówi Ryszard Żądło. - Zapraszamy wszystkich, najlepiej całymi rodzinami do udziału w tej uroczystości.
O znaczeniu tego boju w historii Polski świadczy umieszczenie nazwy "Łowczówek 24 XII 1914" na tablicy przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie w okresie II RP i po 1990 roku.

Szerzej o samej bitwie i braterskim geście walczących przeciwko sobie żołnierzy w trakcie wigilii napiszemy w wydaniu środowym "Gazety Krakowskiej" w wigilię.

Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Youtubie, Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska