Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Porady geriatry: zanieczyszczenie środowiska. Jaki ma wpływ na seniorów?

Dr Krzysztof Czarnobilski
Anna Kaczmarz
Dr Krzysztof Czarnobliski, ordynator oddziału chorób wewnętrznych i geriatrii, szpital MSW w Krakowie.

Zanieczyszczenie środowiska to zmora współczesności. Skutki zdrowotne widoczne są u seniorów, którzy mają osłabione mechanizmy obronne organizmu, a do tego dochodzi często wiele chorób równocześnie.

Niestety, Małopolska, a zwłaszcza Kraków, należą do najbardziej zanieczyszczonych w kraju. W ostatnich latach stwierdzono znacznie przekroczone normy pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5 oraz bardzo wysokie stężenia rakotwórczego benzopirenu. Trzeba zaznaczyć, że ten najdrobniejszy pył PM2,5 może pochodzić nie tylko z samego miejsca zamieszkania, ale może przywędrować z miejsc oddalonych nawet o 2 tysiące kilometrów. Może on przenikać do krwi i uszkadzać bezpośrednio wiele narządów, a zwłaszcza mózg. Badania naukowców amerykańskich pokazały, że życie w rejonie o wysokim poziomie zanieczyszczenia powietrza może obniżać funkcje poznawcze u seniorów, wywoływać depresję i przyczyniać się do rozwoju choroby Alzheimera.

Badania wskazują również, iż wysoki poziom pyłu zawieszonego jest związany ze zwiększeniem ryzyka hospitalizacji, a nawet zgonu z powodu chorób płuc i chorób sercowo-naczyniowych u osób w wieku podeszłym. Długotrwałe narażenie na trucizny zawarte w powietrzu sprzyja wystąpieniu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, a także zmniejszeniu sprawności i wydolności płuc.
Radzę seniorom, aby w okresach kiedy ogłaszane są informacje o przekroczeniu norm zanieczyszczeń powietrza, starali się nie wychodzić ze swoich mieszkań, a jeżeli już muszą, to lepiej korzystać ze środków komunikacji. Pamiętajmy o nakryciu głowy, a po powrocie dobrze jest przemyć twarz i przepłukać śluzówki. Każdy nadmierny wysiłek na "świeżym powietrzu" powoduje, że oddychamy szybciej i głębiej, wdychając jednocześnie więcej szkodliwych cząstek. Warto wyjechać poza miasto, najlepiej na tereny położone wyżej. Trzeba również pamiętać, że w okresie jesienno-zimowym zagrożenia, które czyhają na osoby starsze, mogą wynikać ze źle przewietrzonych mieszkań, w których są stare piecyki gazowe i niedrożne piece kaflowe. Winowajcą jest bezwonny tlenek węgla, tzw. czad, który łączy się nieodwracalnie z głównym transporterem tlenu we krwi, czyli hemoglobiną, czego następstwem jest udar mózgu czy zawał serca. Dlatego warto zainstalować u siebie w mieszkaniu czujnik tlenku węgla.

Okazuje się, że ważna jest również dieta, która oczywiście powinna być pełnowartościowa. Co ciekawe - najnowsze badania z Uniwersytetu Harvarda wykazały, że wysokie spożycie flawonoidów chroni serce przed ryzykiem związanym z zanieczyszczeniami powietrza, zwłaszcza u osób starszych. Związki te znajdują się się przede wszystkim w zielonej herbacie, kakao, brokułach, kapuście, winogronach, żurawinie, cebuli, jabłkach, fasoli. - Zatem filiżanka gorącej czekolady i lampka wina na pewno nie zaszkodzą - poprawią nam nastrój, ale też pomogą w walce ze smogiem.

***************
Masz pytania, które chciałbyś zadać dr. Krzysztofowi Czarnobilskiemu? Skontaktuj się z nami pod adresem mailowym [email protected] lub pod numerem tel. 126888372 (we wtorki od 10 do 15).

Wyniki wyborów 2014. Powyborcza mapa Małopolski. Komu wyborcy zaufali, komu podziękowali

Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Youtubie, Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska