Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2014 Małopolska zachodnia: dogrywka z zakłóceniami

K. Ponikowska, R. Szkutnik
Olga i Łukasz Kulowie z Grojca odwiedzili lokal wyborczy w miejscowej szkole podstawowej kilka minut po godz. 12. Do urny poszli z dwoma synami - pięcioletnim Mateuszem i siedmioletnim Bartoszem
Olga i Łukasz Kulowie z Grojca odwiedzili lokal wyborczy w miejscowej szkole podstawowej kilka minut po godz. 12. Do urny poszli z dwoma synami - pięcioletnim Mateuszem i siedmioletnim Bartoszem Ewelina Sadko
W 15 gminach Małopolski zachodniej mieszkańcy wybierali w niedzielę wójtów i burmistrzów. Nie wszędzie walka była czysta. Odnotowano kilkadziesiąt zakłóceń ciszy wyborczej.

Wybory samorządowe 2014 w Krakowie i Małopolsce [SERWIS SPECJALNY - CZYTAJ!]

Wyborcza dogrywka potrzebna była w 15 gminach Małopolski zachodniej. Nie wszędzie głosowanie przebiegło spokojnie. Doszło do kilkudziesięciu przypadków naruszenia ciszy wyborczej.

W powiecie wadowickim do urn poszli w niedzielę mieszkańcy pięciu gmin: Wadowic, Andrychowa, Kalwarii Zebrzydowskiej, Lanckorony i Stryszowa. W Andrychowie starli się urzędujący burmistrz Tomasz Żak i były burmistrz Jan Pietras, czyli tak samo jak cztery lata temu. Podobnie było w Kalwarii: tu były burmistrz Augustyn Ormanty potykał się z obecnym Zbigniewem Stradomskim. Z kolei w Wadowicach sprawująca od 20 lat władzę Ewa Filipiak rywalizowała z Mateuszem Klinowskim.

Najwięcej naruszeń ciszy wyborczej odnotowano w Lanckoronie. - Do głosowania na moją konkurentkę nawoływano na Facebooku. Mam odnotowane cztery takie wpisy, m.in. pani wójt - mówił nam Tadeusz Łopata, który rywalizował z Zofią Oszacką, urzędującą wójt Lanckorony.

W sumie w powiecie wadowickim doliczono się ponad 20 tego typu wykroczeń. Do najbardziej tajemniczego wyborczego incydentu doszło w gminie Stryszów. W komisji w Zakrzowie odnaleziono 24 karty do głosowania na burmistrza Andrychowa. Jakim sposobem się tam znalazły? Tego nie wiadomo.

W powiecie olkuskim druga tura odbyła się w czterech gminach, m.in. w Olkuszu, gdzie o fotel burmistrza walczyli Łukasz Kmita i Roman Piaśnik, a ponadto w Bolesławiu, Wolbromiu i Kluczach.

W powiecie oświęcimskim dogrywki były konieczne w Brzeszczach, Zatorze i gminie Oświęcim. - Udział w wyborach to obowiązek każdego, dlatego i dziś przyszliśmy zagłosować - mówiła Olga Kula z Grojca (gm. Oświęcim).

W powiecie chrzanowskim ponownie głosowano w samym Chrzanowie, gdzie zmierzyli się Ryszard Kosowski z Markiem Niechwiejem, oraz w Trzebini.

W niektórych gminach rady rozpoczęły już pracę:

Olkusz

Pierwsza sesja Rady Miasta w Olkuszu odbyła się w miniony czwartek. Nowo wybrani radni złożyli ślubowanie oraz wskazali przewodniczącą i jej zastępców. Pracami rady przez najbliższe cztery lata będzie kierować Małgorzata Bień. Na wiceprzewodniczących zostali wybrani: Apolinary Ćwięczek, Henryk Gamrat i Grzegorz Tomsia.

Oświęcim

A Inauguracyjna sesja Rady Miasta w Oświęcimiu także odbyła się w miniony czwartek. 21 nowo wybranych radnych złożyło ślubowanie. Wybrano przewodniczącego rady, którym został ponownie Piotr Hertig. Jego zastępczynią będzie Elżbieta Kos. Wybrano ponadto szefów pięciu komisji stałych: budżetu i rozwoju miasta - Janinę Barcik, rewizyj nej - Michała Homę, ochrony zdrowia, środowiska i opieki społecznej - Andrzeja Jakubowskiego, prawa i porządku publicznego - Adama Góralczyka oraz kultury, oświaty, sportu i rekreacji - Sylwię Żak. Najliczniejszy w radzie jest klub Platformy Obywatelskiej, który po połączeniu się radnych z komitetów wyborczych PO i Przyjaznego Oświęcimia ma 13 członków. Śubowanie złożył też prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut.

Kęty

Pierwsza sesja odbyła się w piątek. 21 radnych i nowy burmistrz Krzysztof Klęczar złożyli ślubowanie. Przewodniczącym rady wybrano Marka Nycza, a wiceprzewodniczącym Andrzeja Bryzka.

Wieprz

Pierwsza sesja nowej rady gminy odbyła się w ubiegły czwartek. Nowi radni oraz wójt Małgorzata Chrapek złożyli ślubowanie i wybrali przewodniczących oraz składy dwóch komisji - rewizyjnej i budżetowej. Komisja Rewizyjna: Jacek Pawlak (przewodniczący), Marcin Cinal i Mieczysław Żyła, Komisja Budżetowa: Małgorzata Bogunia (przewodnicząca, Leszek Gliwa, Danuta Michalczyk, Karol Wojewodzic i Mieczysław Żyła.

Lanckorona

a Pierwszemu spotkaniu rady gminy towarzyszyły ogromne emocje. Niektórzy radni zawiad omienia o piątkowej inauguracyjnej sesji odebrali w urzędzie gminy, innych jednak skutecznie nie zawiadomiono. Podobno rodziny radnych elektów nie chciały odebrać wezwań. Sesja jednak się odbyła,bo stawiło się 9 z 15 radnych. Złożyli oni ślubowanie i wybrali na przewodniczącego rady Ryszarda Frączka, a na wiceprzewodniczącą Krystynę Miskę.

Spytkowice

Pierwsza sesja rady gminy odbyła się w sobotę. Przewodniczącym rady wybrano Jerzego Piórowskiego. Wiceprzewodniczącymi zostali Marian Ryba i Marian Szewczyk. Ślubował też wójt Mariusz Krystian. Powołano komisje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska