Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyniki wyborów samorządowych 2014: Tarnów. Wybory prezydenta - II tura [EXIT POLL!]

Andrzej Skórka, pach
Wyniki wyborów samorządowych 2014 z Tarnowa - II tura. Z sondażu exit poll, wykonanego na zlecenie "Gazety Krakowskiej" i "Dziennika Polskiego", wynika, że prezydentem Tarnowa został Roman Ciepiela. Wyprzedza jednak swojego kontrkandydata Kazimierza Koprowskiego o niespełna 2,5 proc.

Prezydent Tarnowa |Create infographics

Wybory samorządowe 2014 w Krakowie i Małopolsce [SERWIS SPECJALNY - CZYTAJ!]

Tak zaciętej batalii o prezydenturę jeszcze w Tarnowie nie było.Według sondażu exit poll, przeprowadzonego w niedzielę przed lokalami wyborczymi na zlecenie "Gazety Krakowskiej" przez Regionalny Ośrodek Badania Opinii Publicznej "Dobra Opinia", z tego pojedynku zwycięsko wyszedł Roman Ciepiela - kandydat Platformy Obywatelskiej.

Wyniki wyborów samorządowych 2014: Kraków. Wybory prezydenta - II tura [EXIT POLL!]

Wyniki wyborów samorządowych 2014: Nowy Sącz. Wybory prezydenta - II tura [EXIT POLL!]

51,2 proc. ankietowanych wskazało właśnie na Ciepielę. Kazimierza Koprowskiego z Prawa i Sprawiedliwości na stanowisku prezydenta Tarnowa widziało 48,8 proc. przepytanych przez nas wyborców (próba 800 osób, możliwy błąd pomiaru wynosi 5 proc.). Nieoficjalne wyniki wyborczego pojedynku, ale już na podstawie danych ze wszystkich komisji wyborczych, powinny być znane dziś przed południem.

źródło: TVN24/x-news.pl
W pierwszej turze Ciepiela zdobył 38,83 proc. głosów, Koprowski - 31,16 proc. Przed dogrywką kandydat PiS dostał deklaracje poparcia ze strony trzech s

Swój elektorat do głosowania na kandydata PiS zachęcali Marek Ciesielczyk (Nowa Prawica i Stowarzyszenie "Oburzeni"), Tadeusz Mazur ("Tarnowianie") i Mieczysław Kras (Ziemia Tarnowska). Kazimierzowi Koprowskiemu sprzyjać miała również stosunkowo niewielka w niedzielę frekwencja i zdyscyplinowany prawicowy elektorat.

Roman Ciepiela wygrał z Andrzejem Dudą w sądzie [RELACJA, ZDJĘCIA, WIDEO]

Wybory samorządowe 2014. Ostatnie starcie kandydatów w Tarnowie [ZDJĘCIA]

Internetowe prawybory "GK". Druga tura wyborów prezydentów, burmistrzów i wójtów! [WYNIKI]

Jakby na potwierdzenie tej tezy, przed południem ankietowani przez nas tarnowianie nieco częściej przyznawali się do poparcia właśnie Koprowskiego.

Nie brakowało jednak i takich, którzy chcieli zamanifestować swoje zniechęcenie do polityki. - Przyszedłem, żeby oddać głos nieważny i pokazać w ten sposób, iż żaden z tych dwóch kandydatów nie jest dla Tarnowa dobry - mówił pan Stanisław po wyjściu z lokalu wyborczego w przedszkolu nr 24 przy ul. Westerplatte.

Po południu trend zdawał się jednak odwracać - wtedy opuszczający lokale wyborcze częściej wskazywali w ankietach na Romana Ciepielę, który tym samym powoli nadrabiał straty do rywala.

Języczkiem u wagi niedzielnego głosowania miała być postawa wyborców SLD, którzy w pierwszej turze oddali ponad 5 tys. głosów na Jakuba Kwaśnego. Młody lider lewicy nie przekazał komukolwiek swojego poparcia.

Roman Ciepiela nie dostał co prawda poparcia żadnego z byłych kontrkandydatów, ale także miał w ostatnich dniach powody do satysfakcji - za sprawą wygranej w trybie wyborczym przed sądem z przyszłym kandydatem PiS na prezydenta RP Andrzejem Dudą. Duda przyjechał do Tarnowa poprzeć kandydata PiS i w trakcie konferencji zarzucił Ciepieli, iż ten - jako wicemarszałek Małopolski - nadzorował w ostatnich latach inwestycje, które "pogrążyły prezydenta Ścigałę". Sąd Okręgowy w Tarnowie uznał takie stwierdzenie za nieprawdziwe, Duda musiał przeprosić kandydata PO.

Jeśli wyniki sondażu pokryją się z rzeczywistymi, Ciepiela będzie rządził, mając w radzie większościową opozycję, bowiem PiS zdobył w Tarnowie 13 z 25 mandatów. Gdyby fotel prezydenta przypadł jednak Koprowskiemu, lider PiS w mieście miałby perspektywę komfortowych 4-letnich rządów.

Oprócz Tarnowa doszło w niedzielę do dogrywek, które miały wyłonić nowych burmistrzów m.in. Dębicy, Bochni, Brzeska, Dąbrowy Tarnowskiej i Tuchowa oraz wójtów m.in. w Pleśnej, Lisiej Górze i Wierzchosławicach.

- Na ostateczne wyniki wyborów duży wpływ będzie mieć frekwencja wyborcza, która niestety jest niska. Ludzie po trochu przez zimno, po trochu zniechęceni zamieszaniem z wynikami po pierwszej turze, teraz do wyborów nie poszli - zauważa Teresa Socha z biura rady miejskiej w Dębicy. O godz. 12 głosy oddało tam zaledwie 11,69 proc. uprawnionych (w Tarnowie 12,08 proc.).

Emocje towarzyszyły głosowaniu w Tuchowie, Wojniczu i Wierzchosławicach, gdzie urzędujący do tej pory burmistrzowie i wójtowie w pierwszej turze zdobyli mniej głosów, niż ich rywale. - Każdy wynik przyjmę z pokorą. To ludzie decydują o tym, kto będzie rządzić. Jeśli wygra mój konkurent, szczerze mu pogratuluję. Jeśli ja, uznam to za dowód zaufania wyborców - komentował Jacek Kurek, burmistrz Wojnicza.

Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Youtube'ie, Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska