Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chrzanów. Mieszkańcy os. Kąty walczą z ZG Sobieski o odszkodowania za szkody górnicze

Magdalena Balicka
Mieszkańcy chrzanowskiego os. Kąty zarzekają się, że nie chcą likwidacji kopalni. Domagają się tylko, by zakład górniczy poczuwał się do odpowiedzialności za szkody spowodowane wstrząsami
Mieszkańcy chrzanowskiego os. Kąty zarzekają się, że nie chcą likwidacji kopalni. Domagają się tylko, by zakład górniczy poczuwał się do odpowiedzialności za szkody spowodowane wstrząsami Magdalena Balicka
Mieszkańcy os. Kąty mają dość coraz silniejszych i częstszych tąpnięć z kopalni. Pękają ich domy. W walce o odszkodowania mogą im pomóc specjalne urządzenia montowane na budynkach.

Mieszkańcy chrzanowskiego osiedla Kąty mają dość poczucia bezsilności w walce z jaworznicka kopalnią "Sobieski", która nie bierze odpowiedzialności za zniszczenia ich domów. Są przekonani, że pęknięcia to skutek coraz silniejszych i częstszych tąpnięć związanych z wydobyciem węgla w tym rejonie. Ostatni wstrząs, sprzed tygodnia, miał 3,2 stopnie w skali Richtera. Ludzie zapowiadają walkę. Wydaje się, że znaleźli sposób na udowodnienie swych racji.

Roman Madejski, przewodniczący os. Kąty niedawno dowiedział się, że istnieją urządzenia, które potrafią zweryfikować, czy zniszczenie elewacji nastąpiło wskutek wstrząsu. - To rodzaj plomby, którą montuje się na elewacji. Jeśli podczas tąpnięcia pęknie, znaczy, że winna jest kopalnia - obrazuje Madejski. Dodaje, że w imieniu mieszkańców już wystosował pismo do Tauronu, pod skrzydłami którego jest zakład "Sobieski", o montaż 12 takich urządzeń. Plomby montuje się na budynkach i obserwuje, czy następuje ich pękanie. Jeśli tak, mierzy się, czy odległość pomiędzy pękniętymi kawałkami plomb ulega zwiększeniu. To świadczy, że grunt jest niestabilny i może dojść do naruszenia konstrukcji domów. - Wówczas dokonuje się ekspertyzy budowlanej - zaznacza Madejski.

W poniedziałek po południu Madejski zwołał sąsiadów, by poinformować ich o podjętych krokach. Przyszło około dwudziestu osób, które od lat bezskutecznie składają do kopalni wnioski o odszkodowanie, wśród nich Janina i Andrzej Banasikowie. - Mija 12 lat, kiedy postawiliśmy nasz piękny domek. Po każdym trzęsieniu ziemi pojawiają się na elewacji kolejne bruzdy. Popękane są też płytki w łazience - denerwuje się pani Janina, pokazując zniszczenia. - I tak byliśmy przezorni, bo budując dom, zainwestowaliśmy w uzbrojenie i wzmocnione fundamenty. Inni tego nie robili, bo przecież Chrzanów nie jest oficjalnie gminą górniczą i żadne szkody nie powinny tu zagrażać - dodaje pan Andrzej.

Dwa razy składał wniosek do ZG Sobieski o naprawę pęknięć. Za każdym razem odmawiano mu sugerując, że powód zniszczeń jest inny, niezależny od kopalni. - Nie dość, że kopalnia niszczy nasze domy, naraża na stres dzieci i seniorów, to jeszcze robi się z nas idiotów tłumacząc, że sami sobie niszczymy domy - denerwuje się Madejski. Podkreśla, że po ostatnim, najsilniejszym dotychczasowym wstrząsie dzieci sąsiadów obudziły się w środku nocy z płaczem krzycząc, że jest trzęsienie ziemi.

- To było jak kołysanie na łajbie. Jeszcze nigdy szklanki nie podskakiwały aż tak wysoko - dodaje Aleksander Płażyński z Kątów.

Miejscowi nie mogą zrozumieć, dlaczego gmina nie chce, by nadano jej status gminy górniczej. Nie przekonują ich argumenty urzędników, że to nieopłacalne, bo wiąże się z płaceniem dodatkowego podatku. - Ale w zamian kopalnia remontowałaby nasze domy, usuwała skutki zniszczeń, jak to robi w Libiążu, gdzie działa "Janina" - przekonują chórem.

Sylwia Jarosławska, rzeczniczka Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach przyznaje, że zakłady na wniosek mieszkańców inwestują w różnego rodzaju czujniki monitorujące siłę wstrząsów i ich oddziaływanie na budynek. - Nie zawsze robią to chętnie i czasem nie obejdzie się bez wniesienia sprawy do sądu - przyznaje Jarosławska. Mieszkańcy Kątów są na to przygotowani.

Tymczasem ZG Sobieski ma jeszcze poszerzyć obszar eksploatacji, przesuwając się w kierunku Balina...

Trzeba pisać wnioski

- Grupa Tauron, w strukturach której jest m.in. Zakład Górniczy Sobieski w Jaworznie przyjmuje wnioski o naprawienie szkody w budynkach lub budowlach, jeżeli powstały one wskutek działania kopalni.
- Wzory wniosków dostępne są w siedzibie zakładu przy ul. Grunwaldzkiej 37 w Jaworznie. Mieszkańcy os. Kątów, którzy mają roszczenia wobec kopalni, a nie zjawili się na zebraniu osiedlowym w poniedziałek, mogą odebrać wniosek u przewodniczącego rady Romana Madejskiego. Ważne, by wypisując wniosek, zaznaczyć datę ujawnienia szkody oraz notować wszystkie wstrząsy (datę i godzinę), które mogły wpłynąć na jej powstanie.

Przydatne adresy:
- Tauron Wydobycie
ul. Grunwaldzka 37
43-600 Jaworzno
e-mail: [email protected], tel.: 32 618 50 00.
- Zakład Górniczy Sobieski
ul. Sulińskiego 2
43-600 Jaworzno, tel. 32 618 50 00
- Zakład Górniczy Janina
ul. Górnicza 23
32-590 Libiąż, tel. 32 627 00 00.
- Wyższy Urząd Górniczy w Katowicach, ul. Poniatowskiego 31, tel. 32 736 17 00, 32 251 14 71.

Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Youtube'ie, Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Chrzanów. Mieszkańcy os. Kąty walczą z ZG Sobieski o odszkodowania za szkody górnicze - Gazeta Krakowska

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska