Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wreszcie są wyniki wyborów w całym kraju [MAPA]

Jakub Szczepański
Procentowo zwyciężyła partia Jarosława Kaczyńskiego, jednak więcej mandatów ma PO. W porównaniu do wyników z sondaży exit polls najwięcej zyskało PSL, a straciło - PiS.

Zanim Polacy poznali oficjalne wyniki wyborów samorządowych, upłynął niemal tydzień. Kiedy rezultat w końcu ogłoszono, okazało się, że zaprezentowany wynik znacząco różni się od wyników badań exit polls. Różnice są najbardziej widoczne, jeśli zestawimy z sobą PiS i PSL. Rozbieżności to kolejny argument dla tych, którzy uważają, że wyniki tegorocznych wyborów nie są wiarygodne.

Świat polityki z zapartym tchem oczekiwał oficjalnych wyników wyborów. Ogłoszono je późnym wieczorem, podczas sobotniej konferencji prasowej PKW. Okazało się, że w wyborach do sejmików wojewódzkich PiS otrzymało 26,85 proc. głosów, PO poparło 26,36 proc. wyborców, PSL uzyskało 23,68 proc., a SLD 8,78 proc.

Procentowo zwyciężyło PiS. Nie oznacza to jednak wygranej. Łatwo to zauważyć, kiedy przyjrzymy się podziałowi mandatów. W tym wypadku wygrywa partia rządząca, która zyskała ich 179. PiS ma o osiem mniej.

Dla tych, którzy domagają się powtórzenia wyborów (PiS i SLD) jednym z argumentów jest różnica pomiędzy wynikami exit polls a ustaleniami PKW.

Zacznijmy od wyników aktualnych. Według sondażu instytutu Ipsos przeprowadzonego na zlecenie stacji telewizyjnych, PiS miało być niekwestionowanym zwycięzcą. Badacze, którzy rozmawiali z wyborcami wychodzącymi z lokali, wskazywali, że na PiS - w skali kraju - miało zagłosować 31,5 proc. wyborców. Jak to się ma do rezultatów ogłoszonych oficjalnie przez PKW? Różnica to dokładnie 4,65 pkt proc. Dla porównania: podczas wyborów samorządowych z 2010 r. rozbieżności w wynikach partii Jarosława Kaczyńskiego wynosiły niecałe 4 pkt proc. W tym przypadku rozbieżność jest więc bardzo podobna.

Dużym zaskoczeniem jest doskonały wynik ludowców. Cztery lata temu, według exit polls, na PSL zagłosowało 13,1 proc. wyborców. Różnica w zestawieniu z oficjalnym rezultatem to 2,5 pkt proc. Ludowcy uzyskali wówczas trzecią lokatę i 15,6 proc. poparcia.

Zdaniem dra Norberta Maliszewskiego z Uniwersytetu Warszawskiego, zaskakujący rezultat PSL ma trzy powody. Pierwszy to silny elektorat, który zmobilizował się w małych miasteczkach i wsiach. - Wyborcy głosowali na znajomych wójtów, kolegów, ludzi najbliższych - tłumaczy Maliszewski. - Trzeba również wziąć pod uwagę demobilizację elektoratu miejskiego - dodaje. Ekspert przekonuje, że PSL stało się partią drugiego wyboru dla zawiedzionych wyborców Platformy Obywatelskiej, która skompromitowała się na przykład w aferze taśmowej. - Jest jeszcze efekt książeczki. Faworyzuje PSL w dwójnasób. Wyborcy PSL nie mylili się tak często, bo PSL było na pierwszej stronie. Część wyborców zagłosowała na pierwszej stronie. Postawili tam krzyżyk, nie szukając dalej. Pierwszą stronę potraktowano jako kartę do głosowania - dodaje politolog z UW.

W powyborczym zamieszaniu warto odnotować jeszcze jedno: odsetek głosów nieważnych. W całym kraju oddano łącznie 9,76 proc. głosów nieważnych. Podczas tegorocznych wyborów najwięcej takich głosów oddano w Wielkopolsce. Dla porównania: w roku 2010 było ich 7,89 proc.

Procentowo najwięcej nieważnych głosów oddano w wyborach do sejmików wojewódzkich, bo aż 17,93 proc. Taki wynik daje ok. 2,15 mln osób! Można to porównać do wykluczenia z wyborczej mapy Polski miasta wielkości Warszawy. Na drugim miejscu na tym podium znajdują się głosy nieważne, które oddano w wyborach do rad powiatu. W tym przypadku nieważne głosy oddało 16,67 proc. Polaków.

Tam gdzie to potrzebne, druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się 30 listopada.

**Prawybory „Gazety Krakowskiej”. Dogrywka. Głosuj w drugiej turze!

Wybieraj prezydentów, burmistrzów i wójtów.
Prawybory „GK”. Dogrywka w najpopularniejszych miastach i miejscowościach:
Kraków | Tarnów | Nowy Sącz | Piwniczna | Mogilany | Zakopane | Wolbrom**

INTERAKTYWNA MAPA: Wyborcza mapa Małopolski. Komu wyborcy zaufali, komu podziękowali

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Youtube'ie, Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska