Wyniki wyborów samorządowych 2014 Kraków. PiS wygrał wybory...

Wyniki wyborów samorządowych 2014 Kraków. PiS wygrał wybory do Rady Miasta [NIEOFICJALNIE]

Piotr Rąpalski

Gazeta Krakowska

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Tak według nieoficjalnych wyników podzielą się mandaty w przyszłej Radzie Miasta Krakowa.
1/2

Przejdź do
galerii zdjęć

©fot. Anna Kaczmarz

Wyniki wyborów 2014 Kraków. Tak może wyglądać skład nowej Rady Miasta Krakowa. PiS prawdopodobnie wygrało wybory do rady miasta w Krakowie, ale nie zdobyło większości.

Wyniki wyborów 2014. W Krakowie wyniki do rady miasta i sejmiku policzą ręcznie


Według nieoficjalnych wyników po raz pierwszy w historii wybory do rady miasta w Krakowie wygrało PiS. Prawdopodobnie zdobyło 19 z 43 mandatów radnych. Platforma zgarnęła o jeden mniej i straciła dotychczasową dominację.
Trzecim klubem, z sześcioma radnymi, będą ludzie z komitetu Jacka Majchrowskiego, który z kolei ma największe szanse w rywalizacji o fotel prezydencki. W tej sytuacji nikt nie będzie miał większości w radzie, co oznacza polityczne targi. Scenariusze są cztery...

Majchrowski z PO
Najprawdopodobniejszy jest sojusz prezydenta z Platformą Obywatelską. Taka koalicja miałaby ponad połowę głosów w radzie. Już w 2012 roku Majchrowski i PO zawarli porozumienie, które przetrwało grubo ponad rok. Razem podreperowali finanse miasta, współpracowali, tworząc dwa budżety. Prezydent obsadził nawet ludźmi PO intratne stanowiska.

Jeśli prezydent i Platforma odnowią sojusz, będzie to oznaczać, że PiS - mimo że zdobyło najwięcej mandatów w radzie ze wszystkich trzech klubów - znajdzie się w opozycji. I politycy tego ugrupowania znów przesiedzą cztery lata w ławach, gdy ich pomysły, inicjatywy, próby wykazania się przed mieszkańcami będą torpedowane przez większościową koalicję.

Co na to PO? - Musimy się teraz zastanowić, co dalej. W tym tygodniu zbierze się zarząd Platformy i tam będziemy rozmawiać - mówi Grzegorz Stawowy, dotychczasowy szef klubu PO w radzie miasta, który ponownie zdobył mandat - Ale dokonaliśmy rzeczy niemożliwej, przegraliśmy z PiS w Krakowie... - przyznaje z żalem.

Majchrowski z PiS
Jednakże z drugiej strony, prezydent może być już zmęczony rządami PO. Mimo funkcjonującej koalicji politycy tej formacji często go atakowali, nie tylko słowami, ale również usuwając jego pomysły z budżetu. Sojusz prezydenta z PO zakończyła sprawa zimowych igrzysk, kiedy to Jacek Majchrowski niespodziewanie, bez konsultacji z radnymi, którzy w większości organizację olimpiady popierali, zapowiedział referendum w tej sprawie.

Majchrowski może się więc zdecydować na sojusz z PiS. Wtedy mieliby łącznie 25 głosów w radzie. To nawet więcej niż triumfująca cztery lata temu PO (zdobyła wtedy 24 mandaty). W takiej sytuacji to Platforma znalazłaby się w opozycji.

- Pokazaliśmy, że możemy wygrać z każdym. Platforma już nie będzie tak silna jak kiedyś i będzie się bardziej liczyć z resztą rady - komentuje Józef Pilch, były i przyszły radny PiS. - Na razie nie rozmawiamy jeszcze o koalicji, bo czekamy na rozstrzygnięcie wyborów prezydenckich. Wiadomo, że teraz klub radnych Jacka Majchrowskiego będzie języczkiem u wagi - przyznaje.

Bez koalicji
Ale Jacek Majchrowski to bardzo sprytny polityczny gracz. Już mówi, że deklaruje współpracę ze wszystkim klubami.
Można sobie wyobrazić scenariusz, w którym żadnej trwałej koalicji w radzie nie będzie, a radni Majchrowskiego będą współpracować to z PO, to z PiS, w zależności od sytuacji. Jednemu ugrupowaniu pomogą np. wybudować gdzieś boiska, a drugiemu, w innej dzielnicy, wyremontować szkoły. Tym prezydent zdobędzie sobie przychylność obu partyjnych klubów dla własnych działań, równocześnie kłócąc PO z PiS, przy udziale radnych z własnego ugrupowania.

Ponadto prezydent ma umiejętność odciągania ludzi od partii. Przypomnijmy: z PO w ciągu kadencji odeszło trzech radnych - Jerzy Sonik, Paweł Ścigalski i Sławomir Ptaszkiewicz. Dwóch pierwszych startowało nawet w niedzielnych wyborach z komitetu prezydenta. Z kolei z PiS odeszło dwoje polityków, Mirosław Gilarski i Agata Tatara. Pierwszy to zatwardziały opozycjonista, ale Tatara współpracowała w kilku sprawach z urzędnikami.

Co mówi sam prezydent o rozgrywce w radzie? - Jeszcze nie wiem ani który klub będzie chciał z nami współpracować, ani czy będą chcieli w ogóle współpracować z sobą nawzajem - komentuje Jacek Majchrowski. Dodaje jednak:
- Nie mogę narzekać na tamten sojusz z PO. Gdy pojawiały się zgrzyty, to raczej z powodu części radnych - mówi prezydent.

Twierdzi, że dla niego optymalnym rozwiązaniem byłaby współpraca wszystkich trzech klubów.

Rządzi sojusz PO - PiS
Najmniej prawdopodobny, ale mogący ukrócić władzę Jacka Majchrowskiego w Krakowie, jest czwarty scenariusz - koalicja PO i PiS. Na szczeblu ogólnopolskim wydaje się niemożliwa, ale lokalnie? Marek Lasota, kandydat PiS na prezydenta Krakowa (zmierzy się z Majchrowskim w II turze), uważa, że takie przymierze już wiele lat temu powinno się w Polsce pojawić i wierzy, że można wrócić do tego pomysłu, zaczynając z poziomu samorządu.

Wtedy prezydentowi nie pomoże 6 jego radnych, jeśli przeciwko sobie będzie miał 37 z PO - PiS. To liczba wystarczająca nawet by przeforsować uchwałę o zwołaniu referendum, w którym mieszkańcy mogliby odwołać prezydenta.

Ten, jak widać po wynikach I tury wyborów, cieszy się co prawda sporym popaciem wśród krakowian, ale ewentualna koalicja PO - PiS mogłaby mu bardzo utrudnić pracę i przejąć faktyczne rządy w mieście. To prezydent przygotowuje projekty budżetu miasta i innych najważniejszych uchwał finansowych, ale rada może je zmieniać. Może też modyfikować dokumenty strategiczne Krakowa, które wyznaczają wieloletnią politykę w różnych dziedzinach (np. inwestycyjną, mieszkaniową itp.). Prezydent, by nie stracić zupełnie kontroli, musiałby się z przymierzem PO - PiS układać, występując z pozycji słabszego. To byłaby dla niego najtrudniejsza sytuacja w historii 12-letnich rządów.

Tyle że na taką koalicję zgodę musiałyby wyrazić centrale obu partii. A to wydaje się prawie niemożliwe.

Oczywiście II tura wyborów prezydenckich dopiero 30 listopada i pozostaje możliwość, że to Lasota, a nie Majchrowski będzie rządził Krakowem, a urzędującemu dziś prezydentowi zostanie fotel jednego z sześciu radnych własnego klubu.

Lasota, jako prezydent Krakowa z popierającym go silnym klubem PiS, mógłby naprawdę zacząć realizować swoje hasło wyborcze "czas na zmiany". Chyba że wtedy zdesperowany Majchrowski i równie niepocieszona PO wejdą w koalicję przeciwko niemu...

Kto w radzie miasta?
Nieoficjalne wyniki wypłynęły z Miejskiej Komisji Wyborczej, ale potwierdzają je zarówno radni PiS, jak i PO, którzy sami zaczęli szacować swoje szanse.

W Platformie na mandat mogą liczyć: Grzegorz Stawowy, Andrzej Hawranek, Dominik Jaśkowiec, Marta Patena, Bogusław Kośmider, Wojciech Wojtowicz, Grażyna Fijałkowska, Stanisław Zięba, Tomasz Urynowicz. Prawdopodobnie do rady dostaną się też Aleksander Miszalski, Jakub Kosek, Anna Szybist, Magdalena Bassara, Teodozja Maliszewska, Jerzy Popiel, Katarzyna Pabian, Robert Pajdo i Wojciech Krzysztonek.

Z kolei w PiS: Józef Pilch, Adam Kalita, Marek Lasota, Ryszard Kapuściński, Bolesław Kosior, Wojciech Kolarski, Małgorzata Popławska, Arkady Rzegocki, Agata Tatara, Mirosław Gilarski (tych dwoje przeprosiło się z partią Kaczyńskiego), Józef Jałocha, Krzysztof Durek, Aleksandra Chrabąszcz, Barbara Nowak, Włodzimierz Pietrus, Michał Drewnicki, Jan Franczyk, Mariusz Kękuś i Edward Porębski.

***

Głosy liczone są od nowadr Robert Jurga, przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej:
Wyniki, jakie wygenerował system, są wątpliwe i dlatego musimy zweryfikować je ręcznie. Takie wytyczne dostaliśmy z Krajowego Biura Wyborczego. O ponowne policzenie głosów poprosiła nas też Wojewódzka Komisja Wyborcza. A skoro pojawiły się takie wątpliwości , to musimy je rozwiać. Dlatego we wtorek nie mogliśmy ogłosić oficjalnie wyniku wyborów do rady miasta. Teraz Miejska Komisja Wyborcza raz jeszcze, bez pomocy systemu, będzie liczyć głosy i sprawdzać protokoły. Niestety, nie jest to praca na kilka godzin. Liczę, że w środę uda nam się ogłosić już ostateczne wyniki. Choć nie chcę podać żadnej godziny, kiedy to może nastąpić. Mam też nadzieję, że wynik, jaki wygenerował system, będzie zgodny z tym, co policzymy ręcznie. Oczywiście trzeba też dopuścić możliwość tego, że wyniki mogą się nie pokrywać. W takiej sytuacji komisja będzie musiała się spotkać i zadecydować, który rezultat będzie brany pod uwagę przy ustalaniu podziału mandatów.


Współpraca: K. Gawlik, M. Karkosza, D. Serafin


Wyniki wyborów do sejmiku województwa małopolskiego 2014. Wyniki z połowy okręgów [NIEOFICJALNE]


Wyniki wyborów 2014. Kraków: komu pomogą przegrani w wyścigu o fotel prezydenta?INTERAKTYWNA MAPA: Wyborcza mapa Małopolski. Komu wyborcy zaufali, komu podziękowali


Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Komentarze (27)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
trzeba lepiej dobierać zastępców

ania (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

Niestety za zatrudnienie pani Koterby na stanowisku vice - trzeba będzie zapłacić. To co się działo w ostatnich latach w planowaniu miejskim woła o pomstę do nieba. Fort Bronowice, studium miasta w...rozwiń całość

Niestety za zatrudnienie pani Koterby na stanowisku vice - trzeba będzie zapłacić. To co się działo w ostatnich latach w planowaniu miejskim woła o pomstę do nieba. Fort Bronowice, studium miasta w części transportowej oparte na wiedzy z lat 60-tych ubiegłego wieku, katastrofa...zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Kto jest kim i gdzie jest CBA?

Ewa (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

Jaka firma robi plany dla Krakowa. Kto jest tej firmy prezesem. Jakie tego prezesa łączą koligacje rodzinne z p. Koterbą.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
1050 kościolów

kmw (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 6

Na 1050 lecie Polski! I 50 pomników smolenskich na 5 lecie katastrofy smolenskiej. Kto jest za? Tylko PiS może uratowac kraj przed postepujacym upadkiem moralnym. Precz z SLD.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
BRAK

KUSKA (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

Brakuje w radzie jednego nazwiska: HOHENAUER!!!!!!


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
b

dobravka (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

brakuje Hohenauera i innych mertyorycznych radnych

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Więcej brakuje

poli (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

Tego chochenałera to nie znam, ale brakuje więcej: Ścigalski, Woźniakiewicz, całe KPI.
Za to są szkodnicy: Stawowy, Wójtowicz, Patena, Jaśkowiec.

Do d*** z taką radą, ludzie głosują jak idioci na...rozwiń całość

Tego chochenałera to nie znam, ale brakuje więcej: Ścigalski, Woźniakiewicz, całe KPI.
Za to są szkodnicy: Stawowy, Wójtowicz, Patena, Jaśkowiec.

Do d*** z taką radą, ludzie głosują jak idioci na „jedynki”, zupełnie bezmyślnie. A ci drudzy głosują równie bezmyślnie na PiS (w kilku radach dzielnic przepadli sensowni ludzie, tylko dlatego, że nie mieli znaczka PiS, a weszły jakieś 70-80 dziadki).zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
o tak

kmw (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

czyt. Hoenauer:)


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
radny

giz (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Hohenauer to super gość, dba o sport , w radzie zabrakło ludzi takich jak Marek

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
o polityce majchrowskiego

Marzenka (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 11 / 18

Tym bardziej, uważam, że jedynie Majchrowski ma klasę polityka z prawdziwego zdarzenia. I takie podejście do współpracy w radzie miasta udowadnia, że nie chodzi mu o realizowanie "jedynie słusznego...rozwiń całość

Tym bardziej, uważam, że jedynie Majchrowski ma klasę polityka z prawdziwego zdarzenia. I takie podejście do współpracy w radzie miasta udowadnia, że nie chodzi mu o realizowanie "jedynie słusznego programu", lecz że chce pracować dla mieszkańców. A na to trzeba mieć klasę, której brakuje innymzwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Masz rację .

Krakus. (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

I wierzę że pan Majchrowski nadal bedzie prezydentem . Bo jedynie on ma klasę ale i za zadnego prezydenta nie zostało w Krakowie tyle zrobione co za pana Majchrowskiego.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Elkę w końcu CBA spotka

Ewa (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5

TFU! Się obrzygałem! Zasadniczo nie wierzę, że jesteś taka g******. Chyba, że..


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
o braku klasy

dementia (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

świadczą m.in. tego typu komentarze. I uważam, że PiS nie ma za grosz klasy, nie tylko politycznej, ale takiej zwykłej. I nie uwierzę, że Lasota się jakkolwiek różni od tych pełnych zawiści ludzi,...rozwiń całość

świadczą m.in. tego typu komentarze. I uważam, że PiS nie ma za grosz klasy, nie tylko politycznej, ale takiej zwykłej. I nie uwierzę, że Lasota się jakkolwiek różni od tych pełnych zawiści ludzi, którzy wszędzie węszą spiseG. Dlatego mój głos idzie do Majchra.zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
A jak?

Ewa (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Na widok Lasoty mam podobne skojarzenia, bez obaw. Nie choruje tak jak większość tutaj miłością do jednych albo drugich "elit".

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Czym się naćpałaś?

GT (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

Jeśli nie chcesz to nie odpowiadaj.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
a ty natchniony

kmw (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 5

odbytniczo przez pana Dziwisza? Nie chcesz nie odpowiadaj.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Cuda! Cuda ogłaszają!

św.NH (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 10 / 1

No przecież każdy mógł wygrać kto tylko nabył kod i mógł se wpisać ile chciał głosów.
Tylko po przeliczeniu nie podają ilość nieważnych co nie?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Kilka uwag z ostatniej chwili

asm. (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 12 / 2

Słyszałem najnowszą opinię z UE nt. spopielarni odpadów. Przedstawiciele UE, powiedzieli że należy dążyć do jak największej selektywności odpadów, odzyskiwania surowców wtórnych, bo kurczą się...rozwiń całość

Słyszałem najnowszą opinię z UE nt. spopielarni odpadów. Przedstawiciele UE, powiedzieli że należy dążyć do jak największej selektywności odpadów, odzyskiwania surowców wtórnych, bo kurczą się złoża surowców i wzrasta koszt produkcji nowych produktów z samych zasobów. No i w świetle tego ta tzw. "eko - spalarnia" w Mogile już nie wygląda tak rewelacyjnie. Obiekt spóźniony o 20 lat, budowany teraz, gdy jednak spalanie wielu materiałów będzie marnotrawstwem. Trzeba będzie chyba zwozić odpady z odległych miejsc, żeby kotły miały potencjał do "przerobu". Ale to dowód że "myslenie" naszych włodarzy - nie zawsze nadąża za postępem cywilizacji. Jedyny pozytyw to chyba że góra śmieci na Baryczy przestanie rosnąć i może uda się odzyskać część energii z tego.

Druga sprawa - nie widać w budżecie pieniędzy na przygotowanie do budowy metra ? Dlaczego ? Przecież to jest kluczowy projekt dla milionowego miasta, żeby można było szybko i komfortowo przemieszczać się po mieście, odciążyć linie tramwajowe, żeby można było się poruszać szybko bez konieczności używania samochodu w mieście. Metro ma być "krwioobiegiem" transportu publicznego w mieście Krakowie, w połączeniu z podmiejską SKA ma sprzyjać równoważeniu transportu, który jest mocno przechylony w stronę samochodowego z wszystkimi dal mieszkańców fatalnymi skutkami. Wiemy że tramwaje i autobusy nie zapewnią szybkiego transportu w mieście jakiego oczekujemy, więc metro 3 linie powinny być priorytetem. Są 4 firmy światowe zainteresowane żywo budową tu i teraz, widzą w tym sens, chcą w połowie to sfinansować, więc na co miasto czeka ?zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
nh2.0

johny (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

a projekt nowa huta 2.0? też sztandarowy projekt, miasto powinno iść za ciosem

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
nieprawda

msa. (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 4

Gdzież to słyszałeś taką opinię? bo ja słyszałem, że nosisz podwiązki.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Upadek Wozniakiewicza

szoppracz (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

i co Wozniakiewicz dostałeś wreszcie po uszach? Ludzie się na Tobie poznali?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Oczom nie wierzę...

fourmi (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 31

"Oczywiście trzeba też dopuścić możliwość tego, że wyniki mogą się nie pokrywać. W takiej sytuacji komisja będzie musiała się spotkać i zadecydować, który rezultat będzie brany pod uwagę przy...rozwiń całość

"Oczywiście trzeba też dopuścić możliwość tego, że wyniki mogą się nie pokrywać. W takiej sytuacji komisja będzie musiała się spotkać i zadecydować, który rezultat będzie brany pod uwagę przy ustalaniu podziału mandatów".

Jeśli wynik nie będzie się pokrywał, należy przeliczyć głosy jeszcze raz, a nie "decydować", który wziąć pod uwagę.zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
wasza

(k)urna (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

należy .....rozdzielić wybory !...co tydzień na inne funkcje (prezydent miasta,sejmik,członkowie rady, radni dzielnicowi . itd.)-
wtedy na dane glosowanie będzie odpowiedni zestaw nazwisk...rozwiń całość

należy .....rozdzielić wybory !...co tydzień na inne funkcje (prezydent miasta,sejmik,członkowie rady, radni dzielnicowi . itd.)-
wtedy na dane glosowanie będzie odpowiedni zestaw nazwisk na "jednej" kartce.. nie będzie pomyłek.! zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
lepiej po tych zawieruchach

kk (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

koniecznie powtórzyć głosowanie przy okazji II tury prezydenckiej.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Kto wierzy, że to nie oszustwo?

BJ (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 17 / 6

Kto wierzy, że to nie oszustwo?


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Wybory

jar (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 21

Kłamstwo powtarzane tysiąc razy staje się prawdą. PiS udało się wmówić, że wszystkie wybory, które oni przegrali, to oszustwo. Oj, ludzie, dajecie się manipulować.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
alergik

pis-tacjowy (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 8

Nie lubię pis-tacjii mam na nie alergię

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
A jekie masz gwarncje że nie oszustwo?

kk (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 10

żadne, a przy tej zawierusze z liczeniem głosów?

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo