Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kibice: zobacz, jak podzielony jest Kraków (MAPA)

Marian Satała
Wojciech Matusik
Mamy aktualną futbolową mapę Krakowa. Pokazuje, że osiedla z wielkiej płyty to obszar opanowany głównie przez kibiców Cracovii. Wisła ma więcej zwolenników z zabudową jednorodzinną. Wojny wybuchają w tych miejscach, gdzie ścierają się wpływy obydwu drużyn.

MAPA: ZOBACZ, JAK PODZIELONY JEST KRAKÓW

Pierwsza futbolowa mapa Krakowa powstała w 2006 roku. Stworzył ją Piotr Trzepacz, wówczas doktorant Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nie wprowadzał od tej pory żadnych zmian. Postanowiliśmy ją uaktualnić. Pomogli nam kibice Wisły i Cracovii. W dużej części obie mapy wpływów drużyn się pokrywają.

Trzepacz opracował mapę, bo zainspirowała go niezwykła ilość znaków graficznych pojawiających się na osiedlowych murach.

- Ustaliłem trasy rowerowe i przez ponad cztery miesiące objeżdżałem osiedla - opowiada naukowiec. - Starałem się dotrzeć do każdego budynku, zwłaszcza mieszkalnego, zwiedzałem nawet zamknięte osiedla. Opuściłem tylko kombinat w Nowej Hucie, choć opowiadali mi ludzie, że tam też jest wiele napisów kibicowskich. Zebrałem około 5,5 tysiąca symboli i napisów namalowanych przez kibiców krakowskich klubów i rozmieściłem je na mapie Krakowa.


Zobacz także: Śmierć kibica Cracovii. To była zaplanowana egzekucja

Na ścianach budynków dominowała Wisła. Jej sympatycy namalowali prawie półtora tysiąca napisów, około tysiąca poświęcono Cracovii, a kilkaset Hutnikowi. - Reszta to znaki "zgody", czyli dotyczyły klubów zaprzyjaźnionych z krakowskimi drużynami - wylicza.

Mapa miała swoją premierę podczas Festiwalu Nauki w 2007 roku. Spotkała się z wielkim zainteresowaniem ludzi, szczególnie kibiców.

Trzepacz nie robił aktualizacji tej mapy. - Nie zgadzam się też na jej publikację, bo zainteresowanie nią rośnie zawsze przy okazji tragicznych wydarzeń - tłumaczy. - Tak jak ostatnie wydarzenie na Kurdwanowie, gdzie zginął młody człowiek.

Dodaje jednak, że wciąż obserwuje Kraków i strefy wpływów. - Wiem, że nastąpiły minimalne przesunięcia. Część z nich wymusił rozwój miasta. Na przykład pięć lat temu Ruczaj był w budowie, dziś jest to wielkie osiedle, gdzie wyraźnie widać ścierające się wpływy sympatii do drużyn - zauważa.

MAPA: ZOBACZ, JAK PODZIELONY JEST KRAKÓW

Zaznacza także, że granice tych wpływów nie są często jednoznaczne. - Niejednokrotnie bywa tak, że w bloku, który wyraźnie sympatyzuje z Wisłą, mieszka kilka osób kibicujących Cracovii - podkreśla.

Jak się okazuje - znaki, które malują fani drużyn na murach, mają wpływ na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców. Krakowianie, którzy żyją w blokach, gdzie panuje jedność, a więc sympatie skierowane są do jednej z drużyn, nie czują żadnego zagrożenia. To, jak twierdzi autor mapy, pojawia się jeśli na murach trwa rywalizacja między klubami. Ludzie boją się wtedy rzeczywistych bójek i wjazdów kibicowskich na osiedle.

Jak podzielony jest dziś Kraków między kibiców?
Krowodrza - północne rejony Krakowa - od zawsze były "wiślackie": Azory, Prądnik Biały, PrądnikCzerwony. Podobnie stara część Krowodrzy - od stadionu Wisły aż po północną część miasta. Wyjątkiem jest osiedle Krowodrza Górka (dawniej XXX-lecia PRL), zawsze pasiaste i sąsiadujące z nim os. Siemaszki. Rejony w okolicach stadionu Cracovii: Salwator, Zwierzyniec, to strefa wpływów fanów KS Cracovia.

Na Starym Mieście przeważają zwolennicy Cracovii. Ale nie ma tu osiedli, zagęszczenie ludności jest małe, więc rejony te nie stanowią poważnej siły w porównaniu z blokowiskami. Większej roli nie odgrywają też dzielnice willowe, z zabudową jednorodzinną.

MAPA: ZOBACZ, JAK PODZIELONY JEST KRAKÓW

Podgórze w południowej części to tereny tradycyjnie pasiaste: Prokocim, Kozłówek, Piaski, Wola Duchacka. Jak na każdym wielkim osiedlu, tak i tu zdarzają się enklawy fanów drugiego klubu. Nie mają one jednak decydującego wpływu na rozkład sił.

Kurdwanów jest silnie podzielony. Obie drużyny mają tu mocne ekipy. Dawniej przewagę miała Wisła. Od jakiegoś czasu wpływy Cracovii powiększają się i w zasadzie kibice "Pasów" są dziś w większości. "Wiślacki" przysiółek przy ul. Bojki jest jednak bardzo mocny i zwarty.

Do największych napięć dochodzi na Ruczaju. Osiedle jest stosunkowo młode (koniec lat 80.), sporo tam młodzieży w wieku około 20 lat. Silne podziały i duża liczba chuliganów powoduje, że ciągle coś się dzieje. Najmocniejsza jest tzw. trzecia strona (za Cracovią), która sieje terror w okolicy.


Zobacz także: Śmierć kibica Cracovii. To była zaplanowana egzekucja

W Śródmieściu wpływy się przeplatają: na Starych Grzegórzkach rządzi Cracovia, na Nowych - Wisła, a zaraz później, na Dąbiu, znów Cracovia.

Nowa Huta - od kombinatu, aż do końca tzw. starej Huty, to fani Hutnika. Reszta dzielnicy jest podzielona, osiedla zmieniają barwy. Jeszcze na początku lat 90. większa część pośród kibiców była za Wisłą. Teraz wpływy się wyrównują. Fani "Pasów" to rejony północne: Mistrzejowice, os. Oświecenia, Bohaterów Września, Złoty Wiek, Piastów, Tysiąclecia, Kombatantów, Przy Arce, Albertyńskie (XX-lecia PRL), 2. Pułku Lotniczego.

Bardzo silnym bastionem Wisły jest rejon osiedli: Kalinowego, Strusia, Wysokiego, Lotniska, Dywizjonu 303, Kazimierzowskiego i Jagiellońskiego.

Adam Młot, urzędnik miejski

Naszym zadaniem jest wychowywanie dobrych kibiców. Ostatniej tragedii, do jakiej doszło na Kurdwanowie, nie można w żaden sposób łączyć z kibicami. To były bandyckie porachunki. Środowisku przestępczemu zależy na tym, by zacierać za sobą ślady, dlatego chętnie szalikiem klubu sportowego przykrywa swe działania. Sam przebieg tego zdarzenia wskazuje na to, że nie była to walka kibiców, ale egzekucja. To, że zamordowany mężczyzna kibicował jakiejś drużynie, nie oznacza, że to zdarzenie miało podłoże kibicowskie. Ten człowiek robił jeszcze wiele innych rzeczy i w każdej z tych dziedzin można doszukiwać się przyczyny tragedii.

Piotr Trzepacz, naukowiec z UJ

Swoją obecność na danym terenie kibice zaznaczają wyraźnie. Nie tylko w Polsce. Moja mapa miała pokazać, jaki zasięg mają sympatie do Cracovii, Wisły, Hutnika i Garbarni. Oczywiście dominowali kibice dwóch pierwszych drużyn, którzy swoje terytoria znaczyli nawet w tak skostniałych obszarach jak Wola Justowska. Znaki klubowe nie pojawiają się tylko na kościołach. Są obecne w szkołach. O tym mało się mówi, ale uczniowie malują je na ścianach przylegających do sal gimnastycznych, mało widocznych od frontu. Najbardziej zaangażowanymi, ale dobrymi kibicami są gimnazjaliści. Od wychowawców zależy co z nich wyrośnie.

Dariusz Nowak, rzecznik policji

Czy mieszkańcy powinni bać się porachunków? Sądzę, że nie, bo ich nie dotyczą. Oczywiście takie wydarzenia zawsze wpływają na nasze poczucie bezpieczeństwa. Nie zawsze uda się przewidzieć, że kilku bojówkarzy zbroi się w maczety, noże, wsiada do samochodu i niespodziewanie pojawia się na konkurencyjnym osiedlu, wypatrując oponenta. Czasem mogą się pomylić, szczególnie kiedy są naćpani i naładowani adrenaliną. Dlatego policja nie jest obojętna, rozpoznaje te środowiska i przeciwdziała ich dominacji. Ostatnio zapadła decyzja o wzmocnieniu policyjnych grup zajmujących się bandytyzmem stadionowym.


Twoim zdaniem mapa odpowiada rzeczywistości? Jak jest u Ciebie na osiedlu? Czekamy na Wasze komentarze.
__

Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl:**Grali w karty. W ruch poszedł scyzoryk**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kibice: zobacz, jak podzielony jest Kraków (MAPA) - Gazeta Krakowska

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska