Menu Region

Kibice: zobacz, jak podzielony jest Kraków (MAPA)

Kibice: zobacz, jak podzielony jest Kraków (MAPA)

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Marian Satała

52Komentarze Prześlij Drukuj
Kibice: zobacz, jak podzielony jest Kraków (MAPA)

(© Wojciech Matusik)

Mamy aktualną futbolową mapę Krakowa. Pokazuje, że osiedla z wielkiej płyty to obszar opanowany głównie przez kibiców Cracovii. Wisła ma więcej zwolenników z zabudową jednorodzinną. Wojny wybuchają w tych miejscach, gdzie ścierają się wpływy obydwu drużyn.
MAPA: ZOBACZ, JAK PODZIELONY JEST KRAKÓW

Pierwsza futbolowa mapa Krakowa powstała w 2006 roku. Stworzył ją Piotr Trzepacz, wówczas doktorant Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nie wprowadzał od tej pory żadnych zmian. Postanowiliśmy ją uaktualnić. Pomogli nam kibice Wisły i Cracovii.
W dużej części obie mapy wpływów drużyn się pokrywają.

Trzepacz opracował mapę, bo zainspirowała go niezwykła ilość znaków graficznych pojawiających się na osiedlowych murach.

- Ustaliłem trasy rowerowe i przez ponad cztery miesiące objeżdżałem osiedla - opowiada naukowiec. - Starałem się dotrzeć do każdego budynku, zwłaszcza mieszkalnego, zwiedzałem nawet zamknięte osiedla. Opuściłem tylko kombinat w Nowej Hucie, choć opowiadali mi ludzie, że tam też jest wiele napisów kibicowskich. Zebrałem około 5,5 tysiąca symboli i napisów namalowanych przez kibiców krakowskich klubów i rozmieściłem je na mapie Krakowa.


Zobacz także: Śmierć kibica Cracovii. To była zaplanowana egzekucja


Na ścianach budynków dominowała Wisła. Jej sympatycy namalowali prawie półtora tysiąca napisów, około tysiąca poświęcono Cracovii, a kilkaset Hutnikowi. - Reszta to znaki "zgody", czyli dotyczyły klubów zaprzyjaźnionych z krakowskimi drużynami - wylicza.

Mapa miała swoją premierę podczas Festiwalu Nauki w 2007 roku. Spotkała się z wielkim zainteresowaniem ludzi, szczególnie kibiców.

Trzepacz nie robił aktualizacji tej mapy. - Nie zgadzam się też na jej publikację, bo zainteresowanie nią rośnie zawsze przy okazji tragicznych wydarzeń - tłumaczy. - Tak jak ostatnie wydarzenie na Kurdwanowie, gdzie zginął młody człowiek.

Dodaje jednak, że wciąż obserwuje Kraków i strefy wpływów. - Wiem, że nastąpiły minimalne przesunięcia. Część z nich wymusił rozwój miasta. Na przykład pięć lat temu Ruczaj był w budowie, dziś jest to wielkie osiedle, gdzie wyraźnie widać ścierające się wpływy sympatii do drużyn - zauważa.

MAPA: ZOBACZ, JAK PODZIELONY JEST KRAKÓW

Zaznacza także, że granice tych wpływów nie są często jednoznaczne. - Niejednokrotnie bywa tak, że w bloku, który wyraźnie sympatyzuje z Wisłą, mieszka kilka osób kibicujących Cracovii - podkreśla.

Jak się okazuje - znaki, które malują fani drużyn na murach, mają wpływ na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców. Krakowianie, którzy żyją w blokach, gdzie panuje jedność, a więc sympatie skierowane są do jednej z drużyn, nie czują żadnego zagrożenia. To, jak twierdzi autor mapy, pojawia się jeśli na murach trwa rywalizacja między klubami. Ludzie boją się wtedy rzeczywistych bójek i wjazdów kibicowskich na osiedle.

Jak podzielony jest dziś Kraków między kibiców?
1 »
50

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

antykibol

+1 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

antykibol (gość)  •

Wy prymitywy, potraficie tylko niszczyć budynki swoimi kretyńskimi bazgrołami! Życzę wam, żebyście pozdychali!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Masakra jak się czyta wasze komentarze

+4 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Dilerzy z prawej, dilerzy z lewej, dilerzy po środku (gość)  •

Naiwność niektórych "wyznawców" klubów jest ogromna. Myślą, że walczą o jakieś k**** jebane braterstwo, albo jakieś ideały. Chuja k**** warte są te wasze kłamstwa zarówno z jednej jak i drugiej strony. Chodzi tylko o trzymanie kontroli nad DEALERKĄ w określonych dzielnicach. I do tych pierdolonych wojen te parszywe kibole szkolą już nawet dzieci k****! Jak można karmić dzieci taką spaczoną ideologią mordowania się wzajemnie?! W imię czego? Jak można przez dziesięciolecia obrzucać się hasłami typu: milicja, żydzi, psy, komuniści? A, że Polską rządzą najwięksi przestępcy od kilkudziesięciu lat to wam nie przeszkadza no nie?! K****! Jeśli dla siebie nie jesteście w stanie przejrzeć na oczy to chociaż zróbcie to dla waszych rodzin. K****! Mimo, że u mnie generalnie był silny nacisk na cracovię i właściwie to tylko na cracovię, to nie kibicuję nikomu! Ani wiśle, ani cracowii! A wy to tacy idioci nauczeni od dzieciństwa chodzenia z prądem bo starsi koledzy k**** skandują jakieś pierdolone hasła na jakiś inny klub i tak trzeba... Tak k****, żeby was polubili... Może jak będziecie nienawidzić jakiegoś innego klubu i bić się o byle gówno zamiast iść do pracy i pomóc trochę rodzinie, ale nie k**** bo ci pseudo koledzy zostawili by was w pierwszej lepszej sytuacji gdy by się coś działo. Ludzie nic nie warci. Stadiony powinny zostać zburzone, kibole wymordowani, a flagi spalone. Ocknijcie się ludzie i zdecydujcie czy wybieracie strach czy życie?

odpowiedzi (0)

skomentuj

WZG

+2 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Śmierć Wiśle (gość)  •

cweluchu ze stoków jebany internetowy napinaczu nie jedno krotnie wracałem ze stoków na wzgórza w szaliku cracovi i jakoś was nie widziałem pajace jebane wiślackie szmaty zapamiętaj wiślacki psie te święte słowa na wzgórzach rządzi cracovia

skomentuj

df

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

dsf (gość)  •

Pierdol się śmieciu Cracovia k**** ,Arka jebie śledziem . Tylko Wisełka i BKS LECHIA GDAŃSK !!!!

odpowiedzi (0)

skomentuj

śmierć wiśle

+3 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

CRACOVIA WZGÓRZA (gość)  •

kto nikt nie znaczy wiślacki psie ze stoków całe stoki HKS i mała banda pedałków z reymonta co nic tam nie znaczą na wzgórzach tylko CRACOVIA kundlu

odpowiedzi (0)

skomentuj

Nowe Dąbie

+18 / -13

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

TSW (gość)  •

Nowe Dąbie wszystko zmienia my jesteśmy was tu nie ma. WSH :D

odpowiedzi (0)

skomentuj

Osiedla Cracovii obiektywnie

+15 / -14

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Krakowiak (gość)  •

WOLA 90% ,KOZŁÓWEK, PIASKI, 70% KURDWANÓW NOWY ,PROKOCIM NOWY ,PŁASZÓW NOWY, KAZIMIERZ I W ZASADZIE TO CAŁE STARE MIASTO ZDOMINOWANE PRZEZ PASY , RŻĄKA,ŚRÓDMIEŚCIE , AZORY ,WIELICZKA OKOŁO 50%, RUCZAJ 3 STR,KLINY,Siemaszki ,CZĘŚĆ ŁAGIEWNIK ,NO I HUTA KILKA OSIEDLI BO OGÓLNIE TO TAM NAJWIĘCEJ HUTNIKA :) a jesli chodzi o małe podkrakowskie miejscowości ,tam jednak przewaga wisły chodź Pasów też jest sporo :) Ja bym sie kłócił czy wisły jest wiecej a nawet jesli to nieznacznie , tak na prawde nie da sie tego policzyć moim zdaniem wyraźnie nie widać dominacji żadnej ze stron

odpowiedzi (0)

skomentuj

ŚrdTSW

+24 / -22

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

od kołyski aż po grób, jedno miasto jeden klub!!! (gość)  •

Wisła: połowa huty, prądnik biały, prądnik czerwony, obie olsze, wieczysta, grzegórzki nowe, centrum, oba kleparze, centrum, azory, bronowice, 5, stare podgórze,stary prokocim, polowa kurdwanowa, bieżanów, łagiewniki, borek, 3/4 ruczaju, swoszowice, wola. Na północy pasiaste tylko krowodrza, oświecenia i gnoje na zw i 1000lecia oraz kilku przerzutów na azorach, a stara gwardia wiślacka.
A zakompleksione pejsy opowiadają bajeczki o pasiastym Krakowie, tak więc beka z was. Trzymacie się jeszcze jako tako tylko dzięki farmazonie o milicyjnej Wiśle, który opowiadacie gnojom na osiedlach. Jakby poznali historie waszego klubu czyli bratania się z komuchami, wypierania się polskości i ciągłego komplesku Wisły nie byłoby was w tym mieście nawet 10%. Zresztą jaka Cracovia, prawdziwa Cracovia to ludzie na wymarciu, jesteście antyWisła, bo Cracovią nie potraficie być. WISŁA PANY!!! Śródmieście Wschód!!!

skomentuj

wisła na woli hahahahaahahahahahaha

+13 / -13

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

VOLA CRACOVIA (gość)  •

na woli 90% CRACOVIA , tylko gromady grudziąż jest za wisła , ale no niestety oni nie znacza tu nic ....

odpowiedzi (0)

skomentuj

Dzielnica 17

+32 / -21

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

WISŁA STOKI (gość)  •

Os.Na wZGORZACH nic tu nie znaczy , tylko Wisła j**** Cracoviee!

odpowiedzi (0)

skomentuj

nie rozumiem

+18 / -22

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ge (gość)  •

jak mozna sie jarac pilka nozna , nudniejsze sa tylko kregle, a jeszcze biegac z maczetami i mordowac w jej imieniu to juz wogole trzeba byc idiota bez honoru, no ale idealnie to pasuje do krakowa

odpowiedzi (0)

skomentuj

CHWDP

+52 / -38

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ANTY PASY (gość)  •

Na ZŁOTYM WIEKU JEST WISŁA I BEDZIE ZAWSZE JAKA ZYDOWNIA TU JEST TO JA CHYBA JESTEM W INNYM ŚWIECIE PISZECIE O MAŁOLATACH CO PRZYCHODZA Z OSWIECENIA BOHATERKI.I PIASTOW.

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 3 4 »